لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

واکنش ها به اخلال در سخنرانی حسن روحانی در سالگرد آیت الله خمینی


واکنش ها به اخلال در سخنرانی حسن روحانی در سالگرد آیت الله خمینی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

واکنش ها به اخلال در سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مقبره آیت الله خمینی همچنان ادامه دارد.

در جریان این سخنرانی گروهی از حاضران شعارهایی علیه دولت سر دادند که موجب قطع سخنرانی حسن روحانی برای لحظاتی شد.

به گزارش ایسنا، هنگام سخنرانی روز پنجشنبه آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در مقبره آیت الله خمینی نیز عده ای از حاضران شعار دادند: «دولت تدبیر ما، بصیرت بصیرت.»

روز چهارشنبه ، درحالی که رئیس جمهوری ایران درسالروز درگذشت آیت الله خمینی در حال سخنرانی بود، عده‌ای تلاش ‌کردند با سر دادن شعارهایی چون «مرگ بر منافق» و «مرگ بر آمریکا» سخنان او را قطع کنند. این شعارها باعث شد تا حسن روحانی برای لحظاتی سخنان خود را قطع کند و از شعاردهندگان بخواهد که بنشینند.

در واکنش به این موضوع، کمال الدین پیرموذن، نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئيس قوه قضائيه از او خواسته است تا به «قصه تکراری تشنج‌آفرينی» در مراسم مختلف به‌ ویژه سخنرانی‌های سالروز درگذشت آیت‌الله خمینی واکنش نشان دهد.

محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز گفته است «شعارهای این روزها فقط و فقط باید شعارهای وحدت‌بخش باشد و از هرگونه شعار تفرقه‌انگیز جدا پرهیز شود.»

این در حالی است که محسن غرویان، از استادان حوزه دینی قم در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، حاشیه ‌سازان سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران را جمعی اندک اما سازمان‌یافته ای نامید که برخی آنها را با یونیفرم های خاص هدایت می‌کردند.

آقای غرویان گفته است «فعالیت این افراد از قبل هم قابل پیش‌بینی بود؛ چرا که اخیرا روش این دلواپسان، این شده که در این‌گونه جلسات یک نمایشی می‌دهند.»

مرتضی کاظمیان، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی در پاریس به بخش فارسی صدای آمریکا گفت «در ماه های گذشته نمونه هایی از بهم زدن و یا ممانعت از برگزاری مراسم سخنرانی اشخاصی چون علی مطهری، الهه کولائی و صادق زیبا کلام دیده شده است اما این برای نخستین بار است که در سخنرانی حسن روحانی اخلال ایجاد شده که می تواند حاوی پیامی مهم به دولت باشد.»

به گفته آقای کاظمیان چنانچه دولت و وزارتخانه های کشور و اطلاعات با چنین حرکت هایی که از سوی تندروهای مخالف دولت و به طور سازمان یافته و هدایت شده صورت می گیرند برخورد جدی نکند، در آینده تحرکات این گروه ها افزایش نیز خواهد یافت.

در ماه های اخیر عملکرد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ با انتقاد گروه هایی از اصولگرایان روبرو شده است که به «دلواپسان» مشهور شده اند. در سخنرانی روز چهارشنبه حسن روحانی گروهی از حاضران پلاکاردهایی در انتقاد ازعملکرد تیم مذاکره کننده ایران در دست داشتند.

پیش از این و در مراسمی مشابه در سال ۱۳۸۹ نیز شعارهای عده‌ای موجب اخلال در سخنرانی سیدحسن خمینی، نوه آیت الله خمینی شد. اخلال کنندگان، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از «فتنه» که توصیف هواداران آیت الله خامنه ای از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است، متهم کرده بودند.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG