لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

سومین روز پیاپی اعتراضات بازنشستگان؛ تجمع مال‌باختگان صندوق‌های امانات بانک ملی


اعتراضات بازنشستگان، ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - عکس منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی
اعتراضات بازنشستگان، ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - عکس منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی

در سومین روز پیاپی اعتراضات بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی، شماری از آنها در شش استان تجمعاتی برگزار کردند. هم‌زمان گزارش‌ها از «تیراندازی» در تجمع اعتراضی مال‌باختگان صندوق‌های امانات به سرقت رفته بانک ملی در خیابان انقلاب حکایت دارند.

بر اساس گزارش‌های ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در روز چهارشنبه ۱۸ خرداد، اعتراضات هماهنگ بازنشستگان و مستمری‌بگیران دست‌کم در استان‌های تهران، البرز، خوزستان، کرمانشاه، مرکزی، و یزد برگزار شده است.

بازنشستگان به وضعیت معیشتی، گسترش گرانی‌ها و همچنین نامتناسب بودن افزایش حقوق خود با تورم اعتراض دارند و علیه رئیس‌جمهوری، دولت و سیاست‌های اقتصادی آن شعار می‌دهند.

در این تجمع‌ها شعارهایی از جمله «رئیسی، ننگ به نیرنگ تو»، «مرگ بر رئیسی»، «دولت خیانت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»، «نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت»، «دولت شش کلاسه، همین روزا خلاصه» و «فریاد، از این همه بیداد» سر داده شد.

روز گذشته نیز در تبریز معترضان آذربایجانی شعار دادند: «آند اولا ستار خانا، بیز گلریک تهرانا» (قسم به ستارخان، ما به تهران خواهیم آمد).

هم‌زمان با اعتراضات بازنشستگان، مال‌باختگان صندوق‌های امانات بانک ملی روز چهارشنبه در مقابل این بانک در خیابان انقلاب تجمع اعتراضی برگزار کردند که با خشونت مأموران انتظامی و «تیراندازی» پایان یافت.

بانک ملی ایران روز سه‌شنبه از به سرقت رفتن ۱۶۸ صندوق امانت شعبه خیابان انقلاب در ایام تعطیلات نیمه خرداد خبر داده بود و روز چهارشنبه اعلام کرد رئیس و معاون ریالی شعبه مذکور برکنار شده‌اند.

روابط عمومی بانک ملی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که «۵۰ درصد از اموال صندوق بر اساس خوداظهاری» مال‌باختگان «در حضور بازپرس پرونده، برای دارندگان صندوق همراه با مسدودی حساب پرداخت می‌شود» و پرداخت ۵۰ درصد مابقی «با نظر مقام قضایی» خواهد بود.

اما مال‌باختگان معترض در مقابل اظهارات مقامات بانک ملی می‌گویند که «اطلاعیه نمی‌خواهند»، بلکه خواستار بازگرداندن دارایی خود هستند.

رئیس کمیته امنیت کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی نیز گفته ابعاد امنیتی سرقت از بانک ملی را بررسی و تا روشن شدن علت این سهل‌انگاری موضوع را پی‌گیری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG