لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۹

اخبار ضد و نقیض درباره انتقال موسوی و کروبی و همسرانشان به زندان


اخبار ضد و نقیض درباره انتقال موسوی و کروبی و همسرانشان به زندان
اخبار ضد و نقیض درباره انتقال موسوی و کروبی و همسرانشان به زندان

به گفته وب‌ سایت «کلمه»، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، همراه با همسرانشان زهرا رهنورد و فاطمه کروبی دستگیر شده و در زندان حشمتیه زندانی شده ‌اند.

این پایگاه خبری اینترنتی نزدیک به میرحسین موسوی است، با استناد به اخبار موثق اعلام کرد که انتقال آنها به زندان قطعی است، اما زمان این اقدام روشن نیست. کلمه همچنین تصریح کرده است که حصر این دو چهره شاخص رهبری معترضان حکومتی، با فرمان بیت رهبری صورت گرفته است.

پیشتر در روز یکشنبه فرزند مهدی کروبی، در وبسایت سحام نیوز، وبسایت متعلق به حزب اعتماد ملی از انتقال پدر و مادرش به مکانی نامعلوم در روز پنجشنبه خبر داده بود. سحام ‌نیوز همچنین نوشته است مهدی کروبی و همسرش پنجشنبه شب به نقطه ای نامعلوم منتقل شدند. روز پنجشنبه نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش در خیابان های تهران حضور سنگینی داشتند.

این در حالی است که خبرگزاری فارس، به نقل از «یک مقام قضایی» ضمن تکذیب خبر بازداشت آقایان موسوی و کروبی اعلام کرد: «این دو در حال حاضر در منازل خود به سر می برند و تنها محدودیت هایی در تماس های آنان با عناصر مشکوک اعمال شده است».

با آن که کمی قبل، برخی رسانه های خارجی از جمله شبکه سی ان ان به نقل از منابعی که اسمشان را اعلام نکرده بودند از انتقال آقای کروبی به مکانی امن خبر دادند، روز دوشنبه غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور به شکل رسمی اعلام کرد که این دو رهبر معترضان در ایران در حصر هستند.

به دنبال ناآرامی های ۲۵ بهمن در تهران و برخی شهرهای دیگر و ریختن ده ها هزار تن از مردم به خیابان ها که با فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی با هدف اعلام حمایت از جنبش های مردمی مصر و تونس صورت گرفته بود، جناح نزدیک به حاکمیت جمهوری اسلامی مواضع سرسختانه تری علیه این دو نفر در پیش گرفت و شرکت کنندگان در تظاهرات حامیان حاکمیت جمهوری اسلامی، شعارهایی چون «مرگ بر موسوی و کروبی» و «موسوی و کروبی اعدام باید گردند» سردادند. همچنین نمایندگان مجلس در یک جلسه علنی مجلس، شعارهای مشابه سردادند.

در اعتراض به بازداشت و حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسرانشان، شورای هماهنگی راه سبز امید، از هواداران «جنبش سبز» فراخوانی را برای برگزاری راهپیمایی اعتراضی در روز سه شنبه دهم اسفند از میدان امام حسین تا میدان آزادی و در میادین اصلی شهرهای دیگر، منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG