لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

تجمع بازنشستگان مخابرات در ۱۶ شهر؛ ماموران امنیتی مانع گردهمایی در تهران شدند


آرشیو
آرشیو

بازنشستگان مخابرات روز دوشنبه هجدهم اردیبهشت در دست‌کم ۱۶ شهر ایران تجمع کردند. در این حال، نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی مانع از تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در مقابل ساختمان وزارت ارتباطات در تهران شدند.

به گزارش تشکل‌های صنفی بازنشستگان، تجمع‌های بازنشستگان مخابرات در شهرهای ایلام، شهرکرد، اصفهان، خرم‌آباد، اراک، کرمانشاه، اهواز، سنندج، زاهدان، اردبیل، بندرعباس، رشت، تبریز، مشهد، زنجان و دزفول برگزار شدند.

تجمع‌کنندگان در اصفهان شعار دادند: «مدیر بی‌لیاقت - ننگت باد ننگت باد»، «بازنشسته داد بزن - حقتو فریاد بزن»، «نه دولت نه مجلس - نیستن به فکر ملت» و «تا حق خود نگیریم - نهضت ادامه دارد.»

در اهواز نیز این شعار از سوی بازنشستگان داده شد: «نماینده مجلس – شاسی‌‎بلند مبارک.»

این شعار در ارتباط با «پرونده اهدای خارج از ضابطه ماشین‌های شاسی‌بلند» به شماری از نمایندگان مجلس بود که در روزهای اخیر خبرساز شده و در این ارتباط، مشخص شده است که شماری از دستگاه‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی هم از این رانت برخوردار شده‌‎اند.

در همین حال، در تهران، نیروهای امنیتی و انتظامی مانع از برگزاری تجمع بازنشستگان شدند و شماری از آنان را نیز بازداشت کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران در این مورد نوشت که بازداشت‌شدگان پس از ساعاتی آزاد شدند.

بازنشستگان مخابرات که در گذشته به خصوصی‌سازی شدن این شرکت اعتراض داشته‌اند، خواستار اجرای کامل آیین‌نامه ۸۹، کاهش سهم بیمه تکمیلی از ۵۰ به ۲۰ درصد سابق و پرداخت رفاهیات و سهم خواروبار خود هستند.

  • تجمع‌ها و اعتصاب‌های کارگری

خبرگزاری ایلنا روز دوشنبه خبر داد که اعتصاب ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارگر خط و ابنیه فنی راه آهن منطقه کرمان، در محور بافق - شور گز بم، در اعتراض به ادامه مشکلات معیشتی و صنفی و دستمزدهای پایین همچنان ادامه دارد. بر اساس این گزارش، این کارگران از سه روز قبل در اعتصاب هستند.

به گفته‌ آنها، پیمانکار از حدود ۱۰ سال پیش تاکنون حق سنوات را به کارگران پرداخت نکرده و طرح طبقه بندی مشاغل برای افزایش دستمزد را اجرا نکرده است.

به نوشته ایلنا، کارگران معترض با اشاره به اینکه برخی مسئولان قول مساعد برای رسیدگی به مشکلات‌شان داده‌اند، گفتند: تاکنون اتفاقی نیفتاده و کارفرما هنوز به وعده‌ خود عمل نکرده‌ است.

همچنین به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ده‌ها تن از کارگران آبفای آبادان در تجمعی به نمایندگی از حدود ۳۰۰ تن از همکاران خود خواستار پیگیری مطالبات خود از مسئولان آبفا شدند.

به گفته این کارگران که از نیرو‌های رسمی، پیمانی و شرکتی هستند، پرداخت نشدن کامل دستمزد اسفند ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲، بیمه، اضافه کار و مزایا مشکل اصلی آنها است.

علاوه بر این، حدود ۲۰ تن از کارکنان دانشگاه پیام نور آبادان در محل کار خود تجمع کردند.
آنها خواستار تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی و قراردادی، در نظر گرفتن سوابق، پرداخت ۵۰ درصد فوق‌العاده ویژه، بهره‌‎وری، اعمال مدارک تحصیلی کارکنان و همسان‌‎سازی حقوق شدند.

در سالیان اخیر، اعتراض‌های صنفی بسیاری از سوی کارگران، معلمان، بازنشستگان و پرستاران انجام شده است.

XS
SM
MD
LG