لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

حسین رونقی ملکی با وجود بیماری به زندان اوین منتقل شد


خداحافظی حسین رونقی ملکی با مادرش پیش از انتقال مجدد به زندان اوین - ۳۰ دی ۱۳۹۴
خداحافظی حسین رونقی ملکی با مادرش پیش از انتقال مجدد به زندان اوین - ۳۰ دی ۱۳۹۴

حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر ایرانی که از خرداد ماه سال جاری با قید یک وثیقه سنگین در مرخصی استعلاجی به سر می برد، ظهر چهارشنبه خود را به دادستانی معرفی کرد و از آنجا به زندان اوین در شمال تهران منتقل شد.

به گزارش وبسایت کلمه که اخبار منتقدان حکومت ایران را پوشش می‌دهد، وی از حدود یک ماه پیش برای انتقال مجدد به زندان تحت فشار سپاه پاسداران بود و تهدید شده بود اگر خود را معرفی نکند، حکم توقیف وثیقه یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی او صادر خواهد شد.

این زندانی سیاسی در آذر ماه ۱۳۸۸ بازداشت و سپس در مهر ۱۳۸۹ به پانزده سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای ملکی در روز ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ به دلیل مشکلات وخیم جسمی، به قید وثیقه و جهت درمان، از بند هفت زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

بازگشت حسین رونق ملکی به زندان در حالی صورت می‌گیرد که به گفته کلمه، پزشکان بازرسی سازمان زندان‌ها تایید کرده‌اند که شرایط زندان، با توجه به مشکلات جسمانی‌ او، برایش به هیچ عنوان مناسب نیست و خطرات زیادی در پی خواهد داشت.

پدر او، احمد رونق ملکی، به وبسایت کلمه گفت "به تمام مقامات، از دادستانی گرفته تا مقامات قضایی دیگر، نامه نوشتم و وضعیت پزشکی و مشکلات جسمانی حسین را توضیح دادم، که پسرم یک کلیه‌اش را از دست داده و الان هم مشکلات ریوی و گوارشی دارد و هر چند روز یک بار باید خونش را بکشند، ناراحتی قلبی هم دارد، اما هیچ توجهی نکردند."

وی با بیان این که آخرین مهلت حسین برای معرفی خود به دادستانی و بازگشت به زندان، روز سی ام دی ماه بود، او برای این که اموال وثیقه گذاران ضبط نشود، خودش را به زندان معرفی کرد.

با وجود تغییر رویکرد ایران در عرصه بین الملل پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری در خرداد ۱۳۹۲، محدودیت‌های داخل برای فعالان، منتقدان و روزنامه‌نگاران همچنان به قوت خود باقی است؛ به طوری که وبسایت کلمه در گزارشی به مناسبت سی‌ام دی‌ ماه، سالروز آزادی آخرین زندانیان سیاسی حکومت پهلوی، نوشت پس از ۳۷ سال هنوز می‌گوییم "زندانی سیاسی آزاد باید گردد."

XS
SM
MD
LG