لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

روحانی: خودروسازی باید خصوصی و واردات خودرو آزاد شود


حسن روحانی در حال تست یک خودروی ساخت ایران
حسن روحانی در حال تست یک خودروی ساخت ایران

رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه گفت صنعت خودروسازی ایران باید کاملا خصوصی شود ضمن این که دولت او مانع ورود خودروهای خارجی نخواهد شد. دو خودروساز بزرگ ایران دولتی هستند و بازار خودرو در ایران، نیمه انحصاری است.

حسن روحانی با حضور در "همایش بین‌المللی صنعت خودرو" عنوان کرد که دولت در این سال‌ها، با ممنوعیت واردات خودرو و اعمال تعرفه‌های سنگین بر آن از صنعت خودروسازی ایران حمایت کرده است، اما حمایت دولت نمی‌تواند دائمی باشد.

به گفته او حمایت دولت از یک صنعت در برابر صنایع بیرونی، دوره‌ای دارد و این دوره نمی‌تواند نامحدود باشد.

آقای روحانی همچنین گفت سیاست دولت او این است که صنعت خودرو خصوصی و در اختیار مردم باشد: "صنعت خودرو باید به طور کامل خصوصی سازی و رقابتی شود. این که یکی دو بنگاه صنعتی درست کنیم و آن را به ملتی تحمیل کنیم که اگرمی‌خواهید، بخواهید و اگر نمی‌خواهید، نخواهید و دروازه‌ها را ببندیم که همین است و دیگر هیچ؛ دولت ابدا نمی‌پذیرد."

تابستان امسال، کمپینی در اعتراض به کیفیت پایین خودروهای ساخت ایران شکل گرفت که شهروندان را به تحریم خودروهای نو ایرانی دعوت می‌کرد، اما وزیر صنعت ایران بانیان این کمپین را "خائن" و "ضدانقلاب" خطاب کرد.

واکنش تند محمدرضا نعمت‌زاده بازتاب منفی فراوانی داشت و باعث شد حسن روحانی به او تذکر بدهد. اما کمتر از دو ماه بعد دولت با تخصیص وام ۲۵ میلیون تومانی برای خرید خودرو، باعث شد خودروهای انبار شده در خودروسازی‌های ایران خودرو و سایپا، به فروش بروند.

پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، انتظار می‌رفت پای خودروسازان خارجی دوباره به ایران باز شود. در دوران تحریم‌ها شرکت‌های خودروسازی بین‌المللی از جمله پژو و کیا که با ایران خودرو و سایپا همکاری می‌کردند، از ایران رفتند و جا برای خودروسازان چینی باز شد.

بسیاری از مشتریان از کیفیت پایین محصولات چین و قیمت بالای این خودروها ناراضی هستند و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به تازگی هشدار داده که اگر خودروسازان چینی به تعهدات خود عمل نکنند، از بازار ایران حذف خواهند شد.

تاکنون مقدمات همکاری مجدد پژو و رنو با ایران خودرو و سایپا فراهم شده، اما اگر به شیوه سال‌های گذشته باشد، تاثیر چندانی در بازار انحصاری و بدون رقابت خودروی ایران نخواهد گذاشت. اما اگر وعده حسن روحانی مبنی بر خصوصی‌سازی دو خودروساز بزرگ دولتی و آزادسازی واردات محقق شود، بازار خودروی ایران دگرگون خواهد شد.

مشخص نیست که آیا دولت ایران اجازه ورود خودروهای آمریکایی را هم صادر خواهد کرد و یا این که ترجیح می‌دهد خود را به خودروسازان اروپایی محدود کند.

دولت ایران در پی دستور رهبر جمهوری اسلامی، واردات "کالاهای مصرفی" از آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG