لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

برگزاری تجمعات معلمان در ۲۲ شهر؛ اعتصاب کارگران راه‌آهن کرمان و کارکنان بهشت زهرا


اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

اعتراضات و اعتصابات معیشتی در ایران با تجمع‌های معلمان در ۲۲ شهر ادامه یافت، هم‌زمان کارکنان راه‌آهن در کرمان اعتصاب کردند و کارگران شهرداری در بندر «امام» و گورستان بهشت‌زهرا در تهران راهپیمایی کردند.

تجمع‌های هم‌زمان معلمان در روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت از جمله در شهرهای کازرون، شیروان، یاسوج، تهران، رشت، بجنورد، اردبیل، بابل، سقز، هرسین، اراک، اهواز، شوش، تربت‌حیدریه، همدان، اسلام‌آباد غرب (شاه‌آباد)، سنندج، قزوین، تاکستان، کرمانشاه، آبدانان و جلفا، در مقابل ادارات آموزش و پرورش به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برگزار شد.

بنا بر اطلاعیه‌ای که این شورا برای برگزاری این تجمع‌ها منتشر کرده، اعتراضات روز سه‌شنبه نسبت به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان بر اثر حملات با گازهای شیمیایی ناشناخته به مدرسه‌ها در سراسر ایران و با شعار «دانش‌آموزان خط قرمز ما هستند»، است.

معلمان همچنین در تجمع‌های امروز خواهان تأمین حقوق صنفی خود از جمله آزادی معلمان زندانی، همسان‌سازی حقوق و دستمزد شده‌اند.

در برخی شهرها، از جمله سنندج، تجمع اعتراضی معلمان با حمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شد. در این ارتباط، فرزاد صفی‌خانپور، دبیر جامعەشناسی و از فعالین صنفی معلمان، در این تجمع به دست پلیس امنیت بازداشت شد. او در تماسی تلفنی با خانوادە‌اش گفت که روز چهارشنبه «بە دادسرا ارجاع خواهد شد.»

سازمان حقوق‌بشری هه‌نگاو هم از بازداشت فاتح عثمانی، معلم، در سنندج خبر داد و نوشت که او و آقای صفی‌خانپور توسط نیروهای حکومتی همراه با ضرب‌وشتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

حمله نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع اعتراضی فرهنگیان در سنندج
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

بر اساس گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا، تجمع معلمان در تهران نیز به رغم جو بسیار شدید امنیتی برگزار شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران همچنین جو امنیتی در سقز را بسیار سنگین توصیف کرد و نوشت که نیروهای امنیتی خیابان‌های منتهی به اداره آموزش و پرورش این شهرستان را بسته بودند. با این همه، شماری از معلمان شاغل و بازنشسته تجمع را برگزار کردند.

این شورای سراسری فرهنگیان در خبر دیگری اعلام کرد که عاتکه رجبی، معلمی که از ۲ مهر ماه در اعتراض به «قتل حکومتی دانش‌آموزان» دست به اعتصاب زد، اخراج شد و بارها مورد تهدید قرار گرفت، روز سه‌شنبه پس از انکه به منظور شرکت در تجمع معلمان در مشهد از خانه خارج شد، بازداشت شده‌ است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکومیت شدید بازداشت خانم رجبی و تداوم برخوردهای قهری با معلمان، خواستار آزادی او و سایر معلمان زندانی شد.

این شورا همچنین خبر داد که نیروهای امنیتی با هجوم به منزل عاتکه رجبی، با درهم ریختن خانه، آرزو رجبی، خواهر او را نیز بازداشت کردند.

در حال حاضر، شماری از معلمان و فعالان صنفی معلمان به اتهام‌های امنیتی در بازداشت هستند و یا دوره حبس را می گذرانند. مانند اسماعیل عبدی، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی، مسعود فرهیخته و هاشم خواستار.

قطعنامه پایانی تجمع‌های روز ۱۹ اردیبهشت

در پایان تجمع‌های روز سه شنبه ، قطعنامه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران قرائت شد که در آن گفته شده است: «ناتوانی اشغال‌کنندگان پست‌های مدیریتی در نظام آموزشی در ذیل ناکارآمدی کل نظام اجرایی و ضدیت کل حاکمیت با اندیشه و آموزش مدرن، امید به رخ دادن کمترین تغییر مثبت را از بین برده است.»

شورا در این قطعنامه تاکید کرد که همچنان پیگیر مطالبات انباشته معلمان، شاغل و بازنشسته، و حقوق دانش‌آموزان به «همه روش‌های ممکن و مدنی همچون گذشته» است.

در این قطعنامه، عمده‌ترین مطالبات معیشتی معلمان، «اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری برای شاغل و بازنشسته، اجرای دقیق رتبه‌بندی معلمان مطابق مصوبه اولیه، بازگشت به اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی، تامین آموزش با کیفیت و امنیت مدارس به‌ویژه برای دختران دانش‌آموز و آزادی بی قید و شرط همه فعالین در بند» اعلام شد.

این شورا در بخش دیگری از قطعنامه نوشت: «بدون بازنگری انتقادی و عمیق در مبانی فکری‌ و سیاسی ایدئولوژی حاکم، بدون بازاندیشی انتقادی و عمیق در شیوه‌های حکمرانی و اداره مدارس، بدون رهاسازی مدرسه و نظام آموزشی از سیطره ایدئولوژی تمامیت‌خواه حاکم، بدون پذیرش تفاوت‌های فردی، فرهنگی و اجتماعی دانش‌آموزان، بدون برطرف کردن تمرکزگرایی شدید موجود در نظام آموزشی و بدون تغییرات بنیادی در ساز و کارهای موجود و شکست خورده اداره مدرسه، هدف نظام آموزشی نه تربیت شهروند که تربیت سربازانی همسو با القائات تنگ‌نظرانه ایدئولوژی تمامیت‌خواهان» خواهد بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران تاکید کرد که «نهاد مدرسه نیازمند درک انسان‌هاست. درک اینکه دانش‌آموزان پیشینه‌های اجتماعی و فرهنگی متفاوت، ترجیحات و سبک‌های یادگیری، هوش‌های چندگانه و مسیرهای زندگی گوناگون و علایق و نیازهای مختلف دارند. نادیده گرفتن این تفاوت‌های فرهنگی و فردی و به اجبار گنجاندن همه دانش‌آموزان در قالب‌ها و ساختارهای همگن ساز، نه تنها انگیزه و رغبت دانش‌آموزان برای یادگیری را نابود می‌کند، بلکه آنها را به مقاومت فعالانه علیه برنامه درسی سوق می‌دهد.»

این تشکل سراسری فرهنگیان با اشاره به شرکت دانش‌آموزان در تظاهرات ماه‌های اخیر در مدارس و خیابان‌ها، آن را «شکست کامل الگویی» دانست که «بی‌اعتنا به تحولات عمیق در عرصه واقعیت‌های اجتماعی می‌کوشد تا ایده‌آل‌های غیرواقع‌بینانه خود را در نظام آموزشی محقق نماید.»

تورم و گرانی و مشکلات معیشتی ناشی از آن از ساعات آغازین سال ۱۴۰۲ بر اعتراضات صنفی دامن زده است.

ابر تورم و مشکلات معیشتی؛ گزارش اشکان سلطانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00
  • گزارش تصویری از تجمع‌های معلمان:
اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، تاکستان
اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، تاکستان

اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، شوش
اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، شوش

اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، شوش
اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، شوش

اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، اسلام‌آباد غرب
اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، اسلام‌آباد غرب

اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، قزوین
اعتراضات معلمان ایران، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، قزوین

تجمع معلمان در ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
تجمع معلمان در ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

تجمع معلمان در ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
تجمع معلمان در ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

هم‌زمان با تجمع‌های گسترده معلمان و در ادامه اعتراضات معیشتی، کارگران شهرداری بندر «امام» در استان خوزستان تجمع و راهپیمایی کردند.

کارکنان گورستان بهشت زهرا در تهران نیز در اعتراض به وضعیت معیشتی خود از کار دست کشیدند و اعتراض کردند.

یکی از این کارگران می‌گوید، هشت ماه است بیمه‌ها را پرداخت نکرده‌اند و ارزاق عید نوروز و ماه رمضان را پرداخت نکرده‌اند و هیچ کس جوابگو نیست.

اتحادیه آزاد کارگران ایران همچنین از تداوم اعتصاب کارگران و کارکنان خط و ابنیه فنی راه‌آهن کرمان خبر داد.

حدود ۴۰۰ کارگر اعتصاب‌کننده خطوط و ابنیه فنی «از بافق تا بم» با «شرکت رضوان درود» کار می‌کنند و کارفرما پاسخگوی مطالبات آنان نیست.

اعتصاب کارکنان خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان ، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
اعتصاب کارکنان خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان ، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

در اصفهان نیز تجمع اعتراضی کارگران کاشی اصفهان برگزار شد که در اقدامی نمادین با پهن کردن سفره ناهار و قرار دادن نان و سنگ در آن به وضعیت موجود اعتراض کردند.

اعتراضات و اعتصابات اصناف و گروه‌های مختلف از سوی برخی چهره‌ها، از جمله شاهزاده رضا پهلوی، در راستای اعتراضات سراسری ماه‌های گذشته در ایران قلمداد شده است.

همچنین، فواد کیخسروی، عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته است که «خیزش انقلابی» ماه‌های قبل، با اعتصابات گروه‌های مختلف مزدبگیران، از جمله کارگران، و بازنشستگان «یک درجه بالا رفته» است.

او با اشاره به نارضایتی‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، تأکید کرده است که شرایط تحمیل شده دیگر برای این گروه‌ها قابل تحمل نیست.

آقای کیخسروی با تأکید بر نقش کارگران در «خیزش انقلابی» ماه‌های گذشته، «هدف نهایی آن» را «زیر و رو کردن مناسبات حکومتی» دانسته است.

XS
SM
MD
LG