لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۷

سرقت از بزرگترین بانک ایران به سبک فیلم‌های هالیوودی


پرچم بانک ملی ایران
پرچم بانک ملی ایران

دزدان با دستبرد به ۲۵۰ عدد از صندوق امانات شعبه ممتاز بانک ملی در خیابان انقلاب تهران باعث شگفتی همگان شدند.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیما گزارش داد همزمان با ایام تعطیلات طولانی مدت سالمرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی تعدادی دزد با نفوذ به شعبه ممتاز بانک ملی روبروی دانشگاه تهران به حدود ۲۵۰ صندوق امانات این شعبه دستبرد زده و محتوای آن‌ها را با خود برده‌‌اند.
خبرگزاری صدا و سیما هم اعلام کرد دزدان با نفوذ از ساختمان کناری وارد فضای صندوق امانات بانک شده و بدون آنکه ردی از خود برجای بگذارند، با محتویات ۲۵۰ صندوق که امانات مردم نزد بانک ملی ایران بوده از بانک خارج شده‌اند. روابط عمومی بانک ملی این خبر را تایید و اعلام کرده بانک از محتویات داخل صندوق امانات مطلع نبوده بنابراین نمی‌تواند درباره حجم یا عدد و رقم این سرقت اظهارنظر کند. پلیس می‌گوید سارقان با محیط بانک آشنایی کامل داشته‌اند به طوری که دستگاه ضبط تصاویر از جمله دوربین‌ها و حافظه‌ آنها را هم با خود برده‌اند به همین دلیل پلیس آگاهی و تحقیق نتوانسته به آمار و اطلاعات دقیق این سرقت از جمله تعداد سارقان و راه نفوذ آنها به سامانه بانک دست یابد. سیستم هشدار امنیتی این شعبه ممتاز به پلیس وصل نبوده اما برای مدیر شعبه هشدار ارسال کرده، ولی مدیر به تصور بروز اشکال در سامانه و ارسال اشتباه پیام هشدار، موضوع را پیگیری نکرده‌ است.

رئیس پلیس آگاهی تهران هم گفته چند نفر از کارکنان بانک در بررسی‌های‌ اولیه در این حادثه قصور و سهل‌انگاری داشته‌اند که تحت نظر هستند و تحقیقات از آن‌ها ادامه دارد.


«صندوق اجاره ای بانک یک جای مناسب و امن است برای نگهداری اموال شخصی با ارزش نظیر طلا، ارز، اسناد، اوراق بهادار و مدارک.» این متنی است که در وبسایت بانک‌های ایرانی در بخش اجاره صندوق امانات به چشم می‌خورد. بانک‌ها همچنین مدعی هستند که امنیت بسیار بالایی برای حفاظت از موجودی صندوق‌های امانات دارند. در وبسایتشان این مطالب هم نوشته شده‌ است: «از جمله مزایای دیگر صندوق اجاره‌ای بانک‌ها این است که نه بانک و نه شخص دیگری از محتویات صندوق در اجاره شما، مطلع نخواهد شد، ضمن اینکه صندوق بانک نسبت به صندوق های شخصی، از امنیت بیشتری برخوردار است و نگهبان مسلح تمام وقت برای حفاظت از مخزن و سیستم‌های ضدحریق پیشرفته و ارتباط با نزدیکترین مرکز نیروی انتظامی برای هشدار خودکار در مواقع خطر نیز بخشی از تدابیر امنیتی‌ است که برای حفاظت از مخازن و صندوق های متمرکز تدارک دیده‌ شده‌ است.»

پلیس می‌گوید در پی کشف راز سرقت صندوق‌های امانات بانک ملی است اما کاربران فضای مجازی با اشاره به حجم این دزدی و رخدادهای سیاسی اخیر این اتفاق را فراتر از یک سرقت می‌دانند.

عباس عبدی روزنامه نگار نزدیک به اصلاح طلبان در حساب توییتری خود در واکنش به این سرقت نوشت : «دزدی از بانک ملی دانشگاه، کار دزدهای معمولی نیست. برایش احتمالات غیر منتظره‌ای باید در نظر گرفت. بیش از آن که دزدی با هدف کسب پول و طلا باشد امنیت را نشانه رفته است. مثل یک ترور به آن نگاه کنید و نه یک سرقت. اگر سرقت معمولی باشد فوری دستگیر خواهند شد.»

XS
SM
MD
LG