لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

معاون وزیر نفت ایران: «تهاتر نفت در برابر کالا» با روسیه اصلاً مطرح نیست


علی ماجدی معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت ایران
علی ماجدی معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت ایران

معاون وزیر نفت ایران روز سه شنبه گفت تهران و مسکو همکاری‌های خود را در زمینه انرژی گسترش خواهند داد، اما توافقی در چارچوب تبادل کالا در برابر نفت مورد بحث قرار نگرفته است.

علی ماجدی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به سفر الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه به ایران و این که همکاری تهران و مسکو در همه بخش‌های انرژی است، گفت «همکاری با روسیه در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه خواهد بود.»

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت با بیان این که جلسه کمیسیون مشترک ایران و روسیه در حوزه انرژی عصر عصر سه‌شنبه خاتمه می‌یابد، گفت «بحث تهاتر نفت ایران در برابر کالا اصلا مطرح نیست.»

به گزارش ایسنا وزیر انرژی روسی، که برای شرکت در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه به تهران سفر کرده است، قرار است با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران نیز دیدار و گفتگو کند.

یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه، روز دوشنبه آغاز به کار کرده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اواسط فروردین ماه سال جاری از پیشرفت ایران و روسیه در فراهم کردم زمینه برای امضای یک قرارداد پایاپای به ارزش ۲۰ میلیارد دلار خبر داده بود که مطابق آن مسکو در برابر دریافت نفت از ایران، به این کشور تجهیزات و کالاهای روسی تحویل دهد.

کاخ سفید آمریکا در مورد قرارداد موسوم به «نفت در برابر کالا» بین ایران و روسیه ابراز نگرانی کرده است، زیرا معتقد است که این امر پتانسیل دور زدن تحریم‌ها علیه ایران را دارد.

جک لو وزیر خزانه داری آمریکا به همتای روس خود هشدار داد هرگونه معامله نفت در برابر کالا میان ایران و روسیه می تواند تحریم های بیشتر آمریکا را به دنبال داشته باشد، چرا که چنین معامله ای به منزله نقض توافق بین ایران وشش قدرت بزرگ جهانی است که آمریکا و روسیه هم در میان آنها هستند.

علی ماجدی نیز اواخر فروردین ماه امضای چنین توافقی را دشوار خوانده بود و در حاشیۀ کنفرانسی در دوبی به خبرنگاران گفته بود «روسیه یک تولیدکننده و صادرکننده نفت است و در نتیجه انجام این کار ساده نیست ... امکان پذیر نیست که ایران از روسیه نفت وارد کند؛ برعکس آن هم شاید صادق باشد.»

XS
SM
MD
LG