لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

تداوم اعتراضات و اعتصابات معیشتی کارگران و پرستاران در چند شهر ایران


اعتصابات کارگری - آرشیو
اعتصابات کارگری - آرشیو

اعتصابات و اعتراضات صنفی در ایران روز چهارشنبه و برای ششمین روز متوالی، با اعتصاب کارکنان شرکت اودی‌سی‌سی در اصفهان و تجمع پرستاران در شیراز و قزوین ادامه یافت.

بنا بر گزارش‌ها از ایران در روز چهارشنبه، کارکنان شرکت «اودی‌سی‌سی» در اصفهان روز چهارشنبه در اعتراض به وضعیت معیشتی از کار دست کشیدند و اعتصاب کردند. اعتصاب مشابهی هم از سوی کارگران پیمانکاری در شرکت طرح توسعه سیرجان انجام شد.

بر اساس گزارش کانال‌های متعلق به تشکل‌های کارگری و صنفی، شمار مراکزی که شاهد اعتصابات کارگران پروژه‌ای بوده است، به بیش از ۹۰ واحد می‌رسد.

این اعتصابات که حتی در شهر «رمیله» عراق و از سوی صدها کارگر پروژه‌ای ایرانی انجام شده، از حمایت تشکل های مستقل کارگری و صنفی برخوردار شده است.

زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی محبوس در اوین و آتش‌نشانی که از پنج سال پیش با دخالت نهادهای امنیتی بیکار شده، در پیامی که روز چهارشنبه ششم اردیبهشت به صدای آمریکا رسیده از اعتصاب گسترده کارگری حمایت کرده است.

آقای احمدی راغب در این پیام گفته است: «امیدوارم این اعتصابات و همبستگی و همدلی ها سراسری و موجب برکناری مدیریت ناکارآمد و واژگونی استبداد گردد.»


همچنین، شماری از پرستاران در اعتراض به تعرفه‌گذاری‌های بخش درمان در شهرهای قزوین و شیراز تجمع کردند.

روز سه‌شنبه نیز کارکنان شرکت «ول‌سرویسز» (شلمبرژه) که از سال ۱۳۹۵ به منظور توسعه ثانویه مخازن آسماری در اهواز فعالیت می‌کند، در اعتراض به «تعویق چند ماهه در پرداخت حقوق و دستمزد» تجمع کردند.

شورای عالی کار در ساعات پایانی اسفند، دستمزد ماهانه کارگران را برای سال جدید ۲۷ درصد افزایش داد. بر اساس این مصوبه، حداقل دستمزد ماهانه، کمتر از پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

بر اساس این مصوبه، حداقل دستمزد ماهانه کارگران مشمول قانون کار، متأهل و دارای فرزند، حدود هشت میلیون تومان است. این در شرایطی است که همین شورا سبد معیشت یک خانوار سه نفره را بیش از ۱۳ میلیون تومان برآورد کرده بود.

این مصوبه با اعتراض‌های بسیاری همراه بوده است. فعالان و تشکل‌های مستقل کارگری و صنفی این مصوبه را علیه کارگران دانسته و خواستار تعیین ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان برای دستمزد سال جاری شده‌اند.

آنها «خیابان» و دست زدن به اعتصابات سراسری را راه‌حل مشکلات کارگران و مزدبگیران ایران دانسته‌اند.

اعتراضات و اعتصابات معیشتی از نخستین ساعات سال ۱۴۰۲ آغاز شده و در شهرهای مختلف ایران ادامه یافته است.

شاهزاده رضا پهلوی، روز چهارشنبه اعتصابات کارگری را از نتایج «انقلاب مهسا» دانسته است.

XS
SM
MD
LG