لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

ادامه اعتصاب غذای پنج زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر


Eclipse watchers young and old prepare for the total eclipse in the state of Missouri.
Eclipse watchers young and old prepare for the total eclipse in the state of Missouri.

پنج زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر اعتصاب غذای خود را در اعتراض به ضرب و شتم توسط دو "زندانی شرور" ادامه خواهند داد.

منصوره اتفاق، همسر سعید مدنی یکی از این پنج زندانی، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفت که اعتصاب غذا تا زمان رسیدگی مسئولان و خروج دو زندانی از بند ادامه پیدا خواهد کرد.

وبسایت کلمه روز شنبه هفتم آذر ماه خبر داد که دو زندانی سالن ۱۲ بند ۴ زندان رجایی‌شهر با "سابقه درگیری و شرارت" اقدام به "تهدید و ارعاب" زندانیان سیاسی‌ عقیدتی این زندان کرده و سپس با چاقو به تعدادی از آنها حمله کرده‌اند.

تصاویری از سعید مدنی و سعید رضوی فقیه منتشر شده که آثار جراحت چاقو بر صورت و گردن آنها دیده می‌شود.

در اعتراض به این حادثه، سعید رضوی فقیه، سعید مدنی، جعفر اقدامی، بهزاد عرب‌گل و کامران ایازی اعتصاب غذا کرده‌اند.

منصوره اتفاق که با آقای مدنی تلفنی صحبت کرده توضیح می دهد: "این دو نفر همیشه مزاحمت برای بقیه زندانیان بند ایجاد می کنند و مرتب دچار درگیری می شوند. یکی از‌ آنها هم عامل توزیع مواد مخدر در بند است. به رغم آزار و اذیت‌های زیاد توسط این دو زندانی هنوز مسئولان رسیدگی نکرده‌اند. در حالی که طبق قانون، زندانی که باعث آزار و اذیت هم بندی‌هایش می‌شود، باید تنبیه شود. همسر من و چهار نفر زندانی دیگر مجبور شده‌اند با اعتصاب غذا توجه مسولان را به این قضیه جلب کنند. جان آنها در خطر است و ما خانواده‌ها هم نگرانیم."

بنا بر این گزارش، سعید مدنی، فعال سیاسی، پژوهشگر اجتماعی و استاد دانشگاه است که در دی ماه ۱۳۹۰ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او از اسفند ۱۳۹۲ به دلیل نامشخصی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است. آقای مدنی به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" به شش سال حبس محکوم شده است.

سعید رضوی فقیه، عضو سابق شورای دفتر تحکیم وحدت و روزنامه نگار که از اسفند ماه ۱۳۹۲ در زندان است، در بهمن ماه ۱۳۹۳ برای عمل جراحی قلب از زندان به بیمارستان منتقل شد. او از آن پس چندین بار به دلیل مشکلات قلبی به بیمارستان منتقل شده است. با توجه به بیماری قلبی او باید در فضای آرام و بدون تنش باشد.

این عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و روزنامه نگار پس از بازداشت در سال ۹۲ به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق سخنرانی در تجمعات دانشجویی سال ۸۸ به یک سال حبس محکوم شد، اما با وجود پایان یافتن دوران حبس در اسفند ماه ۱۳۹۳ از زندان آزاد نشد. او بار دیگر در شهریور ماه ۱۳۹۴ به سه سال و نیم حبس به اتهام "توهین به رهبری، توهین به مجلس خبرگان و تبلیغ علیه نظام" محکوم شد.

XS
SM
MD
LG