لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

حمایت ضمنی خامنه ای از ناطق نوری؛ قوه قضائیه با متخلفان داخل خود برخورد کند


رهبر جمهوری اسلامی از رئیس قوه قضائیه خواست که با افراد خاطی در داخل این قوه قاطعانه برخورد کند.

آیت الله علی خامنه ای، چهارشنبه نهم تیرماه در دیدار با رئیس و مقامات قوه قضائیه گفت که باید در داخل قوه قضاییه با افراد متخلف و فاسد با جدیت و قاطعانه برخورد شود.

او اضافه کرد افراد معدودی در داخل قوه قضائیه مرتکب فساد و اقدامات خلاف می شوند و سپس از مسئولان قضایی خواست که با افراد خاطی برخورد کنند.

تاکید آیت الله خامنه‌ای بر برخورد با فساد در قوه قضائیه دو روز پس از آن صورت گرفت که علی اکبر ناطق نوری، رئیس دفتر بازرسی رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به انتقاد از عملکرد قوه قضائیه و دیگر ادارات پرداخت.

ناطق نوری در سخنانی خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی در این سالها سیر قهقهرایی داشته است پرسید: "آیا دستگاه قضای ما اسلامی است؟ آیا در ادارات ما شان مردم حفظ می‌شود؟ چرا مردم باید امثال من را ببینند تا مشکلشان حل شود؟"

آقای ناطق نوری سپس گفت که فردی به دیدار او رفته و از او خواسته که از دستگاه قضایی بخواهد به پرونده او عادلانه رسیدگی شود. آقای ناطق نوری سپس پرسیده که چرا باید چنین باشد.

در همین رابطه، رئیس جمهوری ایران نیز روز سه شنبه خواستار شفافیت قوه قضائیه در برخورد با همه عاملان فسادهای اقتصادی و همچنین آمران حمله به سفارت عربستان شده بود.

همزمان، رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه سالانه ۱۵ میلیون پرونده در قوه قضائیه رسیدگی می شود، حجم کار این دستگاه را بسیار سنگین دانسته که به عقیده او ممکن است به چشم نیاید. او گفت که دستگاه قضایی با کمبودهای بسیار مواجه است و البته در احکام قضایی هم اشتباهاتی وجود دارد.

یکی از حوزه‌هایی که قوه قضائیه ایران طی سالهای اخیر بارها از آن مورد انتقاد قرار گرفته، موضوع حقوق بشر و رعایت حقوق متهمان است. این در حالیست که آیت الله خامنه ای در سخنان خود با بیان اینکه قوه قضائیه باید همواره انقلابی عمل کند خواستار آن شد که این قوه حقوق بشر اسلامی را تعریف کند چرا که به گفته او حقوق بشر تعریف شده در غرب مبنای غلطی دارد.

با این حال، وکلا و فعالان حقوق بشر در ایران از آن رو به دستگاه قضایی ایران انتقاد دارند که قوانین داخلی ایران و حقوق متهمان بر اساس قوانین جمهوری اسلامی را نیز رعایت نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG