لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

روحانی سرزمینهای اشغال شده را «زخمی» کهنه خواند


حسن روحانی رئیس جمهوری منتخب ایران روز جمعه در راهپیمایی روز قدس و در آستانه مراسم تحلیف خود اشغال سرزمینهای فلسطینیان را «زخمی» خواند که «سال‌هاست بر بدن دنیای اسلام نشسته» است.
خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارش خود سخنان آقای روحانی را درباره اسرائیل دانست و به نقل از خبرگزاریهای داخل ایران افزود که وی خواهان نابودی اسرائیل شده و تاکید کرد که سخنان آقای روحانی با اظهارات دیگر رهبران جمهوری اسلامی ایران در سالهای بعد از انقلاب اسلامی همخوان است.

بنجامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بلافاصله به اظهارات منتسب به روحانی پاسخ داد و آن را محکوم کرد. نخست وزیر اسرائیل از جهانیان خواست فشار بر ایران را افزایش دهند، تحریم ها را سخت تر کنند، گزینه تهدید نظامی را حفظ کنند، تا تهران مجبور شود برنامه اتمی خود را متوقف کند.
ناتانیاهو گفت اظهارات روحانی در روز جمعه باید به جهان را از توهم به در آورد که رئیس جمهوری جدید ایران سیاست جدیدی در پیش خواهد گرفت.
ناتانیاهو گفت: چهره واقعی روحانی زودتر از آنچه انتظار می رفت نمایان شد. این چیزی است که این مرد فکر می کند و این نقشه عملیاتی رژیم ایران است... کشوری که اسرائیل را به نابودی تهدید می کند نباید اجازه یابد سلاح امحاء جمعی بسازد.

بعد از پخش این خبر توسط خبرگزاریها، صدا و سیمای ایران فیلم سخنان آقای روحانی را پخش کرد که در آن خبری از «نابودی اسرائیل» نیست، بلکه آقای روحانی با اشاره به سرزمینهای اشغالی فلسطینیان، آن را «زخمی» خوانده است که «سال‌هاست بر بدن دنیای اسلام نشسته» است.
خبرگزاری فارس ساعتی بعد با اشاره سخنان آقای روحانی و «تحریف» آن توسط خبرگزاریهای خارجی نوشت: «اما یک «تحریف» که ظاهراً ماحصل اشتباه برخی از رسانه های داخلی در نقل سخنان روحانی بوده است موجب جنجال آفرینی رسانه های غربی» شد.
خبرگزاری فارس اشاره ای به این که کدام یک از خبرگزاریهای داخلی چنین «تحریفی» را انجام داده اند نکرد، ولی خبرگزاری اسوشیتدپرس خبر خود را با استناد به خبر «ایسنا» منتشر کرده بود.

خبرگزاری ایسنا به نوبه خود این خبر را تصحیح کرد و نوشت: «پیشتر در اخبار برخی خبرگزاری‌های داخلی از جمله ایسنا به نقل از آقای روحانی این طور عنوان شده بود که «رژیم صهیونیستی زخمی است که سال‌ها بر بدن دنیای اسلام نشسته است و این زخم باید از بین برود» که جمله مذکور ... [در خبرهای تکمیلی] ... اصلاح شد.»

به هر حال، آقای روحانی در سخنان خود درباره موفقیت مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان نیز ابراز تردید کرده است. این مذاکرات بعد از ۵ سال این هفته در واشنگتن از سر گرفته شد.

خبرگزاری مهر به نقل از روحانی درباره مذاکرات صلح نوشت: «اسرائیلی‌ها فکر می‌کنند که این فرصت مناسبی است برای این که به ظاهر چهره‌ای صلح‌طلب از خود نشان دهند اما در باطن به تجاوزگری‌های خود ادامه دهند.»

روحانی در دوران انتخابات خواهان «میانه روی» شده بود و قول داده بود با نگاه بازتری به مسائل اتمی ایران بپردازد، که باعث تقابل غرب با ایران شده است.

از بعد از انقلاب اسلامی آخرین جمعه ماه رمضان از سوی آیت الله خمینی به عنوان «روز قدس» خوانده شد. در این روز تظاهراتی توسط دولت در شهرهای ایران برگزار می شود که شعار اصلی آن «مرگ بر اسرائیل» است. در این تظاهرات طرفداران دولت اسلامی با پرچم های اسرائیل و امریکا را نیز به آتش می کشند.
XS
SM
MD
LG