لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

بازداشت «موقت» حسین و محمدحسین سپهری تمدید شد


فاطمه سپهری و دو برادر زندانی‌اش
فاطمه سپهری و دو برادر زندانی‌اش

اصغر سپهری، از اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی، از تمدید بازداشت موقت دو برادرش در زندان وکیل‌آباد مشهد خبر داد.

اصغر سپهری، برادر فاطمه سپهری، روز چهارشنبه ۸ آذر در پیامی در صفحه ایکس (توئیتر سابق) نوشته که علی سلیمانی مارشک، بازپرس شعبه ۹۰۳ مشهد، بازداشت موقت حسین سپهری و محمدحسین سپهری را برای یک ماه دیگر تمدید کرده است.

به نوشته اصغر سپهری، دو برادرش روز ۶ مهر درحالی که در بیمارستان قائم پیگیر درمان خواهرشان، فاطمه سپهری، زندانی سیاسی، بودند بازداشت شدند.

پیشتر فاطمه سپهری از بازداشت دو برادرش همزمان با انتقال خودش به اتاق جراحی برای عمل قلب باز خبر داده و گفته بود: «هرآنچه که برای قلب بازم رنج بردم برای دستگیری برادرانم هم رنج بردم.»

بتازگی هم خسرو علی‌کُردی، وکیل سه عضو خانواده سپهری، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و مجازات‌های تکمیلی محکوم شد.

به گفته وکیل فاطمه، محمدحسین و حسین سپهری، او علاوه بر زندان به مدت دو سال به ممنوعیت خروج از کشور، تبعید به شهرستان نهبندان، محرومیت از اشتغال به حرفه وکالت، و ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است.

خسرو علی‌کُردی وکالت شماری از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ از جمله ابوالفضل آدینه‌زاده و عرفان رضایی نوایی را نیز برعهده داشته است.

اصغر سپهری روز ۲۰ آبان هم از قطع تماس تلفنی خواهر و دو برادر زندانی‌اش خبر داده بود.

صدور احکام طویل المدت برای روزنامه‌نگاران و کنشگران سیاسی، عقیدتی، مدنی و صنفی در حالی‌ است که کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۴ آبان، در قطعنامه‌ای نقض گسترده حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به تصویب این قطعنامه، با مردم ایران که «علیه ظلم و خشونت و برای رسیدن به آینده‌ای آزاد و دموکراتیک مبارزه می‌کنند» اعلام همبستگی کرده است.

XS
SM
MD
LG