لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

وزارت امور خارجه ایران: حصر یک مساله داخلی است


درخواست رفع حصر در تجمع انتخاباتی حسن روحانی پیش از ریاست جمهوری
درخواست رفع حصر در تجمع انتخاباتی حسن روحانی پیش از ریاست جمهوری

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بازداشت خانگی رهبران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز را یک مساله داخلی دانست که ارتباطی به کشورهای خارجی ندارد.

حسین جابری انصاری اعلام کرد که این موضوع در مسیر خود در داخل جمهوری اسلامی پیگیری خواهد شد.

روز یکشنبه و همزمان با پنجمین سالگرد حصر خانگی رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، وزارت خارجه ایالات متحده خواستار آزاد شدن میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شده بود.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه گفته بود که ایالات متحده به اصرار خود به دولت ایران برای محترم شمردن تعهدات بین‌المللی خود ادامه خواهد داد که زندانی نکردن شهروندان به صورت خودسرانه از جمله این تعهدات است.

همزمان محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان سکوت این طیف سیاسی را در قبال حصر رهبران جنبش سبز رد کرد و گفت: حصر باید رفع شود یا از طریق یک مرجع قانونی درباره آن تصمیم‌گیری شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی است تاکید کرد مسئله حصر باید حل شود. او وعده داد که اصلاح‌طلبان در صورت ورود به مجلس در این مورد وظیفه خود را انجام خواهند داد و شجاعانه عمل می‌کنند.

او در عین حال عنوان کرد که مواضع تند در مقابل حصر کمکی به رفع آن نکرده و باعث استمرار آن خواهد شد.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی و بازداشت هستند.

حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، وعده رفع حصر این سه نفر را در یک سال ابتدای ریاست جمهوری‌اش داده بود. این مطالبه پس از پیروزی حسن روحانی نیز از سوی رای دهندگان به او مورد تایید و تاکید قرار گرفت.

اما وعده رفع حصر تاکنون محقق نشده است. سخنگوی دولت ایران در بهمن ماه امسال بی‌عملی در قبال حضور میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی در زندان خانگی را رد کرد اما گفت که تلاش‌های دولت در این زمینه به نتیجه‌ای نرسیده است.

به تازگی زهرا رهنورد از حصر خانگی با مادرش تماس تلفنی گرفته و وقتی متوجه شده جمعی از شاعران در آنجا حضور دارند، از مادرش خواسته تا به میهمانان بگوید: "یاد آر ز شمع مرده یاد آر."

بسیاری یادآوری این مصرع از شعر معروف علی اکبر دهخدا را نشانه‌ای از گلایه نسبت به فراموشی و بی‌عملی نسبت به این بازداشت خانگی طولانی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG