لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۳

سرلشکر باقری در مسکو از «همکاری‌های نزدیک» ایران و روسیه در «حوزه آموزش نظامی» خبر داد


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و هیئت همراه در مسکو
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و هیئت همراه در مسکو

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، که به روسیه رفته است اعلام کرد دو طرف کمیسیون نظامی مشترک تشکیل داده و همکاری‌های دفاعی و امنیتی را بررسی خواهند کرد.

شبکه تلویزیونی بلومبرگ روز سه‌شنبه ۲۷ مهر به نقل از ایرنا گزارش داد، محمد باقری در دیدار با والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه، بدون ذکر جزئیات، از «همکاری‌های نزدیک در حوزه آموزش نظامی» خبر داد.

میدل‌ایست مانیتور نیز در گزارشی اعلام کرد محمد باقری با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، دیدار کرده است. به گفته وزیر دفاع روسیه، «ایران و روسیه در حوزه مقابله با تروریسم بین‌المللی» در سوریه فعال هستند و دو کشور باید این همکاری را به دیگر مناطق، از جمله افغانستان، گسترش دهند.

سرلشکر پاسدار محمد باقری یک روز پیشتر و در مسکو، تلویحا از ایده امضای توافقی میان ایران و روسیه، مشابه توافق ۲۵ ساله همکاری با چین،‌ حمایت کرد و گفت: «شاید لازم باشد با استفاده از تجربه سند ۲۵ ساله با چین، در روابط با روسیه نیز چنین سندی بین دو کشور وجود داشته باشد.»

چین و ایران اوایل سال جاری یک سند «همکاری‌های مشترک» ۲۵ ساله را امضا کردند. امضای این سند اعتراضات بسیاری از شهروندان ایران را درباره نفوذ احتمالی چین و امتیازهایی که آن کشور دریافت خواهد کرد، در پی داشته است.

جمهوری اسلامی ایران که عنوان «نه شرقی، نه غربی» را سرلوحه سیاست خارجی خود قلمداد می‌کند با نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر به چین و روسیه، عملا به سیاست «نه غربی» روی آورده است.

XS
SM
MD
LG