لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۵

اعتراضات دانشجویی و دانش‌آموزی؛ شعار «زن زندگی آزادی» و رقص گروهی در سنندج


اعتراضات دانشجویان، ۱۰ آبان ۱۴۰۱
اعتراضات دانشجویان، ۱۰ آبان ۱۴۰۱

اعتراضات دانشجویی روز سه‌شنبه ۱۰ آبان دست‌کم در دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، علامه، بهشتی، خوارزمی، و توانبخشی در تهران ادامه یافت و دانشجویان در سنندج، شیراز، اصفهان و تبریز تجمع، تظاهرات و تحصن برگزار کردند.

دانشجویان در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در تهران شعار دادند: «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی.»

ده‌ها دانشجوی معترض در دانشگاه امیرکبیر در تظاهراتی، روز سه‌شنبه همچنین شعار دادند: «یه دانشجو کم بشه، این جا قیامت می‌شه»

در دانشگاه مدنی تبریز، دانشجویان معترض گفتند: «هر کی الان بی‌طرفه، مسلما بی‌شرفه» و «بسیجی داعشی، پیوندتان مبارک»؛ آنها همچنین برای «آزادی» شعار دادند.

فریاد «آزادی» دختران و پسران دانشجو در دانشگاه شهید مدنی تبریز
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:18 0:00

دانشجویان پزشکی در بیمارستان نمازی شیراز تحصن کردند و شعارهایی در دست گرفتند از جمله «۱۰۲ شهید بلوچ»، «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» و «اعتصاب تا آزادی.»

دانشجویان معترض در سالن غذاخوری دانشگاه سنندج دست در دست هم کردی رقصیدند و شعار «زن زندگی آزادی» دادند.

در برخی دانشگاه‌ها، دانشجویان تحصن کردند و سر کلاس‌ها نرفتند.

اعتراضات دانشجویان، ۱۰ آبان ۱۴۰۱
اعتراضات دانشجویان، ۱۰ آبان ۱۴۰۱

اعتراضات دانشجویان، ۱۰ آبان ۱۴۰۱
اعتراضات دانشجویان، ۱۰ آبان ۱۴۰۱

شماری از دانشجویان در مقابل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بهشتی تجمع کرده‌اند و شعار می‌دهند: «دانشجوها تو زندان، شریف بهشتی تهران»

در شماری از دانشگاه‌ها، از جمله دانشگاه علامه در تهران و دانشکده جغرافی دانشگاه اصفهان، معترضان شعار دادند: «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تعطیل می‌شه»

دانشجویان معترض در دانشگاه علوم توانبخشی در تهران تجمع کردند و شعار «آزادی آزادی آزادی» دادند.

  • اعتراضات دانش‌آموزی

همچنین ویدئوی منتسب به اعتراضات امروز سه‌شنبه در یک مدرسه در تهران منتشر شده که شعار می‌دهند: «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم.»

شعار دختران دانش آموز در مدرسه‌ای در تهران: ما همه با هم هستیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

دانش‌آموزان در سنندج نیز با شعار «مرگ بر دیکتاتور» اعتراض کردند.

راهپیمایی گروهی از دانش آموزان با شعار مرگ بر دیکتاتور در سنندج
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

  • اعتراضات سراسری

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «شاه‌چراغ رکس دیگه است، اینم یه نیرنگ دیگه است»، «همونی که چلاقه، قاتل شاه‌چراغه»، «می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، «زاهدان، چشم و چراغ ایران»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG