لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

راهکار حکومت برای مقابله با اعتصاب دانشجویان؛ کلاس‌های مجازی، حتی برای رشته‌ نمایش و موسیقی


تجمع دانشجویان - اعتراضات سراسری پاییز ۱۴۰۱
تجمع دانشجویان - اعتراضات سراسری پاییز ۱۴۰۱

در ادامه برخوردها با دانشجوبان معترض دانشگاه‌های کشور، منابع داخلی گزارش داده‌اند که به دانشجویان رشته‌های «نمایش و موسیقی» پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران اطلاع داده شده که حق ورود به دانشگاه را ندارند و کلاس‌های آنها «آنلاین» خواهد بود.


بر اساس اعلام شوراهای صنفی دانشجویان کشور در کانال اطلاع‌رسانی خود، «ساعت ۶ عصر روز دوشنبه ۹ آبان» پیامکی مبنی بر «مجازی شدن» کلاس‌های آموزشی و «ممنوع‌الورود شدن دانشجو» به پردیس مرکزی دانشگاه تهران، برای تعداد زیادی از دانشجویان رشته‌های نمایش و موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران ارسال شده است.


این پیام در حالی برای دانشجویان موسیقی و نمایش دانشگاه تهران ارسال شده که اساتید و مدیرگروه‌های این رشته‌ها از این موضوع «بی‌خبر» بوده و «هیچ هماهنگی» در خصوص مجازی بودن کلاس‌ها، با آنها صورت نگرفته است.

همزمان، از روز شنبه هفتم آبان نیز ارسال پیامک‌های گسترده و عمومی تحت عنوان ممنوعیت ورود دانشجویان، به دانشگاه و خوابگاه و سلب امکانات رفاهی آنها در واحدهای مختلف، آغاز شده و تاکنون تنها در دانشگاه علامه طباطبایی تهران، «۱۳۲ دانشجو» از ورود به دانشگاه منع شده‌اند.

بر مبنای اخبار دریافتی ابن شورای صنفی، پیام‌های تهدیدآمیز با هدف «شکستن اعتصابات ۷ هفته‌ای دانشجویان» و اجبار آنها به شرکت در کلاس‌های درسی توسط «نهاد امنیتی» ارسال شده‌اند.


صبح امروز سه‌شنبه دهم آبان‌ماه نیز برخی از دانشجویان این رشته‌ها به دانشگاه تهران رفتند تا از مسئولان دانشکده پیگیر موضوع شوند اما به آنها «اجازه ورود به دانشگاه داده نشد‌.»

در این حال، جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران از روزهای گذشته در اعتراض به آنچه «سرکوب‌های گسترده» و «ممنوعیت ورود یا ممنوعیت تحصیل برخی از دانشجوبان معترض» اعلام کرده‌اند، دست به اعتراض و تحصن در محیط‌های آموزشی یا مقابل آنها زده‌اند.

این اقدام اعتراضی دانشجویان، امروز نیز ادامه داشت و دانشجویان دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه شریف، دانشکده‌های کامپیوتر و روانشناسی دانشگاه یزد، امیرکبیر، دانشکده‌های برق، کامپیوتر و ادبیات دانشگاه بهشتی، دانشگاه آزاد تهران واحد شمال، دانشکده حقوق دانشگاه علامه، دانشگاه مدنی آذربایجان، خوارزمی و الزهرا در این اعتراضات فعال بودند.

طبق گزارش‌های منابع دانشجویی، برخی از دانشجویان رشته‌های نمایش و موسیقی دانشگاه تهران هم که پیامکی دریافت نکرده بودند یا توانستند وارد دانشگاه شوند، توسط نیروهای حراست که در پردیس هنرهای زیبا در حال تردد و «گشت‌زنی» بودند، به بیرون از محیط دانشگاه هدایت و کارت دانشجویی آنها نیز «ضبط شده است.»

این اقدام مسئولان آموزشی و امنیتی دولت جمهوری اسلامی برای «آنلاین» برگزار کردن رشته‌های «نمایش و موسیقی» دانشگاه تهران مورد توجه برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز قرار گرفته و نوشته‌اند چطور می‌توان رشته‌هایی که کاملا عملی و نیازمند کلاس هستند، غیر حضوری و آنلاین شود.

Photo:SM

XS
SM
MD
LG