لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

قطعی گسترده اینترنت در ایران


اعتراضات سراسری ایران
اعتراضات سراسری ایران

در حالی که فراخوان‌ها برای تجدید تظاهرات در سراسر ایران معترضان را هر روز به خیابان‌ها می‌کشاند، آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد که ایران در روز چهارشنبه ۲۰ مهر با «اختلال عمده» در خدمات اینترنتی مواجه شد.

نت‌بلاکز، نهاد نظارت بر اینترنت جهانی، با تأیید این خبر در توییتر نوشت که «شاخص‌ها نشان می‌دهند که از ساعت شش بامداد چهارشنبه به وقت ایران، اختلال عمده‌ای در ترافیک اینترنت آن کشور وجود دارد، که احتمالاً جریان آزاد اطلاعات را در بحبوحه اعتراضات به مرگ مهسا امینی محدودتر خواهد کرد.»

نت‌بلاکز که خود را یک «سازمان مستقل و غیرحزبی جهانی برای نظارت اینترنتی» معرفی کرده و در لندن مستقر است از قطع دسترسی کاربران به شبکه‌های اجتماعی واتس‌اپ و اینستاگرام نیز خبر داده است.

متا، شرکت مادر فیس‌بوک که سرپرستی هردو پلاتفرم واتس‌اپ و اینستاگرام را نیز بر عهده دارد با تایید قطعی دسترسی کاربران ایرانی با صدور بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده که دسترسی کاربران به این پایگاه‌ها میسر شود.

در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس اخلاق، تظاهرات اعتراضی به یکی از بزرگترین چالش‌های حکومت دینی ایران از زمان اعتراضات جنبش سبز در کشور در سال ۱۳۸۸ تبدیل شده است.

در چند روز اخیر، کارکنان صنعت نفت هم به دانش‌آموزان دبیرستانی و زنانی پیوستند که بدون حجاب اجباری راهپیمایی در تظاهرات شرکت می‌کنند.

به گفته شاهدان، تظاهرات اعتراضی که از ظهر چهارشنبه آغاز شد، با استقرار گسترده پلیس ضدشورش و افسران لباس شخصی در سراسر تهران همراه بود.

شاهدان همچنین از اختلالاتی در خدمات اینترنتی تلفن همراه خود خبر دادند.نت‌بلاکس گفته که ترافیک اینترنت ایران در مقایسه با بهترین شرایط، به تقریبا ۲۵ درصد کاهش یافته، حتی در روز کاری که دانش آموزان در سراسر کشور در کلاس حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG