لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

وعده روحانی به تلاش در جهت لغو تحریم‌ها


حسن روحانی، روز شنبه در پی تنفیذ مقام ریاست جمهوری ، درنخستین پیام تلویزیونی اش در مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران گفت دولت او گام های اساسی برای تقویت موقعیت ایران براساس منافع ملی و لغو تحریم ها برخواهد داشت.

آیت الله خامنه ای در مراسم تنفیذ، روحانی را رسما در مقام ریاست جمهوری تایید کرد وخدمات او به نظام اسلامی را ستود.

اسوشیتد پرس می گوید روحانی، که روز یکشنبه آیین تحلیف را انجام خواهد داد، قول داده است "درمسیراعتدال" گام بر دارد و در مساله برنامه اتمی بازتر عمل کند.

رویترز می گوید پیروزی روحانی در انتخابات امید پایان اختلاف اتمی ازطریق مذاکره را افزایش داد. آغاز ریاست جمهوری او بر هشت سال زمامداری محمود احمدی نژاد نقطه پایان می گذارد. دوره ای که درآن ایران منزوی‌تر شد ، هدف تحریم های گسترده سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا قرارگرفت، و فشار بر اقتصاد افزایش یافت.

رویترز می گوید روحانی با چالش های عظیم روبرو است، از جمله مبارزه با تورم که ماه پیش به ٤٢ درصد رسید، کاهش بیکاری و برطرف ساختن شکاف های سیاسی بین جناح های محافظه کار، میانه رو و اصلاح طلب.

رویترز ترغیب مجلس شورای اسلامی به تصویب کاندیداهای پست ها کابینه را ، که انتظار می رود روز یکشنبه اعلام شود، فوری ترین آزمایش روحانی می داند و به نقل از شائول بخاش، استاد تاریخ ایران در دانشگاه جرج میسون در ویرجینیا، می گوید مشکلات اقتصادی گیج کننده است. افزون بر این، بدون کاهش جدی تحریم ها ، مشکل است که دید او چگونه می تواند اقتصاد را دوباره به حرکت درآورد.
XS
SM
MD
LG