لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

آیا سه ماه پیش پرزیدنت ترامپ اعتراض گسترده مردم ایران را پیش‌بینی کرده بود؟


تجمع های اعتراضی در ایران در حالی سومین روز خود را پشت سر گذاشت که بسیاری در داخل و خارج ایران مواضع دولت پرزیدنت ترامپ نسبت به این اعتراض ها را بررسی می کردند، حال آنکه رئیس جمهوری آمریکا حدود سه ماه پیش درباره حرکت مردم ایران برای تعیین سرنوشت خود سخن گفته بود.

رئیس جمهوری آمریکا در آخرین روزهای شهریور امسال در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد حکومت جمهوری اسلامی و نقش مردم ایران در آینده این کشور گفته بود: «روزی فرا خواهد رسید که مردم ایران بتوانند بین ادامه راه فعلی و بازگشت به مسیر رشد و تعالی انتخاب کنند.»

اگر چه در آن هنگام نشانه ای از ناآرامی و اعتراض در ایران به چشم نمی خورد اما سوال اینجاست که آیا رئیس جمهوری ایالات متحده روزی را که معترضان به وضعیت وخیم اقتصادی در ایران به خیابانها بیایند را پیش بینی کرده بود؟

پرزیدنت ترامپ بارها از حکومت جمهوری اسلامی را به انتقاد گرفته بود که منابع یک کشور غنی و با فرهنگ را در راه برهم زدن اوضاع منطقه و حمایت از تروریسم هزینه می کند.

او شنبه شب ۹ دی به وقت آمریکا در حساب توئیتری خود نوشت: گزارش‌هایی منتشر شده از تظاهرات مسالمت آمیز شهروندان ایرانی، که از فساد رژیم و تلف کردن ثروت ملی برای تامین مالی تروریسم در خارج به ستوه آمده‌اند. حکومت ایران باید حقوق مردم خود را محترم بشمارد، از جمله حق آنها برای بیان نظراتشان. دنیا به نظاره نشسته است.»

اعتراض ها در شهرهای مختلف ایران از روز پنجشنبه ۷ دیماه، آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

تجمع روز جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

در اعتراضات روزهای گذشته مردم شهرهای مذهبی همچون قم نیز علیه خامنه ای وحکومت جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

در لرستان گزارش هایی از کشتن معترضان مخابره شد.

مردم معترض و عصبانی به برخی ساختمان های دولتی از جمله فرمانداری، دادگستری و دفتر برخی ائمه جمعه حمله کردند.

شدن برخورد بین معترضان و ماموران | تظاهرات شنبه ۹ دی

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

XS
SM
MD
LG