لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۲

گزارش رویترز از فضای انتخاباتی در ایران: زنان و جوانان ناامیدند


دختران حامی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری. حضور جوانان و زنان در انتخابات پیش رو نیز تعیین کننده است.
دختران حامی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری. حضور جوانان و زنان در انتخابات پیش رو نیز تعیین کننده است.

در آستانه برگزاری انتخابات اسفند ماه در ایران، خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی از یاس و ناامیدی بسیاری از زنان و جوانان ایرانی نسبت به تحقق وعده های حسن روحانی خبر می‌دهد.

خبرگزاری رویترز در این گزارش همچنین می‌گوید تصمیم گیرنده نهایی در ایران، آیت اﻟله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران است، نه حسن روحانی یا طرفداران او.

این در حالی است که طرفداران آقای روحانی تلاش می‌کنند، اکثریت ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی را از تندروها بگیرند. این انتخابات آزمونی برای آقای روحانی خواهد بود که خود به انتخابات ریاست جمهوری آینده در سال ۱۳۹۶ نیز چشم دوخته است.

رویترز می‌گوید نتیجه انتخابات بر سیاست گذاری خارجی ایران که از سوی آیت اﻟله خامنه‌ای تعیین می‌شود، تاثیر نخواهد گذاشت. اما پیروزی طرفداران اصلاحات، آقای روحانی را در موقعیت بهتری برای انجام اصلاحات اقتصادی و باز کردن درهای بازار ایران به روی سرمایه گذاران خارجی قرار خواهد داد.

این خبرگزاری در ادامه اظهارات یک زن فارغ‌التحصیل دانشگاه را نقل می کند که گفته است، او هم مانند بسیاری از زنان دیگر ایرانی به حسن روحانی رای داد، اما بار دیگر چنین اشتباهی را نخواهد کرد.

به نوشته رویترز طرفداران آقای روحانی امیدوارند پیروزی آنها در انتخابات به تغییرات اجتماعی در ایران منجر شود؛ آن هم در کشوری که زنان از حقوق کمتری نسبت به مردان در زمینه‌هایی مانند حق ارث، طلاق و سرپرستی فرزند برخوردارند و باید محدودیت‌های حجاب اجباری را که توسط نیروهای انتظامی اعمال می شود، رعایت کنند. مسافرت خارجی زنان ایرانی هم منوط به اجازه شوهران است.

ایران هرگونه تبعیض علیه زنان را رد می‌کند و می‌گوید قوانین شرع اسلام را به اجرا گذاشته است.

در همین حال سیاستمداران طرفدار حسن روحانی، ضمن آن که می‌گویند به نظام دینی ایران وفادار هستند، اما خواهان روابط عمیق تری با جهان غرب، آزادی بیان بیشتر، اختلاط بین زنان و مردان در جامعه، و نرمش در مقابل قوانین شرعی حاکم بر پوشش زنان نیز هستند.

XS
SM
MD
LG