لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

متهم حمله به سفارت عربستان: برگزاری تجمع، در گروههای منتسب به سپاه اطلاع رسانی شده بود


نخستین جلسه محاکمه حمله کنندگان به سفارت عربستان در دادگاه کیفری کارکنان دولت برگزار شد.

جلسه محاکمه ۲۱ نفر از متهمان حمله به سفارت عربستان سعودی روز دوشنبه ۲۸ تیر ماه آغاز شد و در جریان آن متهم ردیف اول دلیل شرکت در تجمع را اطلاع رسانی این تجمع در گروه‌های منتسب به سپاه پاسداران عنوان کرد.

در این جلسه دادگاه که به ریاست فرشید دهقانی برگزار شد، به پرونده ۱۴ نفر متهمان که به "اتهام تخریب عمدی اموال سفارت عربستان و اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی" محاکمه شدند، رسیدگی شد.

به نوشته برخی از وبسایت‌های خبری در ایران، متهم ردیف اول پرونده که خود را ۲۵ ساله و اهل تهران معرفی کرد گفت: "بحث تجمع در مشهد را شنیدم و در کانال‌های خبری و تلگرام خواندم که جلوی سفارت عربستان تجمع است. حتی من در گروه‌های منتسب به سپاه بود خواندم که تجمع برگزار می‌شود."

او با بیان اینکه وقتی به محل تجمع رسید در ورودی سفارت باز بود و تجمع کنندگان به آن رفت و آمد می کردند، گفت که نیروی انتظامی مانع ورود تجمع کنندگان نمی‌شد.

این متهمان با بیان اینکه در یکی از کانال های منتسب به سپاه هم خبر تجمع را دید و به آنجا رفت، از عملکرد خود ابراز پشیمانی کرد.

سخنان متهم ردیف اول در دادگاه درباره اطلاع‌رسانی برگزاری تجمع مقابل سفارت عربستان در کانال های خبری منتسب به سپاه در حالیست که چندی پس از حمله به سفارت و قطع رابطه عربستان، حسین نجات، معاون فرهنگی سپاه پاسداران گفته بود: "بعید نیست در قضیه سفارت عربستان در ایران یک برنامه ریزی توسط عوامل خودشان صورت گرفته باشد تا بهانه‌ای برای اقدامات بعدی شان داشته باشند و فرار به جلو کنند."

پرونده حمله به سفارت عربستان چند متهم روحانی نیز دارد که در دادگاه ویژه روحانیت به اتهامات آنها رسیدگی می شود.

حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، دی ماه گذشته در اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان صورت گرفت. در پی این حمله و آتش گرفتن سفارت عربستان، این کشور کلیه روابط خود را با جمهوری اسلامی قطع کرد.

در پی این رویدادها، رئیس جمهوری ایران ناسایی و محاکمه حمله کنندگان به سفارت را خواستار شد. آیت الله خامنه ای نیز آن را "کاری بسیار بد و به ضرر کشور" دانست، با این حال رسیدگی به پرونده متهمان و برگزاری نخستین دادگاه بیش از شش ماه طول کشید.

تاریخ جلسه بعدی محاکمه متهمان حمله سفارت عربستان هنوز مشخص نشده است.

XS
SM
MD
LG