لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

سفر موگرینی به ایران و عربستان در تلاش برای حل بحران سوریه


یک روز پس از گفت و گوهای وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه در مسکو، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا برای گفت و گو درباره مسائل منطقه، با مقام های جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

فدریکا موگرینی که به تهران سفر کرده است روز شنبه ۸ آبان در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار همکاری تهران با اتحادیه اروپا در مبارزه با گروه‌های تروریستی منطقه شد.

او همچنین همکاری ایران و اتحادیه اروپا برای حل بحران سوریه ضروری دانست.

خانم موگرینی در این دیدار روابط اتحادیه اروپا و ایران را پس از برجام رو به توسعه دانست و گفت که روابط اقتصادی و تجاری دو طرف پس از لغو تحریم‌ها ۴۳ درصد افزایش داشته است.

رئیس جمهوری ایران نیز بر همکاری با اتحادیه اروپا برای بهبود شرایط منطقه تاکید کرد. آقای روحانی همچنین گفت که ایران در تجارت با اتحادیه اروپا می‌تواند مرکزی برای بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه باشد.

هیات اتحادیه اروپا به سرپرستی فدریکا موگرینی، پیش از دیدار با آقای روحانی، با وزیر امور خارجه ایران و معاونان او دیدار، و درباره پایان بخشیدن به بحران سوریه گفت و گو کرد.

خانم موگرینی پس از دیدار با مقام‌های ایران راهی ریاض می‌شود تا با مقام‌های عربستان سعودی رایزنی کند.

کشورهای اتحادیه اروپا که طی دو سال گذشته با موج پناهجویان سوری و عراقی و همچنین حملات تروریست‌های وابسته به داعش روبرو بوده‌اند، در تلاش هستند تا با حل بحران‌های خاورمیانه از پیامدهای منفی آن بر خود بکاهند.

آخرین نشست نمایندگان آمریکا، روسیه، سازمان ملل متحد و کشورهای منطقه برای یافتن راهی برای حل بحران سوریه اواخر مهر ماه در لوزان سوئیس برگزار شد، اما نتیجه مشخصی در پی نداشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG