لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

دیدبان حقوق بشر درباره امید کوکبی بیانیه صادر کرد


یکی از کلیه های امید کوکبی که در زندان به سرطان مبتلا شده، خارج شده است.
یکی از کلیه های امید کوکبی که در زندان به سرطان مبتلا شده، خارج شده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر از مقامات ایران خواسته است تا اطمینان حاصل کنند امکانات مناسب درمانی در اختیار امید کوکبی گذاشته شده است. این سازمان گفته فقدان درمان کافی، درد و رنج زندانیان سیاسی را افزایش داده است.

امید کوکبی، فیزیکدان نخبه ایرانی که چند سالی زندانی است، در زندان به سرطان کلیه مبتلا شده و روز چهارشنبه عکسی از او منتشر شد که یکی از کلیه های او از بدنش خارج شده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر با اشاره به بیماری سرطان کلیه آقای کوکبی، گفته است" ممانعت از دسترسی یک زندانی به مراقبت‌های پزشکی ضروری، هم غیرقانونی است و هم بی رحمانه، و ایران در تامین امکانات درمانی برای زندانیان، به خصوص برای زندانیان سیاسی، سابقه نامطلوبی دارد."

سعید خلیلی وکیل امید کوکبی روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از ابتلای موکلش به سرطان کلیه خبر داد و گفت و ی نیازمند جراحی و رسیدگی فوری پزشکی است.

امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک اتمی در دانشگاه آستین آمریکا بهمن ۱۳۸۹ در تهران بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران او را به اتهام "ارتباط با دولت‌های متخاصم" به ۱۰ سال حبس محکوم کرد، اتهامی که از سوی آقای کوکبی رد شده است.

وی در نامه ای که از زندان به بیرون فرستاده، گفته بخاطر تخصصی که داشته، در یکی از سفر هایش به ایران، سازمان انرژی اتمی به او پیشنهاد همکاری داده اما چون او قبول نکرد، دو روز بعد در فرودگاه و به هنگام خروج از ایران بازداشت شد.

کاربران ایرانی توییتر روز پنجشنبه، ۲ اردیبهشت ماه، با استفاده از هشتگ‌های مرتبط با امید کوکبی، نام این دانشجوی زندانی را که سلامتش با خطر جدی مواجه است، جهانی کردند.

دستگاه قضایی ایران هنوز واکنشی نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG