لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

تداوم اعتراضات ضدحکومتی ایرانیان؛ بلینکن: شجاعت معترضان ایرانی الهام‌بخش است


تظاهرات ضدحکومتی جمعی از ایرانیان مقیم استانبول. ١٣ آبان ۱۴۰۱
تظاهرات ضدحکومتی جمعی از ایرانیان مقیم استانبول. ١٣ آبان ۱۴۰۱

در چهل و نهمین روز از اعتراضات سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، آنتونی بلینکن، شجاعت زنان و مردان ایرانی را «الهام‌بخش» خواند.

او در پایان نشست وزیران امور خارجه گروه هفت در مونتسر آلمان همچنین گفت:« واشنگتن در حال رایزنی با شرکت‌های فناوری برای تسهیل ارتباطات ایرانیان با یکدیگر است.»

روز جمعه ١٣ آبان‌ماه، برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان از جمله زاهدان، خاش، سراوان، و راسک صحنه ضد و خوردهای شدیدی میان نیروهای امنیتی و معترضان است.

بر اساس تصویرهای دریافتی، هزاران نفر از مردم زاهدان روز جمعه با حضور در خیابان‌های این شهر شعار «مرگ بر خامنه‌ای» دادند.

ویدیویی دیگر از شهر زاهدان در شبکه‌های اجتماعی پخش شده که در آن معترضان در حال فرار هستند و صدای شلیک‌های ممتد به گوش می‌رسد.

در شهر خاش، نیز جمع چشمگیری از معترضان شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» می‌دهند.

در ویدیویی دیگر از خاش، جمعی از معترضان سنگ پرتاب می‌کنند و صدای شلیک‌های پیاپی شنیده می‌شود.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، ماموستا ابراهیم کریمی، امام جماعت مسجد روستای ننله از توابع سنندج، در حمایت از اعتراضات سراسری و همبستگی با خانواده کشته‌شدگان سرود حماسی «ای شهیدان» را به زبان کُردی خواند.

از شهر راسک نیز تصاویری از معترضان، شلیک‌های پیاپی، صدای آمبولانس، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

در سراوان، جمعی از معترضان شعارهای «الله اکبر» و «مرگ بر خامنه‌ای» دادند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نماز جمعه ١٣ آبان خواستار برگزاری رفراندوم فوری با حضور ناظران بین‌المللی شد. او با ضروری دانستن این رفراندوم برای تغییر سیاست‌ها بر اساس خواسته‌های مردم، خطاب به مسئولان و حوزه علمیه قم گفت: «مردم ۵۰ روز اعتراض کرده‌اند، صدای‌شان را بشنوید.»

 • چهلم شیرین علیزاده

اما در اصفهان، جمعی از معترضان به‌رغم فشارهای شدید امنیتی و شلیک با اسلحه ساچمه‌ای توسط نیروهای امنیتی، در آیین چهلمین روز کشته‌شدن شیرین علیزاده بر سر مزارش در آرامستان باغ رضوان رفتند و شعار دادند: «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»

بر اساس عکس‌ها و ویدیوهایی که منتشر شده، جمعی از شرکت‌کنندگان در این مراسم در نتیجه شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای زخمی شده‌اند.

مادر شیرین علیزاده و عموی شوهرش هر دو از ناحیه پا زخمی شده‌اند.

 • چهلم محمدحسن ترکمان

شرکت‌کنندگان در آیین چهلمین روز کشته‌شدن محمد حسن ترکمان در شاهین‌شهر یکصدا شعار می‌دهند: «این گل پرپر شده، هدیه به میهن شده»

در ویدیویی دیگر نیز صدای تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به سوی برخی از شرکت‌کنندگان در این مراسم تیراندازی شنیده می‌شود.

در تصویری دیگر، جمعی از شرکت‌کنندگان در چهلم محمدحسن ترکمان در شاهین‌شهر فریاد می‌زنند: «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی»

 • چهلم روزبه خادمیان

در مراسم چهلمین روز از کشته شدن روزبه خادمیان، مادر روزبه گریه‌کنان بر سر مزارش می‌گوید: «پسرم جانش را فدای ایران کرد... فرزند ایرانه... »

 • شکستن سنگ مزار بهنام لایق‌پور

تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد سنگ مزار بهنام لایق ‌پور، از کشته‌شدگان اعتراضات جاری، شکسته شده است. گزارش شده که پنجشنبه شب بیش از ٢٠ موتور سوار لباس شخصی به منزل خانواده‌اش در رشت یورش برده‌ و از آنها خواسته بودند بنر روی مزار بهنام را بردارند.

 • واکنش‌های بین‌المللی

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، پنجشنبه‌شب در کارزاری انتخاباتی در ایالت کالیفرنیا گفت که ایران به زودی آزاد می‌شود.

بایدن در بخشی از صحبت‌های خود در اوشن‌ساید کالیفرنیا گفت: «نگران نباشید، ما ایران را آزاد می‌کنیم.» جو بایدن بی‌درنگ افزود: «آنان [مردم ایران] به زودی خود را آزاد می‌کنند.»

وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، آلمان، و فرانسه روز جمعه در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه هفت با یکدیگر دیدار کردند.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، حمایت نظامی دولت ایران از روسیه و سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ایرانی از جمله محورهای گفت‌وگوی وزیران امور خارجه این چهار قدرت غربی بود.

بخش ایرلند سازمان بین‌المللی «شبکه محققان در معرض خطر» روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به نقض حقوق بشر دانش‌آموزان، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها در ایران به شدت ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه کشتن، و بازداشت دانش‌آموزان، دانشجویان و محققان به عنوان نقض آشکار حقوق بنیادینی همچون حق آزادی بیان و حق تجمع عنوان شده و بی‌رحمی نیروهای دولت ایران در پاسخ به معترضان مسالمت‌جو به شدت محکوم شده است.

 • بنرهای نمادین

در نخستین ساعات روز جمعه ١٣ آبان‌ماه، بنری اعتراضی با مضمون «ایران را پس می‌گیریم» در بزرگراه مدرس و بر فراز مسیر عبوری سواره‌رو دیده شد.

در تصویری دیگر که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، پرچم آزادی‌خواهی ایرانیان موسوم به درفش کاویانی در بالای یکی از پل‌های عابر شهر کرج دیده می‌شود. زمان دقیق این تصویر مشخص نیست.

از طرف دیگر، در کرمان، بیلبورد حاوی تبلیغات حکومتی که برای مصادره شعارهای مردم نصب شده بود، به آتش کشیده شده است.

 • تجمع اعتراضی در استانبول

جمعی از ایرانیان مقیم استانبول، روز جمعه با شرکت در یک گردهمایی اعتراضی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان خشونت‌های حکومتی در ایران، خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

تظاهرات ضدحکومتی جمعی از ایرانیان مقیم استانبول. ١٣ آبان ۱۴۰۱
تظاهرات ضدحکومتی جمعی از ایرانیان مقیم استانبول. ١٣ آبان ۱۴۰۱
 • شدت‌گیری بازداشت‌های شهروندان کُرد

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان، علیرغم پیگیری‌های مکرر، هنوز اطلاعی از وضعیت چندین شهروند کُرد از جمله هیوا تابعی، رامین احمدی، امید کریمی‌نژاد، یاسین رحمانی، هیدی محمودی، انور کرامت، گشین سعیدی که همگی در جریان اعتراضات جاری دستگیر شده‌اند، وجود ندارد.

نازیلا معروفیان، خبرنگار اهل سقز که در روز هشتم آبان در منزل یکی از دوستانش در تهران از سوی نیروهای امنیتی ربوده شده، هم‌اکنون در بازداشتگاه ٢٠٩ زندان اوین است.

 • علی کریمی و مهدی مهدوی کیا

علی کریمی، ستاره سابق فوتبال ایران، در جدیدترین پست توییتری خود به برجسته کردن تناقضات در گفتار و کردار جمهوری اسلامی پرداخته است. به گفته وی، مقامات جمهوری اسلامی ضمن سخن گفتن از عدل علی هزاران میلیارد از بیت‌المال دزدیده‌اند و ضمن تحسین ناموس زهرا به دختران تجاز کرده‌اند. او در پایان توییت خود یادآور می‌شود که این تناقضات سبب تنفر ایرانیان از مقامات جمهوری اسلامی و دین‌شان شده‌اند.

همچنین مهدی مهدوی‌کیا، ملی‌پوش سابق فوتبال ایران، در اینستاگرام خود با اشاره به ادعای مقامات که ماموران تخریب‌کننده اموال مردم را «ماموران قلابی» نامیده‌اند، نوشت: «این قلابی‌ها!!!!!! چه زمانی دستگیر و محاکمه خواهند شد؟ ... ننگ بر کسانی که مردم این مملکت رو به خودی و غیر خودی تقسیم کردند

 • آخرین آمار جانباختگان

شمار جان‌باختگان اعتراضات، تا پایان روز پنجشنبه ١٢ آبان‌ماه به دست‌کم ٣٠٠ نفر از جمله ۴۷ کودک رسید.

خبرگزاری هرانا همچنین از بازداشت ۱۴ هزار و ۱۶۷ نفر خبر داده و نوشته که از این تعداد ۳۸۵ تن دانشجو هستند و اکنون هویت یک‌هزار و ۷۵۳ بازداشتی مشخص است. ۱۳۲ دانشگاه و ۱۳۴ شهر نیز تا این لحظه درگیر اعتراضات بوده‌اند.

 • اعتراضات سراسری

دور جدید اعتراضات از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «شاه‌چراغ رکس دیگه است، اینم یه نیرنگ دیگه است»، «همونی که چلاقه، قاتل شاه‌چراغه»، «می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، «زاهدان، چشم و چراغ ایران»، «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند

XS
SM
MD
LG