لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

امیدواری آلمان به پیشرفت در مذاکرات اتمی ایران


گیدو وسترویله، وزیر امور خارجه آلمان نسبت به پیشرفت در یافتن راهکاری برای اختلاف نظرها پیرامون برنامه اتمی ایران در دولت حسن روحانی ابراز امیدواری کرده است.

آقای وستروله به «د پ آ» خبرگزاری آلمان گفته است که مراسم تحلیف آقای روحانی «فرصتی» برای از میان برداشتن بن بست ها فراهم می کند، اما آنچه که راهگشا خواهد بود«عمل است و نه حرف».

او گفته است «ما می خواهیم اقداماتی از جانب ایران ببینیم که در مسیر اعتماد سازی قدم بردارد و برای یافتن راهکاری برای اختلافات در مورد برنامه اتمی این کشور پیشرفت اساسی صورت بگیرد».

وستروله تاکید کرده است کشورهای غربی «تا زمانی که ما اطمینان نداشته باشیم که ایران برنامه سلاح های اتمی خود را کنار گذاشته است، کشورهای غربی برای تداوم فشار سیاسی بر ایران تحریم ها را ادامه خواهند داد».

او افزوده است «قصد ما برقراری گفتگو با دولت جدید» ابتدا در سطح کارمندان دولتی و شاید پس از آن در سطح وزرا خواهد بود».

وستروله خاطرنشان کرده است فقط آن زمان است که کشورهای غربی می توانند در مورد احتمال «انعطاف جدید» آقای روحانی و دولت جدید او در قبال مناسبات تصمیم بگیرند.

یک دیپلمات بلندپایه غربی ماه گذشته گفته بود که نمایندگان گروه ۵+۱ قدرت های جهانی مذاکره کننده با ایران امیدوار هستند تا به زودی شاهد انتصاب تیمی در تهران باشند تا گفتگوهای اتمی «در اسرع وقت» از سر گرفته شوند.

این اظهارات پس از دیدار نمایندگان ۵ عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، ایالات متحده) به علاوه آلمان مطرح شد که برای اولین بار پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن در ایران دیدار کرده بودند.

کشورهای غربی و اسرائیل ایران به تولید سلاح های اتمی متهم می کنند، اما تهران این ادعاها را رد می کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران هفته آینده جانشین محمود احمدی نژاد و دولت ۸ ساله او خواهد شد.
XS
SM
MD
LG