لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

عملیاتی شدن پهپاد مهاجم ساخت ایران


بنا به گزارش های خبری، ایران اعلام کرده است هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) ساخت داخل کشور موسوم به شاهد ۱۲۹، عملیاتی شده است.

بر اساس سایت خبری نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپاه نیوز)، تولید انبوه هواپیمای بدون سرنشین موسوم به «شاهد ۱۲۹» آغاز شده است. برپایه این خبر، سپاه این پهپاد را پیچیده ترین هواپیمای بدون سرنشین با ظرفیت حمل ۸ موشک خوانده است.

پهپاد «شاهد ۱۲۹» می تواند تا ارتفاع یک هزار و ۷۰۰ کیلومتری به پرواز در بیاید و بر اساس این ادعا بخش وسیعی از خاورمیانه در برد این پهباد قرار خواهد داشت.

در تارنمای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آقای جعفری نقل شده است که پهپاد ساخت ایران یک راهبرد محافظتی از مرزهای کشور است.

در تارنمای سپاه همچنین ادعا شده است که این پهباد از توانایی ۲۴ ساعت پرواز بدون وقفه و ظرفیت حمل ۸ موشک و یا بمب برخوردار است و قادر خواهد بود تا به اهداف ثابت و متحرک حمله کند.

ایران در گذشته ادعا کرده بود که چندین هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده از جمله پهباد جاسوسی بسیار پیشرفته سازمان سیا به نام «RQ-170 Sentinel» را در دسامبر سال ۲۰۱۱ و حداقل سه هواپیمای «ScanEagle» را تسخیر کرده است.

منابع: روزنامه گاردین، خبرگزاری آسوشیتدپرس، سپاه نیوز
XS
SM
MD
LG