لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۱۴

سرخط خبرها

تجمع ایرانیان واشنگتن دی سی در اعتراص به ادامه حصر رهبران "جنبش سبز"

تصویری که از تجمع روز یکشنبه واشنگتن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

تعدادی از ایرانیان ساکن واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا روز یکشنبه با تجمع در میدان دوپان، نسبت به ادامه حصر و بازداشت خانگی رهبران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز در ایران اعتراض کردند.

این تجمع در ادامه حرکت فراگیری در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت که کاربران ایرانی شبکه‌های مجازی طی روزهای گذشته با هشتگ #یادآر مطالبی را درباره میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی منتشر کردند.

روز چهارشنبه گذشته وبسایت کلمه گزارش داد که زهرا رهنورد از حصر خانگی با مادرش تماس تلفنی گرفته و وقتی متوجه شده جمعی از شاعران در آنجا حضور دارند، از مادرش خواسته تا به میهمانان بگوید: "یاد آر ز شمع مرده یاد آر".

این مصرعی از شعر معروف علی اکبر دهخدا است که پس از مرگ میرزا جهانگیر خان، مدیر روزنامه صور اسرافیل سروده شده است.

انتشار این گزارش باعث ایجاد حرکتی در شبکه‌های اجتماعی شده و در برخی شهرهای مختلف جهان نیز تجمعاتی برپا شد.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از رهبران اعتراض مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی و بازداشت هستند. موسوی و کروبی تاکنون چندین بار با مشکلات سلامتی مواجه شده و مورد عمل جراحی نیز قرار گرفته‌اند.

حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، وعده رفع حصر این سه نفر را در یک سال ابتدای ریاست جمهوری‌اش داده بود.

سخنگوی دولت ایران در بهمن ماه امسال بی‌عملی در قبال حضور میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی در زندان خانگی را رد کرد اما گفت که تلاش‌های دولت در این زمینه به نتیجه‌ای نرسیده است.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

اشرف غنی از احتمال آزادی دو گروگان غربی طالبان در ازای آزادی سه رهبر این گروه خبر داد

آرشیو

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، صبح روز سه شنبه ۲۱ آبان، از احتمال آزادی دو گروگان غربی طالبان در مقابل آزادی سه رهبر ارشد این گروه توسط دولت افغانستان، خبر داد.

گروگان های غربی به مدت سه سال اسیر گروه طالبان بوده اند.

کوین کینگ ۶۲ ساله از آمریکا و تیموتی جان ویکز ۵۰ ساله از استرالیا، در تابستان ۲۰۱۶ در کابل گروگان گرفته شدند. آنها در حال ترک دانشگاه آمریکایی افغانستان بودند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت دولتش تصمیم گرفت برای تسهیل مذاکرات طالبان برای رسیدن به صلح و ثبات، همراه با مشورت با شرکای بین المللی به ویژه آمریکا، اقدام کند.

اشرف غنی آزادی رهبران طالبان را مشروط خواند. یکی از افرادی که ممکن است آزاد شود، انس حقانی، برادر جوانتر رهبری فعلی شبکه حقانی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

باشگاه آ.اس.رم از طریق یک حساب توئیتر به زبان فارسی با فوتبال‌دوستان در ایران ارتباط برقرار می‌کند

پال راجرز (چپ) رئیس بخش دیجیتال و رسانه‌های اجتماعی باشگاه آ اس رم در گفتگو با گابریله برباتی از صدای آمریکا.

باشگاه ورزشی «آ اس رُم»، یکی از باشگاه‌های مطرح فوتبال در اروپا، از ماه آوریل سال ۲۰۱۸ از طریق راه‌اندازی یک حساب کاربری ویژه در توئیتر (@AsRoma_Persian) با شیفتگان ورزش در ایران ارتباط برقرار کرده است و هم‌اکنون بیش از ۲۴ هزار دنبال‌کننده دارد.

این اقدام «آ اس رم»- یکی از دو تیم پایتخت ایتالیا، در لیگ ملی فوتبال این کشور موسوم به سری آ - بخشی از تلاش‌های این باشگاه برای افزایش ارتباط بین‌المللی‌اش از طریق راه‌اندازی حساب‌های کاربری رسمی در یازده بستر رسانه‌های اجتماعی به چهارده زبان مختلف، از جمله به زبان فارسی، است.

اما ماجرای راه‌اندازی حساب کاربری @ASRoma_Persian در توئیتر منحصر‌به‌فرد است.

پال راجرز، رئیس بخش دیجیتال و رسانه‌های اجتماعی باشگاه آ اس رُم، به تازگی در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «نخستین موضوعی که الهام‌بخش ما شد این بود که تلویزیون دولتی ایران لوگوی باشگاه ما را سانسور کرد.»

تلویزیون دولتی ایران در تاریخ ۴ آوریل سال گذشته (۱۵ فروردین ۱۳۹۷) در جریان مسابقه میان تیم‌های رم و بارسلونا، بخشی از نشان باشگاه آ اس رُم را مات کرد تا به این ترتیب تصویر پستان‌های گرگ ماده‌‌ای که به رومولوس و رموس، دوقلوهای افسانه‌ای بنیان‌گذار شهر رم، شیر می‌داد را بپوشاند.

خشم کاربران اینترنت در ایران از این رویداد، مایه شگفتی مدیران ارشد باشگاه آ اس رُم شد.

آقای راجرز که از بوستون در این گفت‌و‌گو شرکت می‌کرد، گفت: «پی بردن به این موضوع که ما این همه طرفدار در ایران داریم ما را شگفت‌زده کرد.»

وی افزود: «ما به جای این که این موضوع را یک مشکل بزرگ تلقی کنیم، گفتیم که این فرصت خوبی برای ما است تا به زبان فارسی و به طور مستقیم با هواداران‌مان در ایران ارتباط برقرار کنیم.»

باشگاه رم نیز همین کار را کرد و به این منظور از آمیزه‌ای موفق، که متشکل از یک سبک نوشتاری ویژه و تبلیغ برند با تمرکز بر زبان بود، استفاده کرد.

آقای راجرز، که پیش از پیوستن به باشگاه رُم در سال ۲۰۱۵، در بخش توسعه دیجیتال باشگاه فوتبال لیورپول کار می‌کرد، گفت: «ما در این جا می‌کوشیم موانعی که میان باشگاه و هوادارانش در سراسر جهان وجود دارد را درهم بشکنیم. به باور ما مسئله اصلی، برقراری ارتباط است.»

این باشگاه ایتالیایی از پرداختن به مسائل اجتماعی و حقوق‌بشری در حساب‌های کاربری خود در توئیتر، فیسبوک، و بسترهای رسانه‌های اجتماعی دیگر نیز ابایی نداشته است.

برای نمونه، سال گذشته این باشگاه خبر امضای قرارداد هریک از بازیکنان جدید خود را به همراه عکس یک کودک گمشده منتشر کرد و در نتیجه این کارزار، پنج کودک گمشده در ایالات متحده، بریتانیا، کنیا، و بلژیک پیدا شدند.

حساب کاربری فارسی توئیتر باشگاه آ اس رُم (@ASRoma_Persian) از نظر تعداد دنبال‌کننده هفتمین حساب کاربری پرطرفدار این باشگاه - بعد از حساب‌های ایتالیایی، انگلیسی، عربی، اسپانیولی، پرتغالی، و سواحلی - به شمار می‌رود. یکی از توئیت‌های این باشگاه که در گرامی‌داشت یاد سحر خدایاری منتشر شد ۳ هزار بار بازتوئیت و ۱۶ هزار بار «پسندیده» (Like) شد.

بعد از آن که به این هوادار جوان باشگاه فوتبال استقلال (که پیراهن ورزشی آبی رنگ به تن می‌کنند) گفته شد که به خاطر تلاش برای ورود به ورزشگاه - به رغم ممنوع بودن این کار برای بانوان ایرانی - ممکن است به تحمل دو سال حبس محکوم شود، در برابر ساختمان یک دادگاه در تهران خودسوزی کرد و سرانجام در تاریخ ۱۰ سپتامبر درگذشت.

به دنبال این رویداد، باشگاه آ اس رُم در حساب توئیتر فارسی خود نشان تغییریافته این باشگاه را، که در آن رنگ آبی جایگزین رنگ قرمز سنتی شده بود، منتشر کرد.

آقای راجرز گفت: «همه ما با شنیدن ماجرای دختر آبی - عنوانی که این دختر خانم در توئیتر با آن شناخته شده است - بسیار اندوهگین شدیم.»

وی افزود: «ما این کار را به نشانه احترام انجام دادیم. ما فقط می‌خواستیم نشان دهیم که به باور ما همه - یعنی زنان، کودکان، و مردان - باید بتوانند به ورزشگاه‌های فوتبال بروند.»

آقای راجرز درباره مشکلات بالقوه به وجود آمده برای باشگاه آ اس رُم و جیمز پالوتا، مالک آمریکایی و تاجرپیشه آن، به خاطر اختلافات اخیر میان ایالات متحده و ایران، گفت که سیاست نباید در فوتبال دخیل باشد.

او گفت: «ما تنها می‌خواهیم ببینیم که مردم گرد هم می‌آیند تا از ورزش لذت ببرند، و امیدواریم که این ورزش بتواند مردم را متحد کند و میان‌شان جدایی نیاندازد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

امضاکنندگان اروپایی برجام به خاطر غنی‌سازی اورانیوم در «تاسیسات فردو» ابراز نگرانی عمیق کردند

سایت هسته ای فردو

سه کشور اروپایی امضا کننده برجام از ایران خواستند از گام هایی که برای کاهش تعهداتش در این توافق برداشته، به عقب برگردد.

فرانسه، آلمان، و بریتانیا به همراه اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که از آغاز دوباره غنی سازی اورانیوم توسط رژیم ایران در تاسیسات فردو، به شدت نگران هستند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۰ آبان، وقوع غنی سازی در تاسیسات زیر زمینی فردو را تایید کرد.

بازرسان آژانس روز دوشنبه همچنین تایید کردند که در یک مرکز از پیش اعلام نشده از سوی ایران، ذرات اورانیوم پیدا شده است.

در بیانیه مشترک وزیران خارجه سه کشور اروپایی که روز دوشنبه منتشر شد، از ایران خواسته شده است که از همه اقداماتی که در مغایرت با محدودیت های اعمال شده در برجام برداشته است، بازگردد. این محدودیت ها در ازای کاهش تحریم های اقتصادی علیه ایران، در برجام آمده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که اگر کشورهای دیگر عضو پیمان برجام، در عبور از تحریم های آمریکا به تهران کمک کنند، گام هایی که ایران برداشته قابل بازگشت است.

فرانسه، آلمان و بریتانیا به همراه اتحادیه اروپا، در بیانیه خود گفته اند که «کاملا» به تعهداتشان در برجام، از جمله لغو تحریم های هسته ای که بر ایران اعمال کرده بودند، عمل کرده اند.

با خروج آمریکا از پیمان برجام، واشنگتن بار دیگر تحریم های هسته ای علیه تهران را به اجرا گذاشت و تحریم های بیشتری را نیز علیه ایران اعمال کرد.

ایران گفته است که قصد دارد اورانیوم را در سطح ۴.۵ درصد - یعنی بالاتر از سطح ۳.۶۷ درصد توافق شده در برجام - غنی‌سازی کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه با پرزیدنت دونالد ترامپ در واشنگتن دیدار می‌کند

عکس دیدار پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری ترکیه در اجلاس سران گروه ۲۰

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا راهی واشنگتن شده است. قرار است روز چهارشنبه ۲۲ آبان دو طرف در کنفرانسی خبری در کاخ سفید حاضر شوند.

پخش زنده این کنفرانس را از صدای آمریکا دنبال کنید

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، عملیات نظامی ترکیه در سوریه به احتمال زیاد در صدر مذاکرات خواهد بود. ترکیه یگان‌های مدافع خلق را نیروهای تروریستی می‌داند ولی این نیروها از متحدان آمریکا در نبرد با داعش هستند.

کنگره آمریکا تهدید کرده در صورت بروز عملیات نظامی علیه نیروهای کُٰرد، تحریم‌هایی گسترده از جمله تحریم‌هایی هدفمند علیه رجب طیب اردوغان در راه خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مواضع «جهاد اسلامی» در غزه و سوریه هدف قرار گرفت؛ نتانیاهو: درگیری ممکن است طولانی شود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می گوید درگیری با گروه فلسطینی «جهاد اسلامی» ممکن است طولانی شود.

به گزارش آقای نتانیاهو این سخنان را روز سه شنبه ۲۱ آبان، اعلام کرد. به گزارش رویترز، او به خبرنگاران در مرکز نیروهای مسلح گفت اسرائیل مایل به تشدید تنش ها نیست، اما «هر کاری برای حفاظت از خود می کنیم.»

نخست وزیر اسرائیل به خبرنگاران گفت: «این [شرایط] ممکن است زمان ببرد. چیزی که به آن نیاز است استقامت، و خونسردی است.»

پیشتر مقامات اسرائیلی از کشته شدن یک فرمانده ارشد نظامی گروه فلسطینی جهاد اسلامی به نام بهاء ابو‌العطا، در یک حمله هوایی اسرائیل در غزه، خبر داده بودند.

اسرائیل می‌گوید از صبح روز سه شنبه ۲۱ آبان، بیش از ۱۶۰ راکت به خاک اسرائیل شلیک شده است.

رویترز نیز گزارش داد مدارس در جنوب و مرکز اسرائیل در پی حملات راکتی تعطیل شده است و به مردم گفته شده است تا در خانه‌هایشان بمانند.

هم زمان با حمله هوایی در غزه، دولت سوریه نیز می گوید در حمله هوایی دیگری به خانه یکی از رهبران گروه جهاد اسلامی به نام اکرم العجوری، دست کم دو نفر از جمله پسر او کشته شدند. به گزارش تایمز اسرائیل، جهاد اسلامی گفته است که العجوری در این حمله که در خاک سوریه صورت گرفت، زنده ماند.

گروه جهاد اسلامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است. ایالات متحده، اسرائیل، و چندین کشور دیگر اروپایی این گروه را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چند هفته مانده به انتخابات، حزب کارگر بریتانیا هدف حملات گسترده سایبری قرار گرفت

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر - آرشیو

حزب کارگر بریتانیا، که رقیب دولت این کشور به شمار می رود، روز سه شنبه ۲۱ آبان، اعلام کرد هدف حملات گسترده سایبری قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، این در حالی است که انتخابات سراسری در بریتانیا قرار است چند هفته دیگر برگزار شود.

حزب کارگر با این حال اعلام کرده است که اطلاعاتش به خاطر حفاظت محکم سایبری، محفوظ مانده است.

با این حال جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، گفت که حمله سایبری باعث نگرانی عمیق او در مورد آینده تلاش های انتخاباتی شده است.

او در توضیح نگرانی خود گفت حمله سایبری به یک حزب سیاسی در جریان انتخابات، مشکوک و باعث نگرانی بسیار است.

انتخابات سراسری در بریتانیا ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه سرکوب فعالان صنفی؛ اتوبوس‌‌رانان از مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور منع شدند

تصویر آرشیوی از تجمع کارکنان اتوبوسرانی شرکت واحد و سندیکای کارگران

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با گرفتن تعهد از رانندگان، آن‌ها را تنها مجاز به مصاحبه با رسانه‌های «مورد تایید نظام» کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه گزارش داد که نهاد حراست این شرکت با «تهدید و فشار» به رانندگان و گرفتن امضاء، آن‌ها را از مصاحبه با خبرنگاران منع کرده است.

این سندیکا اقدام شرکت واحد تهران را «سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف» مدیریتی این شرکت توصیف کرده است.

همچنین معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ممنوع‌المصاحبه بودن رانندگان شرکت واحد را رد کرده اما گفته است که «رانندگان تنها مجاز به مصاحبه با رسانه‌های داخلی و مورد تایید نظام هستند.»

رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به خصوص اعضای سندیکای این شرکت بارها در اعتراضات کارگری شرکت داشته اند و مشکلات صنفی خود را رسانه‌ای کرده‌اند.

این محدودیت ها در قبال رانندگان این شرکت در شرایطی است که اعتراضات رانندگان بارها با برخوردهای امنیتی و قضایی روبرو شده است. رضا شهابی، فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، از جمله افرادی است که ۲۰ مهرماه امسال به دادسرای اوین احضار شده بود.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کودک همسری در آذربایجان شرقی ۴۲ درصد افزایش یافته است

پس از زنجان که رتبه اول را در کودک همسری دارد، این بار معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی اعلام کرد که ازدواج دختران زیر ۱۸ سال در آذربایجان شرقی ۴۲ درصد افزایش یافته است.

فرگل صحاف معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی روز سه‌شنبه ۲۱ آبان از افزیش شدید ازدواج دختران زیر ۱۸سال در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت که طی سال‌های ۹۸ و ۹۷، ازدواج دختران زیر ۱۸ سال در استان، ۴۲ درصد افزایش یافته است.

بنابر این آمار ۱۲ هزار و ۴۹۱ مورد ازدواج در این استان مربوط به دختران زیر ۱۸ سال است و آذربایجان شرقی بعد از زنجان دارای رتبه‌ی دوم کودک همسری در ایران است.

چندی پیش نیز یک مقام استانداری زنجان اعلام کرده بود که از ۳۶ هزار ازدواج زیر ۱۴ سال، ۱۴۰۰ مورد آن در زنجان رخ داده است.

روزنامه ایران هم مرداد امسال در گزارشی نوشت که سن ازدواج دختران در روستای بیدک که در ۵کیلومتری بجنورد ، به تازگی از ۱۱ سالگی به ۸ تا ۹ سالگی رسیده است.

ثبت این تعداد از ازدواج در سنین پایین در حالیست که آمار ارائه شده در یک همایش مربوط به کودکان حاکی از تعداد بالای طلاق در میان کودکان ایرانی و وجود دهها هزار کودک بیوه در ایران بوده است.

بر اساس قانون مدنی ایران، عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال و پسر قبل از سن رسیدن به ۱۵ سال تمام شمسی، منوط به اذن ولی است كه به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح امکانپذیر است.

این در حالیست که کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل که ایران نیز به آن پیوسته است، افراد زیر ۱۸ سال را کودک تشخیص داده و دولت ها را موظف کرده است که از هرگونه سوء استفاده جنسی از کودکان جلوگیری کنند، از جمله، «تشویق‌ یا وادار کردن‌ کودکان‌ برای‌ مشارکت در هر گونه‌ فعالیت‌ جنسی‌».

کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی دی ماه سال گذشته طرح ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال را به دلیل آنچه مخالفت مراجع تقلید خواند، رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تجمع اعتراضی بازنشستگان و مالباختگان کاسپین در بهارستان؛ گزارش‌ها حاکی از برخوردهای امنیتی است

بازنشستگان و مالباختگان موسسه مالی و اعتباری کاسپین روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه در بهارستان تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

بنابر ویدئوهای منتشر شده از این تجمعات، حاکی است که اعتراضات بازنشستگان و مالباختگان موسسه مالی و اعتباری امروز با برخوردهای امنیتی همراه بوده است.

گزارش‌های غیررسمی حاکی است که بیش از ۱۰ نفر در تجمع بازنشستگان بازداشت شدند. همچنین شاهدان عینی گفته‌اند که فضای امنیتی شدیدی در خیابان بهارستان تهران حاکم است و ماموران اجازه تجمع را به معترضان نداده‌ و تجمع کنندگان را پراکنده کرده‌اند.

این اعتراضات در حالی است که روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه نیز تعداد زیادی از بازنشستگان از سراسر کشور برای برگزاری یک تجمع به سمت مجلس و سازمان برنامه و بودجه راهپیمایی کردند اما ماموران امنیتی اجازه برگزاری این تجمع را نداده بودند.

اعتراضات بازنشستگان از اواخر سال ۹۷ شدت گرفته است و تاکنون چندین تجمع برای رسیدگی به مشکلات معیشتی برگزار شده است.

همچنین مالباختگان کاسپین نیز ماه‌هاست برای باز پس گرفتن پول‌های خود تجمعات متعددی را برگزار کرده اند.اعتراض سپرده گذاران از آن رو است که برخی از موسسات با مجوز بانک مرکزی فعالیت می‌کردند، اما بانک مرکزی از تخلفات آنها جلوگیری نمی‌کرد.

در پی اعتراض‌های گسترده در دو سال گذشته، دولت برخی از مطالبات مالباختگان را به آنها بازگرداند اما هنوز تعدادی از این مالباختگان در اعتراض به پس نگرفتن سپرده‌های خود تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند.

وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در ایران نیز طی سال‌های اخیر به یک موضوع بحرانی تبدیل شده است. برخی رسانه‌ها در سال ۹۷ گزارش داده بودند که بحران صندوق‌های بازنشستگی به عنوان یکی از پنج بحران اساسی سال‌های آینده در ایران نام برده می‌‌شود.

چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس‌‌‌جمهوری مستعفی بولیوی با دریافت «پناهندگی» به مکزیک می‌‌‌رود

ایوو مورالس، رئیس جمهوری مستعفی بولیوی، پس از دریافت پناهندگی از مکزیک، بولیوی را به مقصد این کشور ترک کرده است.

به گزارش رویترز، مارسلو ابرارد وزیر خارجه مکزیک در یک توئیت تایید کرد که کشورش به ایوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی، پناهندگی اعطا کرده و هم اکنون او سوار یک هواپیمای دولتی مکزیک شده است.

همچنین ایوو مورالس، در توئیتی تایید کرد که بولیوی را به مقصد مکزیک ترک می کند و در عین حال نوشت که با «قدرت و انرژی» بیشتری باز خواهد گشت.

حامیان خشمگین رهبر سوسیالیست بولیوی روز دوشنبه دست به اعتراض زدند و برخی جاده‌های منتهی به فرودگاه اصلی این کشور را بستند. پلیس هم از مردم در شهر لاپاز خواست تا در خانه های خود بمانند. مقامات این کشور اعلام کردند که ارتش برای جلوگیری از تشدید خشونت به پلیس کمک خواهد کرد.

اعتراضات گسترده در بولیوی به بیست روز گذشته باز می گردد. پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در تاریخ بیستم اکتبر، ابتدا اعلام شد که ایوو مورالس و رقیب اپوزیسیون به دور دوم راه یافته‌اند؛ اما کمی بعد کمیسیون انتخاباتی از پیروزی مورالس خبر داد که این موضوع با اعتراضات مردمی همراه شد.

وزارت خارجه آمریکا همان زمان برگزار کنندگان انتخابات در بولیوی را به تلاش برای تغییر آرا متهم کرد.پیشتر، هیئت ناظر «سازمان کشورهای آمریکایی» موسوم به اوای‌اس (OAS) نیز درباره نحوه شمارش آرا ابراز نگرانی کرده بود.

بعد از فشارهای بین المللی و داخلی، آقای مورالس روز یکشنبه ۱۹ آبان اعلام کرد که دوباره انتخابات را برگزار می‌کنند و گفت که اعضای کمیسیون انتخابات را تغییر خواهد داد.

مورالس ۶۰ ساله، از سال ۲۰۰۶ در بولیوی در راس قدرت بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جیمی‌ کارتر رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در بیمارستان بستری شد

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، عصر روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه برای «رفع فشار مغزی ناشی از خونریزی» به دلیل «زمین خوردن اخیر او»، در بیمارستان بستری شد.

سخنگوی آقای کارتر در بیانیه‌ای با اعلام این خبر گفت که قرار است مراحل «رفع فشار مغزی» رئیس جمهور پیشین آمریکا، صبح روز سه شنبه ۲۱ آبان ماه در بیمارستان دانشگاه اموری انجام شود.

او هم اکنون در بیمارستان دانشگاه اموری آتلانتا بستری شده و روزالین، همسر ۹۲ ساله‌اش نیز در کنار او است.

سی و نهمین رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته، چهار سال پس از مبارزه با سرطان کبد و مغز، چهار ماه پس از زمین خوردن و شکستن مفصل ران و به دنبال آن انجام یک عمل جراحی سخت، بدون کمک در جلسه پرسش و پاسخ «دانشگاه اموری» حضور یافت و روی صحنه رفت.

او نخستین رئیس جمهوری پیشین آمریکا است که به ۹۵ سالگی رسید و نام او به عنوان «مسن ترین رئیس جمهوری پیشین» تاریخ آمریکا به ثبت شد.

جیمی کارتر در سال ۲۰۰۲ برای تلاش در راه یافتن راه حل‌های صلح‌ آمیز برای مناقشات بین‌المللی، پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر، و ترویج توسعه اقتصادی و اجتماعی برنده جایزه نوبل صلح شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ارتش اسرائیل: ساختمانی در غزه که یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی در آن بود، هدف حمله قرار گرفت

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی اوایل روزسه‌شنبه ۲۱ آبان ماه در یک حمله هدفمند از سوی اسرائیل در غزه کشته شده است.

همچنین ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه اعلام کرد که «در یک عملیات مشترک بین ارتش و نیروی شاباک اسرائیل، ساختمانی که یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی به نام بهاء ابو‌العطا در آن حضور داشت، مورد هدف قرار گرفته است.»

آسوشیتدپرس به نقل از این گروه شبه نظامی نوشت که همسر ابوالعطا نیز در حمله هوایی کشته و فرزندان آن زخمی شده‌اند.

تصاویر منتشر شده توسط ارتش اسرائیل ساختمانی که فرمانده ارشد جهاد اسلامی در نوار غزه در آن حضور داشت و توسط ارتش اسرائیل مورد هدف قرار گرفته را نشان می دهد.

هدف قرار گرفتن فرمانده ارشد جهاد اسلامی با واکنش شبه نظامیان فلسطینی روبرو شده و ارتش اسرائیل گزارش داد که حدود ۵۰ راکت از غزه به خاک اسرائیل شلیک شده است.

رویترز نوشت که مدارس در جنوب و مرکز اسرائیل در پی این حملات راکتی تعطیل شده است و به مردم گفته شده تا در خانه‌هایشان بمانند.

هنوز از تلفات احتمالی این حملات در اسرائیل گزارش نشده اما رسانه های این کشور اعلام کرده اند که برخی از این راکت ها در حال رهگیری هستند.

اسرائیل گروه فلسطینی «جهاد اسلامی» را عامل نیابتی ایران در غزه می داند. یاکوف امیدرور مشاور سابق امنیت ملی نخست وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود که جمهوری اسلامی از طریق این گروه پشت حملات به جنوب اسرائیل است.

ایالات متحده، اسرائیل و چندین کشور دیگر اروپایی این گروه فلسطینی جهاد اسلامی را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار داده‌اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ ایران از حماس و دیگر گروه های فلسطینی نظیر جهاد اسلامی حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیلم «انتقام جویان: پایان بازی» در مراسم «جوایز برگزیده مردم» درخشید

مراسم سالانه «جوایز برگزیده مردم» یکشنبه شب با گزینش بهترین‌ های آمریکا در زمینه‌ های مختلف هنری مانند سینما، تلویزیون، و موسیقی برگزار شد.

به گزارش نشریه هنری «هالیوود رپورتر» در این مراسم «انتقام ‌جویان: پایان بازی» شب موفقی داشت و به عنوان بهترین فیلم حادثه ای و بهترین فیلم سال انتخاب شد.

رابرت دانی جونیور نیز برای همین فیلم، بهترین بازیگر مرد سال شد و جایزه خود را به استن لی، آفریننده فقید ابرقهرمان های داستان های مصور مارول، تقدیم کرد.

چهل و پنجمین دوره این مراسم در شهر سانتا مونیکا در لس آنجلس و با حضور بسیاری از ستاره های بزرگ دنیای هنر و سرگرمی ترتیب یافت و از طریق شبکه تلویزیونی «ایی» بصورت زنده پخش شد.

یکی از نکات جالب برنامه، حضور کوین هارت، هنرمند مشهور آمریکایی، بود که به عنوان بهترین کمدین سال برگزیده شد. او چند هفته ای به دلیل تصادف رانندگی بستری بود و شرایط جسمانی نامناسبی داشت.

در مراسم امسال از جنیفر آنیستون، گوئن استفانی، و پینک نیز با جوایز افتخاری مختلفی تجلیل شد.

در بخش موسیقی، شان مندس و بیلی ایلیش به عنوان بهترین هنرمندان مرد و زن سال انتخاب شدند و بلک پینک بهترین گروه موسیقی شد.

بلیک شلتون بهترین خواننده کانتری و بکی جی بهترین هنرمند موسیقی لاتین شد.

جایزه بهترین آلبوم سال نیز به تیلور سوئیفت رسید.

برندگان این جوایز سالانه با آرای اینترنتی کاربران و طرفداران انتخاب می شوند و یکی از رویدادهای مهم هنری در آمریکا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه قدرت اروپایی درباره تداوم نقض برجام به ایران هشدار دادند؛ احتمال بازگشت تحریم‌های شورای امنیت

فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که اگر ایران از نقض برجام دست بر ندارد آنها رجوع به مکانیزم حل اختلاف در برجام را در نظر می‌گیرند که می تواند منجر به بازگشت تحریم‌های سازمان ملل بشود.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۰ آبان با انتشار این خبر نوشت که سه قدرت اروپایی که در مذاکرات هسته ای با ایران E3 نیز شناخته می‌شوند در بیانیه خود به جمهوری اسلامی ایران هشدار داده اند که اقدامات اخیرش مانع تلاش‌های آنها برای کاهش تنش در منطقه شده است.

اشاره این سه کشور به افزایش غنی سازی اورانیوم و آغاز غنی سازی فردو است که روز دوشنبه رسما توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شد. آژانس همچنان رسما تایید کرد که بازرسانش ذرات اورانیوم در یک مرکز اعلام نشده در ایران پیدا کردند.

سه قدرت اروپایی در بیانیه خود اعلام کردند که آنها به شدت نگران آغاز دوباره غنی سازی اروانیوم در فردو هستند، هر چند که از درخواست فوری برای بازگشت مستقیم تحریم ها خودداری کردند. آنها اضافه کردند: «اقدامات ایران به طور بالقوه پیامدهای متعدد شدیدی دارد.»

در این بیانیه آمده است: «ما آمادگی خود را برای مطرح کردن تمام مکانیزم‌های در نظر گرفته شده در برجام برای حل مسائل مربوط به اجرای تعهدات ایران اعلام می کنیم؛ از جمله مکانیزم حل اختلاف.»

در چارچوب توافق هسته‌ای «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به برجام، اگر هرکدام از متعهدان اروپایی این توافق به این نتیجه برسند که ایران مرتکب نقض قرارداد شده است، آنها می‌توانند ظرف سقف زمانی ۶۵ روز، تمامی تحریم‌های بین‌المللی شورای امنیت علیه ایران را دوباره برقرار کنند.

ایالات متحده نیز از سرگیری غنی سازی در فردو و پیدا شدن اورانیوم در مرکزی اعلام نشده در ایران ابراز نگرانی کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای در مورد گزارش ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پیدا شدن شواهدی از مواد اعلام نشده و احتمالا هسته‌ای در ایران، ابراز نگرانی عمیق کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز هفته گذشته در واکنش به اقدام ایران برای افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم با بیان اینکه این اقدام غیرمنتظره نبود، آن را یک نمونه از اقدام واضح جمهوری اسلامی برای «اخاذی هسته ای» و یک گام بزرگ در مسیری اشتباه خواند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آژانس رسما یافتن اورانیوم در مرکزی اعلام نشده در ایران را تایید کرد؛ تورقوزآباد زیر ذره بین

بنیامین نتانیاهو سال گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان گفته بود که ایران یک مرکز اعلام نشده اتمی در تورقوزآباد دارد.

در پی انتشار اخباری مبنی بر یافتن «شواهدی از مواد اعلام نشده» توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، آژانس رسما در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که بازرسان ذرات اورانیوم در یک سایت اعلام نشده در ایران یافته اند.

آژانس در گزارش خود که دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شد محل سایت مورد نظر را اعلام نکرد، اما برخی از رسانه ها از جمله خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود در آژانس اعلام کردند که این سایت محلی در جنوب تهران است که پیشتر نخست وزیر اسرائیل به عنوان یک مرکز اعلام نشده از آن یاد کرده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود توضیح داده است: «ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی در محلی که به آژانس اعلام نشده، شناسایی شده است.»

نخست وزیر اسرائیل مهر سال گذشته در نشست سالانه سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، از وجود یک «انبار سری هسته‌ای» در ایران خبر داده و از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته بود فورا بازرسی از آن را آغاز کند.

به گفته بنیامین نتانیاهو در این انبار سری، مواد و تجهیزاتی در ارتباط با برنامه تسلیحات هسته‌ای وجود داشته و ایرانی‌ها ماه گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را از این انبار واقع در کوچه ماهر منطقه تورقوزآباد تهران، به خارج منتقل کردند.

تورقوزآباد نام روستایی از توابع بخش کهریزک، در شهرستان ری در استان تهران است.

یک روز پیش از انتشار گزارش آژانس، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای در مورد گزارش ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پیدا شدن شواهدی از مواد اعلام نشده و احتمالا هسته‌ای در ایران، ابراز نگرانی عمیق کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که شامگاه جمعه ۱۷ آبان منتشر شد گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد شواهدی از موادی اعلام نشده و احتمالا اتمی را در ایران پیدا کرده است. ایران هیچ توضیح قابل قبولی در مورد این مواد پیدا شده ندارد و باید توضیح دهد این مواد اتمی از کجا آمده و الان کجا است.

جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر گام های دیگری را برای کاهش تعهدات خود نسبت به توافق هسته ای برداشته است؛ از جمله آغاز غنی سازی در مجمتع فردو که وزارت خارجه آمریکا آن را گامی گامی بزرگ در مسیر اشتباه خواند. وزیر خارجه آمریکا نیز در سخنانی کاهش تعهدات ایران را «اخاذی هسته ای» دانست.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

از زندگی زیر خط فقر تا مهمانی‌های لوکس در کشتی‌های تفریحی؛ «عدالت اجتماعی» که جمهوری اسلامی وعده می‌داد چه شد؟

تورهای تفریحی دریایی در کنار دانش‌آموزانی که با قایق به مدرسه می‌روند

چهار دهه پیش انقلابیون تاکید بسیاری بر شکاف اقتصادی در ایران داشتند و با به رخ کشیدن زندگی تجملاتی مقامات وقت، وعده عدالت اجتماعی می‌دادند. تا جایی که آیت‌الله خمینی، رهبر انقلابیون از آب و برق مجانی و مسکن رایگان برای همگان سخن می‌گفت. اما حالا انقلابیون آن زمان سردمدار حکومتی شده‌اند که آمارهای رسمی خودشان هم از فقر گسترده و فراگیر خبر می‌دهد. در عین حال گزارش‌های رسانه‌ای به طور مداوم از تفریحات گران قیمت طیفی از ثروتمندان ایران خبر می‌دهند. یک سبک زندگی لوکس و گران قیمت که حتی در ابعاد جهانی نیز حیرت آور است.

اما دلیل این اختلاف فاحش و معنادار چیست؟ مخاطبان وبسایت صدای آمریکا می‌گویند «نشانه پوچ بودن وعده عدالت اجتماعی از سوی حاکمیت است»

اما در ادامه نگاهی می‌کنیم به برخی تفاوت‌های معنادار زندگی در ایران:

ازدواج

مرداد ماه سال جاری، اقتصاد آنلاین در گزراشی اعلام کرد چند سال است که عروسی‌هایی با هزینه هنگفت برگزار می‌شود که با خرج آن می‌توان چندین عروسی برگزار کرد. اخبار هزینه‌های اینگونه عروسی‌‌ها در حالی منتشر می‌شود که در همان برهه زمانی مشاور سابق وزیر کشور کاهش ۳۰ درصدی تعداد ازدواج در بازه ۸ ساله را اعلام کرد و گفت سال ۹۸، پول و ثروت به عنوان عوامل خوشبختی، در ایران به رتبه اول رسیده است.

خودرو

شهریور ماه سال جاری خبرگزاری ایسنا در گزارشی اعلام کرد به گفته مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایران حدود هفت درصد از خودروهای کل ایران و ۶۱ درصد از اتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند، با این حال اخبار از گوشه و کنار نشان از جولان خودروهای لوکس میلیاردی در شهرهای مختلف ایران می‌دهد.

مسکن

رکود و کاهش قدرت خرید متقاضیان مسکن در ایران باعث شد که در یک سال گذشته شاهد کاهش حجم معاملات مسکن در ایران باشیم و از سوی دیگر تورم باعث مهاجرت معکوس و افزایش حاشیه نشینی در ایران شده است، با این حال تصاویری از ساختمان‌های مجلل و مدرن در بعضی از نقاط شهری در ایران نشان دهنده این است که بخشی از جامعه ایران اساسا مشکل مسکن ندارد.

مدارس

در حالی سال گذشته رسانه‌های داخلی ایران تصاویری از مدرسه علمیه آیت‌الله خوانساری به عنوان یکی از مدرن‌ترین و مجلل‌ترین مدارس علمیه جهان در قم را منتشر کردند که چندی پیش وزیر آموزش و پرورش در گزارشی اعلام کرده بود که ۳۰ درصد مدارس ایران تخریبی و نیازمند بازسازی است و کمبود فضا، نیروی انسانی و منابع مالی از جمله مشکلات اساسی در آموزش و پرورش ایران هستند.

رستوران

اوایل مهر ماه سال جاری مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد که نرخ هتل و رستوران‌ نسبت به مرداد ماه و شهریور ماه سال گذشته به ترتیب با رشد ۱.۴ درصد و ۴۴.۷ درصد مواجه شده است. این افزایش نرخ زندگی بخش عظیمی از جامعه ایرانی به غیر از جامعه مرفه را تحت تاثیر خود قرار داده است.

تفریح

با کمی جستجو در شبکه‌های اجتماعی و صفحات اینستاگرامی با تصاویر از مهمانی‌ها و استخر پارتی‌های بزرگ قشر مرفه ایرانی مواجه می‌شوید که در چند سال گذشته بخشی از زندگی آنها شده است. این در حالیست که بخش عظیمی از جامعه ایرانی حتی از دسترسی به ابتدایی‌ترین تفریحات در مراکز عمومی نیز محروم هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تداوم لغو مجوز کتاب‌‌ها در ایران؛ پس از کتاب نویسنده ترک، آثار تاریخدان اسرائیلی هم ممنوع شد

پس از لغو مجوز کتاب الیف شافاک (الف شفق)، نویسنده ترک‌تبار در هفته‌‌های اخیر در ایران، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران از تعلیق مجوز چهار کتاب یووال نوح هراری، تاریخدان اسرائیلی، خبر داد.

خبرگزاری های داخلی ایران روز دوشنبه ۲۰ آبان اطلاعیه اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران را منتشر کرده بودند که نوشته بود «طبق اطلاع واصله» مجوز کتابهای «انسان خردمند» ترجمه نیک گرگین، «انسان خداگونه» ترجمه زهرا عالی، «ساپی ینس» ترجمه محسن مینوخرد، «بیست و یک آموزه برای قرن بیست و یکم» ترجمه سودابه قیصری و «پول» (سرمایه) ترجمه مهدی نمازیان تعلیق شده است.

برخورد با کتاب های این استاد تاریخ دانشگاه عبری اورشلیم در حالی است که دو کتاب «انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر» و «انسان خداگونه: تاریخ مختصر فردا» با استقبال خوبی در برخی از کشورها از جمله ایران مواجه شده است.

در هفته‌های گذشته مجوز کتاب‌های «ناپاک زاده استانبول» و «شرم»، که هر دو ترجمه کتاب «حرامزاده استانبول» اثر الیف شافاک، نویسنده ترکیه ای است، لغو مجوز شد.

سانسور و محدودیت های انتشار کتاب در ایران بارها انتقاد نویسندگان و ناشران ایرانی را برانگیخته است؛ از جمله شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان گفته بود که اصلاحات ممیزی در کتابها مانند دستبرد به نویسنده است و سانسور و ممیزی بی دلیل موجب بدتر شدن بازار کتاب می‌شود.

نهادهای بین المللی از جمله عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی ایران ناقض آزادی بیان، اعمال‌کننده سانسور، و محدودکننده رسانه‌‌ها است.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا مطالبی را با عنوان «۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو:‌ به دزدسالاران اسلامی که رهبری ایران را در دست دارند، نباید اجازه خرید و فروش تسلیحاتی داد

وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در پیامی نسبت به انقضای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در ممنوعیت فروش تسلیحاتی به ایران هشدار داد و افزود باید ممنوعیت فروش تسلیحاتی به ایران تمدید شود.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۰ آبان در پیامی در توئیتر گفت: «بهترین استدلالی که حسن روحانی برای ماندن ایران در توافق فاجعه‌بار هسته‌‌ای دارد، این است که آن [توافق] به دزدسالاران اسلامی که آن کشور را رهبری می‌کنند، اجازه می‌دهد به خرید و فروش پهپاد، موشک، تانک، جت، و فراتر از آن بپردازند.»

مایک پمپئو افزود: «اگر شورای امنیت سازمان ملل ممنوعیت فروش تسلیحاتی به ایران را، که در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ۱۳۹۹) منقضی می‌شود، تمدید نکند، حسن روحانی به خواسته‌اش می‌رسد.»

پیشتر وزارت خارجه آمریکا با انتشار روزشمار به سر رسیدن این ممنوعیت، گفته بود باید این ممنوعیت تسلیحاتی تمدید شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خودسوزی چهارمین جانباز جنگ ایران و عراق در قم طی سه ماه

ساختمان بنیاد شهید و امور ایثارگران

در پی انتشار خبر خودسوزی و مرگ یک «جانباز جنگ ایران و عراق» در یکی از رسانه های محلی قم، مشاور استاندار قم نیز این حادثه و سه خودسوزی دیگر در قم را تایید کرد.

وبسایت قم نیوز روز یکشنبه با اعلام اینکه چهارمین جانباز در کمتر از سه ماه در قم خودسوزی کرد و خودسوزی او منجر به فوت شد، نوشت که این جانباز اعصاب و روان که میزان آسیب‌‌دیدگی او در جنگ ۴۵ درصد تعیین شده بود، اواسط هفته گذشت در منزل خود در قم خودسوزی کرد و سپس در بیمارستان سوختگی اصفهان جان باخت.

خودسوزی آسیب دیدگان جنگ ایران و عراق در حالی است که علاوه بر نهادهای زیر مجموعه سازمان‌های نظامی، بنیاد شهید، و امور ایثارگران نیز مسئول رسیدگی به مشکلات این افراد است و از بودجه دولتی بهره می برد. با این حال، هر از چند گاهی خبر تجمع خانواده های جانبازان در اعتراض به رسیدگی نشدن به مشکلاتشان منتشر می شود.

چندی پیش نیز گزارش شده بود که یک «فرزند شهید» پس از خودسوزی مقابل ساختمان بنیاد شهید شهر قم، به دلیل جراحات وارده جان خود را در بیمارستان از دست داد.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران و وضعیت نابسامان معیشتی و رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

داستان لوگوی گوگل به مناسبت «روز کهنه‌سربازان» چیست

شرکت گوگل به مناسبت روز کهنه سربازان در آمریکا، از نقاشی یکی از معلولین (جانبازان) نیروهای مسلح آمریکا به عنوان لوگوی روز یا «گوگل دودل» استفاده کرد.

به گزارش سایت خبری «گیک دات کام»، این نقاشی را پیت دِيمِن، از نظامیان پیشین ارتش آمریکا و ساکن ایالت ماساچوست، کشیده است.

او در سال ۲۰۰۳ برای انجام مأموریت به عراق اعزام شد تا به عنوان مکانیک هلیکوپتر (بالگرد) خدمت کند؛ ولی در جریان یک حادثه، بخشی از هر دو بازوی خود را از دست داد و مدتها بستری بود.

پیت دِيمِن در دوران نقاهت و بازپروری، برای سرگرمی به نقاشی روی آورد. ولی به تدریج به این حرفه علاقمند شد و علی‌رغم ناتوانی، مهارتش را افزایش داد.

او پس از این که از طرف گوگل برای طراحی لوگوی روز کهنه سربازان این شرکت انتخاب شد، تصمیم گرفت با استفاده از عکس ها و تصاویر مختلفی که دوستش از برگزاری این مراسم گرفته بود، طرحی با حضور کودکان بکشد.

این نقاشی «ادای احترام» نام دارد و تصویر دو کودکی است که در این روز، پرچم های آمریکا را روی قبرها (آرامگاه) سربازان کشته شده می گذارند تا از جان‌فشانی و رشادت آنها قدردانی کنند.

پیت دِيمِن امیدوار است از این طریق بر اهمیت فداکاری نیروهای مسلح آمریکا در پاسداری از مرزهای میهن و دفاع از آزادی تأکید کند و این ارزش ها و ادای احترام به کهنه‌سربازان به کودکان نیز آموخته شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ در مراسم رژه کهنه‌سربازان در نیویورک شرکت کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به همراه بانوی اول ملانیا، در مراسم رژه‌ای که به مناسبت گرامیداشت کهنه‌سربازان در نیویورک برگزار شد، شرکت کرده و از خدمات آن‌ها تقدیر کرد.

پرزیدنت ترامپ در این مراسم که روز دوشنبه ۲۰ آبان برگزار شد گفت که افتخار می‌کند نخستین رئیس جمهوری آمریکا است که در مراسم رژه روز کهنه‌سربازان شرکت کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی به خدمات ارزنده نیروهای نظامی اشاره کرده و در مورد عملیاتی که به کشته شدن رهبر دولت اسلامی، یا داعش، انجام شد، گفت که البغدادی و نفر دوم داعش به لطف سربازان آمریکا کشته شده‌اند و حکومت ظالمانه داعش به پایان رسیده است. وی افزود که تروریست‌ها در برابر قدرت ارتش آمریکا هیچ شانسی ندارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: قدردان فداکاری‌های کهنه‌سربازان آمریکایی در راه تحقق دموکراسی و حقوق بشر هستیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در یک سخنرانی به مناسبت روز گرامیداشت کهنه‌سربازان، با بیان ارزش‌های ویژه‌ای که نظامیان آمریکا برای تحقق آنها مبارزه می‌کنند، گفت که آمریکا یاد خدمات و فداکاری‌های آنها در دفاع از این ارزش‌های آمریکایی را گرامی‌ می‌دارد.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۰ آبان در جریان سخنرانی در میان دانشجویان دانشکده افسری در چارلستون در ایالت کارولینای جنوبی گفت: «دموکراسی و حقوق بشر ارزش‌هایی هستند که ما همه جا دنبال می‌کنیم.»

مایک پمپئو با اشاره به سوابق خود از زمان خدمت نظامی گفت: «اگر افتخار خدمت را پیدا کردید، امیدوارم شما هم درس‌هایی که من آموختم را بیاموزید و عمرتان را در خدمت به آمریکا صرف کنید.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر شروع غنی‌سازی در تاسیسات فردو در ایران را تایید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی با تایید خبر آغاز غنی‌سازی در تاسیسات فردو در ایران، گفت که غنی‌سازی از روز نهم نوامبر (‌۱۷ آبان) از سرگرفته شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شده است، به یک گزارش محرمانه آژانس اشاره کرده که در آن آمده است ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران که بر اساس توافق هسته‌ای برجام می‌بایست در سقف حدود ۲۰۳ کیلوگرم می‌ماند، به حدود ۳۷۲ کیلوگرم رسیده است.

این گزارش می‌گوید درصد غنی‌سازی اورانیوم نیز طبق توافق هسته‌ای باید در حد سه و نیم باقی می‌ماند؛ ولی الان ایران غنی‌سازی را در حد ۴.۵ درصد انجام می‌‌دهد.

اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شده و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۱۶ آبان منتشر کرد، گفت: «تشدید اخیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیانگر این نیت رژیم است: در حالی که رژیم حق حاکمیت همسایگانش را نقض می کند، می‌خواهد جامعه بین المللی را با اخاذی وادار کند تا اعمال خشونت‌بار و تروریستی [جمهوری اسلامی] را بپذیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دوست و دستیار ویتنی هیوستون در کتاب خاطراتش مدعی شد که این خواننده و بازیگر فقید آمریکایی همجنسگرا بوده است

ویتنی هیوستون، خواننده و بازیگر فقید آمریکایی، با یک زن رابطه عاشقانه داشته است.

رابین کرافورد، دستیار شخصی و دوست صمیمی خانم هیوستون در کتاب خاطرات جدیدش به نام «ترانه ای برای تو: زندگی من با ویتنی هیوستون» می گوید ویتنی هیوستون نگران بود رابطه عاشقانه‌‌اش با او لطمه های جبران ناپذیری حرفه‌ای به همراه داشته باشد و به آن پایان داد.

این رابطه به سال‌‌ها پیش از فیلم «بادیگارد» و شهرت جهانی ویتنی هیوستون بازمی‌‌گردد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان به نقل از خاطرات خانم کرافورد، رابطه این دو نفر در دوره دبیرستان آغاز شد؛ زمانی که به گفته کرافورد آنها «دو بچه عاشق از نیوجرسی» بودند.

در آن زمان، رابطه میان دو فرد همجنس هنوز یک تابوی اجتماعی بود و از بیماری ایدز به عنوان «سرطان همجسنگرایان» یاد می شد.

کرافورد می گوید ویتنی هیوستون او را به خاطر آن که دوستش نداشت پس نزد، بلکه از عاقبت فاش شدن رابطه دو زن سیاه پوست واهمه داشت.

در نهایت، ویتنی هیوستون در سال ۱۹۹۲ با بابی براون، ستاره موسیقی «آر اند بی»، ازدواج کرد و تا سال ۲۰۰۶ همسر او باقی ماند.

ویتنی هیسوتون در کنار همسر و دخترش
ویتنی هیسوتون در کنار همسر و دخترش

او مدتی نیز به «ادی مورفی»، بازیگر نزدیک شده بود و آنطور که خانم کرافورد در کتاب خاطراتش می نویسد بسیار مشتاق بود به رابطه با او ادامه دهد ولی مورفی سر یکی از قرارهای‌شان حاضر نشد و دل ویتنی را شکست.

کرافورد همچنین ادعا می‌کند ادی مورفی در روز عروسی هیوستون به او تلفن کرده و گفته که ازدواجش با بابی براون کاری اشتباه است. ادی مورفی در مورد این ادعا اظهار نظر نکرده است.

ویتنی هیوستون در سال ۲۰۱۲ در وان حمام خفه شد. به گزارش گاردین، براون در مصاحبه ای که در سال ۲۰۱۶ انجام داد گفته بود: «اگر رابین [کرافورد] در زندگی هیستون مانده بود، او امروز زنده بود ... او [ویتنی هیوستون] دیگر هیچ دوست نزدیکی نداشت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آلمان: از تمامی ابزارهای مشخص‌‌شده در توافق هسته‌‌ای برای واکنش به ایران استفاده می‌کنیم 

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت بریتانیا، فرانسه، و آلمان باید آماده باشند تا به اقدامات رژیم ایران در نقض تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای، واکنش نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه ۲۰ آبان گفت: «ایران باید نهایتا به تعهداتی که داده است، عمل کند. در غیر این‌صورت، تمامی حقوق برای ما محفوظ است که از هر سازوکاری که به طور مشخص در توافق آمده، استفاده کنیم.»

هایکو ماس به خبرنگاران گفت: «ما شاهد افزایش نگرانی‌ها در مورد ادامه غنی‌سازی اورانیوم هستیم و ایران نه تنها آن را اعلام کرده، بلکه اجرایش هم می‌کند.»

در چارچوب توافق هسته‌ای «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به برجام، اگر هرکدام از متعهدان اروپایی این توافق به این نتیجه برسند که ایران مرتکب نقض قرارداد شده است، آنها می‌توانند ظرف سقف زمانی ۶۵ روز، تمامی تحریم‌های بین‌المللی شورای امنیت علیه ایران را دوباره برقرار کنند.

اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شده و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۱۶ آبان منتشر کرد، گفت: «تشدید اخیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیانگر این نیت رژیم است: در حالی که رژیم حق حاکمیت همسایگانش را نقض می کند، می‌خواهد جامعه بین المللی را با اخاذی وادار کند تا اعمال خشونت‌بار و تروریستی [جمهوری اسلامی] را بپذیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر، از اظهاراتش درباره قتل جمال خاشقجی ابراز پشیمانی کرد

دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر که در پاسخ به انتقادها از همکاری اوبر با دولت عربستان سعودی، قتل جمال خاشقجی را یک «اشتباه» خوانده و آن را با اشتباه اوبر در کشتن یک عابر با خودروی آزمایشی بدون راننده مقایسه کرده بود، حالا از اظهارات خود پشیمان است.

آقای خسروشاهی در گفتگو با ، در گفتگو با «اکسیِس» (Axios)‌که از شبکه «اچ بی او» پخش شد گفت همه اشتباه می کنند و این اشتباهات می توانند بخشیده شوند.

اشاره مدیرعامل اوبر به اتفاقی است که در سال ۲۰۱۸ در آریزونا افتاد و خودروی آزمایشی اوبر بدون راننده نتوانست زن عابر را خارج از خط عابر پیاده تشخیص دهد و او را کشت. در این خودرو یک راننده نیز حضور داشت که ممکن است به دلیل قصور در مسئولیت خود محاکمه شود.

این اظهار‌نظر مدیرعامل اوبر انتقادهای زیادی را در فضای مجازی به همراه داشت تا جایی که هشتگ «اوبر را تحریم کنید» (#BoycottUber) یکی از ترندهای روز در توئیتر شد.

دارا خسروشاهی، کمی بعد در نامه ای به «اکسیوس» و سپس در توئیتر از این اظهارنظر خود ابراز پشیمانی کرد و گفت قتل خاشقجی هرگز نباید بخشیده و یا فراموش شود و «اشتباه» خواندن این قتل غلط بوده است.

با این که عربستان سعودی یکی از بزرگترین سهامداران اوبر است، خسروشاهی سال گذشته و امسال در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان شرکت نکرد.

او در پاسخ به این پرسش «اکسیِس» که آیا به دلیل قتل خاشقجی در کنفرانس شرکت نکرده گفت که عدم حضورش به خاطر جلسه هیأت مدیره اوبر بوده است.

دارا خسروشاهی، در خانواده ای کارآفرین در ایران متولد شد و پس از انقلاب، زمانی که ۹ ساله بود آن کشور را ترک کرد. او که پیشتر مدیرعامل «اکسپیدیا» بود، در سال ۲۰۱۷ به عنوان مدیرعامل شرکت اوبر انتخاب شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جسد بنیانگذار بریتانیایی کلاه سفیدهای سوریه در استانبول کشف شد

مقامات امنیتی ترکیه هویت جیمز لا مژرار را تایید کرده‌ و  از آغاز تحقیقات درباره علت مرگ آقای مژرار خبر داده‌‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که جسد جیمز لا مژرار، بنیانگذار بریتانیایی کلاه سفیدهای سوریه، در شهر استانبول پیدا شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از یکی از همسایه‌های جیمز لا مژرار و یک دیپلمات نوشت که جسد جیمز لوموزوریه روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه در نزدیکی خانه‌اش در منطقه «بی‌اوغلو» در استانبول پیدا شده است.

رویترز به نقل از این دیپلمات نوشت که علت مرگ او هنوز مشخص نیست.

همچنین رسانه های ترکیه به نقل از مقامات امنیتی این کشور هویت آقای مژرار را تایید کرده‌ و از آغاز تحقیقات درباره علت مرگ او خبر داده‌‌اند.

برخی رسانه های رسمی ترکیه نیز نوشتند که در گزارش پلیس «مرگ مشکوک» جیمز لا مژرار بر اثر «افتادن از بلندی» ثبت شده است.

گروه کلاه سفید‌ها یا «دفاع مدنی سوریه» سازمانی با حضور داوطلب‌ها برای کمک و امدادرسانی به غیرنظامیان هستند.با شدت گیری جنگ داخلی سوریه و از هنگام آغاز بمباران مناطق مسکونی آن بخش از شهر حلب که در تصرف مخالفان مسلح بود، عملیات کلاه سفیدها در بیرون کشیدن اجساد و زخمی ها از زیر آوار تمرکز و شدت بیشتری یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ترکیه استرداد زندانیان عضو داعش از این کشور را آغاز کرد

ترکیه روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه با اعلام این که استرداد زندانیان داعشی را از این کشور آغاز کرده است، از استرداد دو زندانی داعش که تابعیت آلمانی و آمریکایی داشته‌اند، خبر داد.

به گزارش رویترز، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه اعلام کرد که این کشور روند استرداد داعشی‌های زندانی را از امروز آغاز کرده است.

این اقدام ترکیه در حالی است که هفته گذشته، وزیر کشور ترکیه هشدار داده بود، آنکارا روند استرداد زندانیان داعشی را حتی اگر شهروندی آن‌ها توسط کشورهای متبوع‌شان لغو شده باشد، انجام خواهد داد.

بنابر اعلام وزیر کشور ترکیه، روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه خبر داد که یک تبعه آلمانی و یک آمریکایی که عضو داعش بوده‌اند امروز از این کشور مسترد شده‌اند اما این مقام ترکیه‌ای مشخص نکرد که این افراد به کجا فرستاده‌ شده‌اند. گرچه ترکیه بارها گفته است که این زندانیان به کشورهای متبوع خود فرستاده می شوند.

بنابر این گزارش قرار است که ۲۳ زندانی داعشی که همگی از کشورهای اروپایی هستند در روزهای آینده از این کشور مسترد شوند. از جمله دو ایرلندی، ۹ آلمانی و ۱۱ فرانسوی در این لیست قرار دارند.

تاکنون کشورهای دانمارک، آلمان و بریتانیا تابعیت برخی از زندانیان داعشی را باطل کرده‌اند.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود که بالغ بر هزار و ۲۰۱ نفر از شبه‌نظامیان گروه داعش در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند و ترکیه تعداد ۲۸۷ نفر از این زندانیان را در سوریه دستگیر کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در واکنش به «مرگ مشکوک» یک شاعر اهوازی، در «کوت عبدالله» اهواز تجمع اعتراضی برپا شد

تصویری که روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه از تجمع برای اعتراض به مرگ مشکوک حسن حیدری شاعر اهوازی منتشر شده است.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد که گروهی از مردم در کوت عبدالله واقع در اهواز در پی «مرگ مشکوک» یک شاعر اهوازی شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان ماه دست به تجمع زده‌اند.

براساس ویدئوهای منتشر شده معترضان اقدام به بستن جاده کوت عبدالله اهواز کردند و گروهی نیز اقدام به بستن مسیرها با روشن کردن آتش کرده اند.

معترضان می گویند که مرگ «حسن حیدری» شاعر منتقد جمهوری اسلامی مشکوک است. این شاعر چندین بار بازداشت شده بود که آخرین بار آن به همراه شهاب بلاوی، دیگر شاعر عرب، در جریان سیلاب‌های امسال بود. گزارش‌های غیررسمی حاکی است که شهاب بلاوی نیز همچنان در بازداشت به سر می برد.

کمپین دفاع از فعالان عرب اهواز درباره مرگ حسن حیدری نوشت که او در بیمارستان شفا اهواز جان باخته و اطرافیانش «زهر» را علت مرگ او می‌دانند.

همچنین معترضان به مرگ مشکوک این شاعر اهوازی در شعارهای شب گذشته خود می گفتند که «اهواز در عزا است و خون هدر نخواهد رفت.»

اما مقامات جمهوری اسلامی مشکوک بودن مرگ این شاعر منتقد را رد کرده و تجمع در اهواز را که امروز دوشنبه نیز ادامه داشته است را به دلیل «معروف بودن این شاعر اهوازی» اعلام و مدعی شدند که مردم برای گفتن «تسلیت» در منطقه تجمع کرده‌اند.

در حالی مرگ مشکوک این شاعر اهوازی مورد اعتراض قرار گرفته است که پیش از این نیز خبر مرگ بنیامین آلبوغبیش، شهروند عرب اهوازی که در تاریخ ۵ خرداد ۹۸ به همراه برادرش محمدعلی آلبوغبیش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود در تاریخ ۵ تیر از سوی یک مقام امنیتی به خانواده‌اش اعلام شد.

جمهوری اسلامی بارها فعالان عرب و مخالف خود را به بهانه های مختلف بازداشت کرده است. علی حیدری، فعال عرب، آبان سال ۹۷ به صدای آمریکا خبر داده بود که پس از حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور سال گذشته، نزدیک به ۷۰۰ نفر در استان خوزستان بازداشت شده و هیچ نهادی پاسخگوی خانواده بازداشت‌شدگان نیست.

بر اساس آخرین تحقیقات سازمان عفو بین‌الملل، از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون دست‌کم ۱۱ مورد مرگ‌ مشکوک بازداشت‌شدگان در ایران اتفاق افتاده است.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن اعضای اقلیت‌‌های قومی و پیروان اقلیت های مذهبی توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دادگاه علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران هفت تپه برگزار شد

علی نجاتی، کارگر بازنشسته ۸ آبان سال گذشته به اتهام دخالت در اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه در منزل خود بازداشت شده بود.

گزارش‌ها حاکی است که علی نجاتی عضو سندیکای کارگران هفت تپه و کارگر بازنشسته روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شده است.

علی نجاتی کارگر بازنشسته که با دو اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» روبروست، روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه در دادگاه انقلاب حاضر شد.

سندیکای کارگران هفت تپه، روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه در گزارشی این دادگاه را «فرمایشی» توصیف کرده و نوشت که در دادگاه قاضی مقیسه برای مخاطب قرار دادن علی نجاتی از الفاظ «ضدانقلاب» و «ضدنظام» استفاده کرده است.

سندیکای کارگران هفت تپه برگزاری این دادگاه به گفته آن‌ها «فرمایشی و ضد کارگری» را محکوم کرده و خواهان بسته شدن همه پرونده های کارگران هفت تپه شده است.

دادگاه علی نجاتی در شرایطی برگزار شده که پیشتر نیز این فعال کارگری از طریق «پیامک» به دادگاه انقلاب تهران احضار شده بود.

علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران هفت تپه، ۸ آبان سال گذشته به اتهام دخالت در اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه در منزل خود بازداشت و پس از مدتی در تاریخ هشتم بهمن ماه همان سال به دلیل داشتن بیماری قلبی و تنفسی، با گرفتن مرخصی درمانی، از زندان خارج شد.

ایالات متحده نیز بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است و پیش از این حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر با انتشار پیامی اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG