لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

مبادله پایاپای ایران و روسیه: نفت در برابر نیروگاه اتمی


مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه به روزنامه کومرسانت در این کشور گفته است روسیه می تواند در ازای دریافت نفت دومین رآکتور اتمی در بوشهر را بسازد.
بر اساس همین گزارش روسیه همچنین می تواند در ازای نفت - و در چارچوب قراردادی که مذاکرات آن ماه گذشته به پایان رسیده - کامیون، ریل قطار، پالایشگاههای کوچک و سایر کالاها را به ایران بفروشد.

بنا به گزارش رویترز، ایران و روسیه با مبادله روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران با کالاهای روسی، تلاش غرب برای فشار اقتصادی به ایران را سست می کند. غرب با این فشار اقتصادی می خواهد ایران را وادار به تغییر برنامه اتمی اش کند.

مهدی سنایی روز قبل از آغاز دور جدید گفتگوهای ۵+۱ با ایران، به روزنامه روسی کومرسانت گفته است ایران و روسیه سرگرم بحث درباره مبادله «روزانه چند صد هزار بشکه نفت» با کالاهای روسی هستند.
سنایی گفته است: «ایران می تواند از این جریان (برای پرداخت به) کنسرسیوم شرکتهای روسی درساخت دومین واحد یوشهر استفاده کند.»
به گفته سنایی احتمال دارد این معامله و یادداشت تفاهم همکاری های گسترده تر قبل از ماه اوت به امضای طرفین برسد. الکسی اولیوکایف وزیر اقتصاد روسیه قرار است ماه آوریل برای مذاکرات به ایران برود.

سفیر ایران در روسیه در پاسخ به این سوال که روسیه چه می تواند در ازای نفت به ایران بدهد گفت دو طرف درباره چند احتمال، از جمله پالایشگاههای کوچک، سرمایه گذاری در منابع گاز و تامین الکتریسیته گفتگو کرده اند.

XS
SM
MD
LG