لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۵

تیم مذاکره کننده ایران با ۱+۵ رهسپار وین شد


تیم مذاکره کننده ایران با گروه ۱+۵ به ریاست محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، راهی وین پایتخت اتریش شد.

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ بر سر توافق نهائی ژنو قرار است از روز سه‌شنبه (۲۹ بهمن ماه) به مدت سه روز در وین برگزار شود.

بگزارش «فارس» خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی، داود محمدنیا مشاور حقوقی وزارت خارجه، محمد امیری مدیرکل امور پادمان‌های سازمان انرژی اتمی و [پژمان] رحیمیان از مدیران سازمان انرژی اتمی ایران در ترکیب تیم مذاکره کننده ایرانی هستند.

همزمان با این سفر، محمدجواد ظریف و کاترین اشتون، سیاستمدار بریتانیایی و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم قرار است دوشنبه شب (امشب) بر سر میز شام درباره همین گفت و گوها با یکدیگر رایزنی کنند.

خبرگزاری فارس می نویسد: قرار است این دور از مذاکرات روز سه شنبه به ریاست [آقای] ظریف و [خانم] اشتون در دفتر سازمان ملل آغاز [شود]، و سپس عباس عراقچی و هلگا اشمید مذاکرات را ادامه دهند.

جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ در تاریخ سوم آذر ماه گذشته به توافق اولیه دست یافتند که گام نخست آن در تاریخ بیستم ژانویه (سی ام دی ماه) بصورت اجرایی برداشته شد.

محمدجواد ظریف پیش از پرواز به وین، در تهران گفت:
"صحبت هایی که از صبح سه شنبه در وین شروع خواهیم کرد، شروع مذاکراتی است که براساس تفاهم ژنو باید [در] ظرف حداکثر یک سال به برنامه «اقدام نهایی» منتهی شود که در مرحله نخست شش ماهه خواهد بود."
XS
SM
MD
LG