لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ نهم آبان


مجموع جان‌باختگان اعتراضات
مجموع جان‌باختگان اعتراضات

شمار کشته‌شدگان اعتراضات مردمی در ایران به ۲۸۷ نفر رسید.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «هرانا» از ۲۶ شهریور تا ۹ آبان دستکم ۴۶ کودک در جریان اعتراضات سراسری کشته شده‌اند.

شمار تلفات نیروهای امنیتی نیز در این مدت ۳۶ نفر اعلام شده است. براساس این گزارش تاکنون ۱۴۱۶۱ نفر از معترضان دستگیر شده‌اند که فقط هویت ۱۳۱۴ نفر از آنها روشن شده است.

همچنین در این روزها معترضان در ۱۳۳ شهر خواستار تغییرات اساسی در سیستم حاکمیتی ایران شدند و دانشجویان ۱۲۹ دانشگاه نیز از این خواسته حمایت کرده‌اند. ۳۰۰ دانشجو نیز هم اکنون در بازداشت نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی هستند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، همچنین از بازداشت «حماسه پارسا»، کارگردان سینما خبر داد.

«هرانا» اعلام کرد این کارگردان سینما در حالی که در تظاهرات اعتراضی هم با گلوله ساچمه‌ای ماموران زخمی شده بود، روز یکشنبه ۸ آبان به‌ دست نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش «هرانا» طی روزهای هشتم و نهم آبان ماه، مرضیه امیری روزنامه‌نگار، نگین کیانی وکیل دادگستری، اوستا علیزاده، دانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابل و شیما درخشان شهروند ساکن اندیشه، به صورت جداگانه در شهرهای اندیشه، تهران، تبریز و بابل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

وزارت امور خارجه کانادا نیز روز دوشنبه ۹ آبان، ۲ نهاد و ۴ نفر از مقامات جمهوری اسلامی، که در نقض حقوق بشر و سرکوب معترضان در ایران مشارکت یا مسئولیت داشته‌اند را تحریم کرد.

«حسین رحیمی، احمد فاضلیان، اسدالله جعفری، سید مرتضی موسوی از فرمانده های پلیس تهران، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و مرکز آموزشی جامعه المصطفی» از جمله افراد و نهادهایی هستند که به خاطر نقش خود در نقض گسترده حقوق بشر تحریم شده‌اند.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا با انتشار بیانیه‌ای نیروی انتظامی را به دلیل «سرکوب مرگبار معترضان و بازداشت های خودسرانه» و جامعه‌المصطفی را به علت «اشاعه ایدئولوژی جمهوری اسلامی در خارج ایران و عضوگیری جنگجویان خارجی» محکوم کرد. تاکنون کانادا در چند مرحله ۹۳ شخص و ۱۷۹ نهاد ایران را تحریم کرده است.

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «شاه‌چراغ رکس دیگه است، اینم یه نیرنگ دیگه است»، «همونی که چلاقه، قاتل شاه‌چراغه»، «می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، «زاهدان، چشم و چراغ ایران»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG