لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۶

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در مسکو: شاید لازم باشد مشابه «توافق ۲۵ ساله چین» با روسیه هم امضا شود


سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در سفر به مسکو، تلویحا از ایده امضای توافقی میان ایران و روسیه، مشابه توافق ۲۵ ساله همکاری با چین،‌ حمایت کرد.

باقری روز دوشنبه ۲۶ مهر طی سخنانی در محل سفارت ایران در مسکو گفت که در این سفر گسترش روابط و همکاری‌های دفاعی و نظامی دو کشور، تازه‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی، تحولات در افغانستان، و همکاری‌های روسیه و ایران در سوریه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

او همچین اعلام کرد با هدف اجرایی کردن قراردادهای خرید هواپیماهای جنگنده، جت‌های آموزشی، و بالگردهای رزمی از روسیه، به این کشور سفر کرده است.

باقری با اشاره به «سند جامع ۲۵ ساله همکاری با چین»، گفت: «شاید لازم باشد با استفاده از تجربه سند ۲۵ ساله با چین، در روابط با روسیه نیز چنین سندی بین دو کشور وجود داشته باشد.»

چین و ایران اوایل سال جاری یک سند «همکاری‌های مشترک» ۲۵ ساله را امضا کردند. امضای این سند اعتراضات بسیاری از شهروندان ایران را درباره نفوذ احتمالی چین و امتیازهایی که آن کشور دریافت خواهد کرد، در پی داشته است.

جمهوری اسلامی ایران که عنوان «نه شرقی، نه غربی» را سرلوحه سیاست خارجی خود قلمداد می‌کند با نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر به چین و روسیه، عملا به سیاست «نه غربی» روی آورده است.

XS
SM
MD
LG