لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

مقاله تحلیلی آسوشیتدپرس: پیامدهای استفاده روسیه از پایگاه نظامی ایران برای آمریکا


هواپیماهای روسیه در حال بمباران در هوای سوریه
هواپیماهای روسیه در حال بمباران در هوای سوریه

استفاده بمب افکن و هواپیماهای جنگی روسیه از پایگاه هوایی همدان برای حمله به مواضع داعش و مخالفان سوری پیامی است مهم برای آمریکا.

برد کلپر، خبرنگار امور خارجی آمریکا در مقاله ای تحلیلی در آسوشیترپرس، با اشاره به عملیات روز سه شنبه روسیه از پایگاه هوایی ایران، این اقدام را بی سابقه می داند. به نقل از برد کلپر، در حالیکه آمریکا در حال بررسی احتمال همکاری نظامی با مسکو است، استفاده روسیه از پایگاه نظامی ایران پیامی است به آمریکا که می گوید: "با ما باش وگرنه باید از دشمنانت کمک بگیریم."

روز سه شنبه، ۲۶ مرداد، ایران به هواپیماهای جنگی روسیه اجازه داد تا از پایگاه نظامی ایران پرواز کرده و مواضع داعش و مخالفان سوری را مورد هدف قرار دهند.

آمریکا پیشتر به روسیه پیشنهاد داده بود تا برای مبارزه با داعش و دیگر شبه نظامیان تندرو در سوریه با آنها همکاری نظامی کند.

اما مذاکرات لازم برای این همکاری هفته ها طول کشیده و روسیه نیز بی صبر شد. به عقیده برد کلپر، استفاده روسیه از این پایگاه هوایی که در ۲۸۰ کیلومتری تهران قرار دارد یک یادآوری برای کابینه آقای اوباماست که در صورتیکه واشنگتن در دسترس نباشد، روسیه به سراغ ایران خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG