لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

مذاکرات هسته ای ژنو روز جمعه ادامه یافت


کارشناسان در آخرین نشست خود در ژنو، روز ۲۰ ژانویه را برای آغاز اجرای گام های متوازن دو طرف توافق نامه پیشنهاد کرده اند.

مذاکرات جدید دوروزه درمورد توافق نامه ژنو که از روز پنجشنبه در ژنو آغاز شده بود، روز جمعه نیز ادامه یافت.

به گفته جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه وندی شرمن، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آمریکا و نماینده آمریکا در این مذاکرات، در نشست میان ایران و نمایندگی اتحادیه اروپا شرکت کرد و پس از آن نشستی دو جانبه با هیئت ایرانی برگزار کرد.
وندی شرمن که عازم مسکو بود، در توقفی کوتاه در ژنو و پس از شرکت در دو نشست دوجانبه و سه جانبه راهی روسیه شد.

مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در مورد موضوع های حل نشده در توافق نامه مربوط به برنامه اتمی ایران و جزئیات عملی برای اعمال توافق نامه که روز سوم آذر به تصویب همه طرف ها رسید، شامگاه پنجشنبه به وقت تهران در ژنو آغاز شد. این مذاکرات دو روز ادامه می یابد.

عباس عراقچی، رئیس هیئت مذاکره کنندگان ایرانی به تلویزیون دولتی ایران در ژنو گفت: «امیدوارم در این مذاکرات دو روزه بتوانیم بقیه مسائل فنی مربوط به تفاوت نظرگاه ها در تفسیر متن توافق نامه آذرماه را حل کنیم».

مذاکرات اتمی ایران و گروه ۵+۱ روز پنجشنبه و درحالی آغاز شد که رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله علی خامنه ای، گفت مذاکرات ایران با قدرت های جهان دشمنی غرب با جمهوری اسلامی را آشکار کرد.

آقای خامنه ای تنها چند ساعت پیش از آغاز مذاکرات بین ایران و نماینده اتحادیه اروپا در ژنو گفت: «ما قبلاً هم اعلان كرديم، قبل از اين حرفها هم ما گفتيم [كه‌] نظام جمهورى اسلامى درباره‌ى موضوعات خاصّى كه مصلحت بداند، با اين شيطان براى رفع شرّ او و براى حلّ مشكل، مذاكره می كند؛ معناى اين آن نيست كه اين ملّت مستأصل شده است، ابداً»
او افزود: «یکی از برکات مذاکرات این بود که دشمنی آمریکا با ایران و ایرانی و اسلام برای همه روشن شد.»
در این مذاکرات، حمید بعیدی نژادمدیرکل امور سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه، و کارشناسان دیگری از وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی ایران و نیز کارشناسان بانکی و نفتی او را همراهی می کنند.

هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست هیئت نمایندگی کشورهای ۵+۱ را برعهده دارد. کارشناسان مربوط به امور تحریم ها و مسائل هسته ای در این گروه با او همکاری می کنند.

به گفته جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه وندی شرمن، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آمریکا و نماینده آمریکا در این مذاکرات، در نشست میان ایران و نمایندگی اتحادیه اروپا شرکت کرد و پس از آن نشستی دو جانبه با هیئت ایرانی برگزار کرد.

وندی شرمن که عازم مسکو بود، در توقفی کوتاه در ژنو و پس از شرکت در دو نشست دوجانبه و سه جانبه راهی روسیه شد.

مطابق توافق نامه سوم آذرماه ژنو، طرفین شش ماه برای اعتماد سازی فرصت دارند. در این مدت ایران فعالیت های هسته ای خود رابه مدت شش ماه به تعلیق در می آورد و درعوض تحریم های بین المللی علیه ایران که اقتصاد کشور را به زانو درآورده کاهش می یابد.

درپی انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران دامنه دیپلماسی در ایران گسترش یافته است. آقای روحانی وعده کرده است که از انزوای ایران در جامعه بین الملل بکاهد و تحریم ها را ازمیان بردارد.

به رغم مخالفت شدید تندروهای داخلی در ایران که این توافق را به مثابه خدشه در حاکمیت ایران تعبیر کرده اند، آیت الله خامنه ای پیش تر از آن حمایت کرده است.

ایران می گوید که برنامه اتمی اش صلح جویانه است اما غرب ظن آن دارد که هدف ایران از برنامه اتمی اش دست یابی به سلاح هسته ای باشد.

روز پنجشنبه همچنین رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت و گویی تلفنی داشت. کرملین در بیانیه ای اعلام کرد: در این گفت و گو دو طرف در مورد اختلاف ایران وغرب در مورد برنامه اتمی ایران و جنبه های «سازو کار اجرای توافق های صورت گرفته» بحث و گفت و گو کردند
.
به گزارش رسانه های ایران دو رئیس جمهور همچنین درباره مسئله سوریه نیز تبادل نظر کردند.

نقش تحریم ها در ورود ایران به مذاکرات
ایران به خاطر نادیده گرفتن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد توقف هرگونه فعالیت مربوط به غنی سازی و پلوتونیوم در تأسیسات اتمی اش مورد تحریم های گسترده اتحادیه اروپا، سازمان ملل و آمریکا قرار گرفت.

علی خامنه ای در سخنان روز پنجشنبه خود گفت تحریم های بین المللی نقشی در ورود ایران به مذاکره با قدرت های جهان نداشته است.

او گفت: «دشمنان ما - كه البتّه هميشه ملّت ايران را بد شناختند و نشناختند، هميشه دچار اين اشتباه بودند، الان هم همين اشتباه را دارند م يكنند؛ ملّت ما را نمي شناسند، كشور ما را نمي شناسند - خيال مي كنند كه بهخاطر فشار تحریم و محاصره اقتصادی، ملّت دست هايش را در مقابل آنها بالا برده و تسليم شده؛ نه آقا، اشتباه مي كنيد. اين ملّت، ملّتى كه دست هايش را به علامت تسليم بالا ببرد نيست. در شرايطى سخت تر از اين [هم]، اين ملّت تسليم نشده است...»

با این همه روشن است که تحریم ها تاثیری چشمگیر بر ناگواری وضع اقتصادی کشور داشته اند. در آمد نفتی ایران با افتی شدید روبرو شده و روابط تجاری کشور تخریب شده است.

کارشناسان هسته ای ایران و شش کشورعمده جهان از آذرماه تاکنون برای حل مسائل فنی متعدد و تعیین سازو کار اجرای این توافق سه دور مذاکرات فشرده و طولانی کارشناسی داشته اند. در مذاکرات مربوط به توافق اتمی ایران قرار شد حل مسائل باقی مانده، ازجمله تاریخ اجرای توافق نامه، در سطح مدیران سیاسی کشورها انجام شود.

به گرزارش رویترز و خبرگزاری جمهوری اسلامی دیپلمات های غربی و مقام های ایرانی می گویند کارشناسان در آخرین نشست خود در ژنو، روز ۲۰ ژانویه را برای آغاز اجرای گام های متوازن دو طرف توافق نامه پیشنهاد کرده اند.

روز چهارشنبه وزیر خارجه فرانسه، رولان فابیوس گفت: «اول باید توافق نامه اجرایی شود. که فکر می کنم تا آخر ژانویه، و دست کم من امیدوارم که تا آن موقع، این کار عملی شود. این درواقع یک دوره گذار است. »

کارشناسان هسته ای باید پس از تعیین ساز و کار اجرای این توافق نامه کار خود را آغاز کنند.

روز چهارشنبه دیپلمات ها به رویترز گفته بودند که مذاکرات هسته ای در مورد تعیین سازوکار اجرای توافق نامه آذرماه، به خاطر نصب سانتریفوژهای تحقیقاتی پیشرفته ایران ممکن است با مشکلاتی روبرو شود. امری که چالش های پیش روی ایران و شش قدرت عمده جهان را درمورد اجرای مفاد دقیق توافق نامه پدیدار می کند.

در صورت پیروزی این مذاکرات، کار مذاکرات برای تعیین برنامه درازمدتی آغاز خواهد شد که بتواند اختلاف های مربوط به بلندپروازی های اتمی ایران را برطرف کند.

به گفته فابیوس:« مهم ترین مشکل در مرحله بعدی خواهد بود. زیرا پرسشی که هنوز به آن پاسخ داده نشده این است که آیا ایران می خواهد فعالیت هایی را که به تولید سلاح می انجامد، تا موقع مناسب به تعلیق درآورد، یا می پذیرد که آن را به طورکامل تعطیل کند؟»

او افزود:« مسلما راه قابل قبول برای پنج به علاوه یک راه دوم است و هیچیک از شش کشور با راه اول موافق نخواهد بود.»
XS
SM
MD
LG