لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

ایران خودرو می گوید از پژو بیش از ۴۲۷ میلیون یورو غرامت می‌ گیرد


مدیرعامل شرکت ایران خودرو اعلام کرد که شرکت پژو در قرارداد همکاری جدید خود با ایران خودرو بیش از ۴۲۷ میلیون یورو غرامت می‌پردازد.

هاشم یکه زارع روز یکشنبه ۱۸ بهمن البته توضیح داد که این غرامت به صورت تخفیف در قرارداد جدید و صرف نظر از برخی مطالبات گذشته از ایران خودرو پرداخت می‌شود.

در پی مذاکرات ایران با شرکت پژو برای آغاز دوباره همکاری در تولید خودرو، برخی از منتقدان دولت به اینکه ایران خودرو و مسئولان دولتی بدون دریافت غرامت از پژو به خاطر قطع همکاری، دوباره حاضر به همکاری با این شرکت شده اند، انتقاد کرده بودند.

حال مدیر عامل شرکت ایران خودرو اعلام کرده است که در چارچوب توافق جدید با پژو، این شرکت غرامتی می‌پردازد که ۱۱۵ میلیون یوروی آن مربوط به مسائل جاری بین دو شرکت و ۳۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار یوروی آن مربوط به مسائل آینده است.

به گفته آقای یکه زارع، ایران خودرو قرار است امسال در همین چارچوب ۲۵ میلیون یورو قطعات مجانی از پژو دریافت کند. ایران خودرو نیز علاوه بر دریافت ۱۱ میلیون تجهیزات خط تولید، از پرداخت ۱۱ میلیون یورو از مطالبات پیشین پژو معاف شده است.

او اضافه کرد که ایران خودرو به خاطر تولید پژو، قبل و بعد از تحریم‌ها، باید مبلغ ۶۹ میلیون یورو حق لیسانس به پژو پرداخت کند که ایران خودرو این مبلغ را پرداخت نخواهد کرد.

مدیر عامل شرکت ایران خودرو بخش دیگری از تخفیف‌ها را مربوط به برنامه‌های آینده همکاری با پژو نظیر آموزش کارکنان ایران خودرو در فرانسه، هزینه سفر کارشناسان فرانسوی به ایران، خرید قطعات و پرداخت نکردن حق لیسانس عنوان کرد.

شرکت ایران خودرو در پی تشدید تحریم‌های بین المللی علیه ایران و قطع همکاری پژو، با مشکل در تولید خودرو مواجه شد. دو شرکت در پی توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی بار دیگر همکاری خود را از سر گرفتند.

XS
SM
MD
LG