لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۹

گزارشگران بدون مرز خواستار اعلام محل بازداشت موسوی و کروبی شد


گزارشگران بدون مرز خواستار اعلام محل بازداشت موسوی و کروبی شد
گزارشگران بدون مرز خواستار اعلام محل بازداشت موسوی و کروبی شد

سازمان گزارشگران بدون مرز از مقامات ایران خواسته است تا محل بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسران آن ها را به فوریت و رسماً اعلام کند.

این سازمان از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته است تا در اجلاس آینده خود در ماه مارس سال ۲۰۱۱، ایران را به دلیل نقض فاحش حقوق بشر محکوم و گزارشگر ویژه ای را برای بررسی و گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین کند.

این سازمان مدافع روزنامه نگاران خاطرنشان کرده است در حالی که تعدادی از روشنفکران تبعیدی از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌اند و میرحسین موسوی، صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده کلمه سبز و همسرش زهرا رهنورد، روشنفکر و نویسنده و مهدی کروبی، صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده اعتماد ملی و همسرش فاطمه کروبی فعال مدنی از روز ۵ اسفند بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز سه شنبه (۱ اسفند) با انتشار بیانیه ای به اصل ۳۲ قانون اساسی ایران اشاره کرده و نوشته است: «موضوع اتهام با ذکر دلایل باید به متهم ابلاغ و تفهیم شود... و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه در اسرع وقت فراهم گردد».

از سویی دیگر سازمان گزارشگران بدون مرز در این بیانیه می نویسد «افراد ناشناس» با ارسال پیامک، نامه الکترونیک و یا تماس های تلفنی به روشنفکران مقیم خارج از کشور و خبرنگاران در تبعید و با مضامینی همچون «به اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی پایان دهید! عذاب عظیم در انتظار شماست» و نیز «این آخرین اخطار است و برای این کارها هزینه سنگینی خواهید پرداخت» تهدید شده اند.

این نهاد مدافع حقوق نویسندگان و خبرنگاران از گردآوری و ثبت موارد تهدید، اخطار، تلفن های ناشناس و یا تماس مستقیم بازجویان و ماموران وزارت اطلاعات با روزنامه نگاران و روشنفکران داخل و خارج از کشور، در طی یک سال گذشته خبر داده است.

این سازمان خاطرنشان کرده است برخی از روشنفکران و روزنامه نگاران در تبعید، مقیم کشورهای اروپایی تحت حفاظت پلیس قرار دارند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در پایان این بیانیه تاکید کرده است بازداشت های خودسرانه و مخفی نگاه داشتن محل بازداشت زندانیان سیاسی نقض قوانین بین المللی است و این روش «مصداق ناپدید کردن اجباری است که از سوی مسئولان حکومت ایران معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد».

XS
SM
MD
LG