لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

حملات تروریستی پاریس مواضع ایران و روسیه در جنگ با داعش را تقویت کرد


بازتاب حملات مرگبار پاریس و تحولات امنیتی، در نشریات انگلیسی زبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت در مقاله‌ای نوشت در نتیجه حملات مرگبار روز جمعه در پاریس، احتمال مشارکت دادن تهران در جنگ کشورهای غربی علیه داعش افزایش یافته است؛ که در صورت تحقق آن جمهوری اسلامی به یکی از اهداف خود یعنی خروج از انزوای سیاسی کنونی خواهد رسید.

تحقق این هدف تهران با افزایش احتمال همکاری و هماهنگی بین روسیه و کشورهای غربی به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.

به نوشته این روزنامه در پی این حملات، رییس جمهوری ایران در گفت‌وگویی تلفنی با همتای فرانسوی خود بر اهمیت حیاتی مبارزه با داعش و دیگر اشکال تروریسم تاکید کرده است.

مقاله ایندیپندنت در ادامه به اقدام واشنگتن در دعوت از تهران برای شرکت در نشست وین درباره سوریه و همچنین سخنان وزیر خارجه بریتانیا، به عنوان دو نمونه از افزایش احتمال مشارکت ایران در مبارزه بین المللی علیه گروه افراطی داعش اشاره کرده است.

فلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا، اعلام کرده است که تهران و لندن در موضوع مبارزه با داعش، دیدگاه مشترکی دارند.

نویسنده مقاله با اشاره به سخنان جان کری وزیر خارجه آمریکا مبنی بر این که مشارکت تهران در عملیات ضد داعش امری نامناسب است، نوشت اما با چراغ سبز واشنگتن تهران در نشست وین که با هدف هماهنگی کشورها در جنگ علیه داعش تشکیل شده بود، شرکت کرد.

وبسایت خبری بیزنس اینسایدر نیز در مقاله ای نوشت در پی حملات تروریستی جمعه شب گذشته در شهر پاریس پایتخت فرانسه، ایران و روسیه در مبارزه علیه داعش دست بالاتر را پیدا کرده اند.

این وبسایت، با اشاره به سخنرانی فرانسوا اولاند پس از این حملات که خواستار همکاری حداکثری کشورها در جنگ علیه داعش شده بود نوشت، این تغییری در سیاست پاریس است، زیرا تاکنون از افزایش حملات خود در این کشور خودداری کرده بودند.

این مقاله افزود تصمیم پاریس در عدم گسترش حملاتش در سوریه به خاطر عدم تمایلش در تقویت حکومت بشار اسد بوده است؛ اما حالا پاریس و پس از این حملات با ارزیابی مجدد سیاست‌هایش در سوریه دست به سوی روسیه و ایران برای همکاری دراز کرده است.

این سایت در مصاحبه با ایان برمر، رییس اندیشکده اوراسیا نوشته که به دو علت نبود نیروی زمینی قابل اعتماد غرب در سوریه و عدم تمایل این کشورها به اعزام نیروی زمینی، روسیه و تهران در موضع قویتری قرار دارند.

و پاریس با احتمال زیادتری، حتی در صورت عدم رضایت آمریکا آمادگی دارد که با این دو کشور همکاری کند.

XS
SM
MD
LG