لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

مهدی عربشاهی: شانس موفقیت دولت روحانی را چندان بالا نمی دانم


دولت حسن روحانی با چه چالشهایی روبرو خواهد بود و توانایی دولت او برای برآوردن مطالبات سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی و حقوق بشری را چگونه ارزیابی می کنید؟


پاسخ مهدی عربشاهی – دبیر پیشین تشکیلات دفتر تحکیم وحدت - نیویورک:

مطالبات مردمی از دولت روحانی را می توان در سه دسته اصلی قرار داد: اول مطالبات افتصادی و شرایط وخیم معیشت مردم. دوم حل بحران سیاست خارجی که موضوع اصلی آن پرونده هسته ای است. تحریم های افتصادی ناشی از پرونده هسته ای خود یکی از علل مشکلات اقتصادی مردم هم هست. مطالبه سوم شکستن فضای پلیسی و امنیتی حاکم بر کشور و ایجاد فضای تنفس برای نیروهای جامعه مدنی است.
روحانی برای پاسخ به این مطالبات با دو چالش از سوی مردم و حکومت روبرو است. از سویی او باید پاسخگوی انتظارات مردمی باشد که تجربه نشان داده چندان صبور نیستند و اگر در همین ابتدا احساس نکنند اراده جدی برای حل مشکلات وجود دارد به سرعت دلسرد می شوند. در واقع این هوشمندی روحانی است که به گونه ای عمل کند تا تنها برگ برنده خود را که حمایت مردمی است از دست ندهد. از سوی دیگر روحانی با هسته سخت حکومت روبرو است که در برابر تغییر سیاست ها به شدت مفاومت می کند. عقب نشینی هسته ای و تنش زدایی در سیاست خارجی با هدف کاهش یا لغو تحریم ها نیازمند موافقت رهبری است. همینطور باز کردن نسبی فضای سیاسی و اجتماعی بدون همراهی رهبری امکانپذیر نیست. با این حال تاکنون نشانه ای مبنی بر تغییر سیاست ها از سوی رهبری مشاهده نشده است.
با در نظر گرفتن همه جوانب شانس موفقیت دولت روحانی را چندان بالا نمی دانم. هرچند آرزو می کنم کلید او قفل مشکلات چند سال اخیر را باز کند تا اوضاع اقتصادی مردم بهبود یابد و نیروهای جامعه مدنی فرصتی برای تنفس و بازسازی دوباره پیدا کنند.
XS
SM
MD
LG