لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

پس از «اخلالگر» نامیدن معترضان، حسن روحانی حالا از پخش «اعترافات تلویزیونی» خبر می‌دهد


تصاویر مربوط به اعتراضات مردمی در فردیس، کرج
تصاویر مربوط به اعتراضات مردمی در فردیس، کرج

رئیس جمهوری ایران که پیشتر در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده مردمی اخیر، معترضان را «اخلالگر» و «عده اندکی» نامیده بود، از پخش اعترافات گروهی از معترضان خبر داده است.

به گزارش برخی از خبرگزاری‌های داخلی ایران، حسن روحانی با تکرار ادعاهای گذشته رژیم مبنی بر دست داشتن بیگانگان در اعتراضات مردمی، مدعی شد که با اعلام خبر افزایش قیمت بنزین این معترضان با «دستور اربابانشان از خارج» بیرون آمدند و تاکید کرد که باید با آنها برخورد شود و اعترافات آنها هم پخش خواهد شد.

موضوع اعترافات اجباری در تلویزیون حکومتی ایران پیش از این نیز بارها مطرح شده است. به رغم آن که این شیوه تبلیغاتی رژیم ایران در پخش تلویزیونی اعترافات بارها مورد انتقاد مجامع حقوق بشری قرار گرفته است، اما قوه قضائیه جمهوری اسلامی همچنان به این کار ادامه می‌دهد.

چندی پیش یک کارشناس قرآنی به نام ابوالفضل بهرام‌پور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی صداوسیما ایران گفت که باید برای برخی معترضان روزهای اخیر حکم بریدن دست و پا، زجرکش کردن، و تبعید صادر شود.

روحانی همچنین مدعی شد که نوع گلوله‌های شلیک شده به سوی معترضان «اصلاً در اختیار نیروی انتظامی یا سپاه و بسیج نبوده است.»

جمهوری اسلامی مانند گذشته، مدعی است معترضان به سمت مردم شلیک کرده اند. این در حالی است که این بار فیلم‌ها و مستندات نشان می‌هد ادعای آنها دروغ است.

پیشتر علی خامنه‌ای ضمن حمایت از گران شدن نرخ بنزین و تایید کشته شدن معترضان، مردم را «اشرار، کینه‌ورزان، و انسان‌‌های ناباب» توصیف کرده بود.

این ادعاها از سوی حسن روحانی و دیگر مقامات ایرانی در حالی مطرح می‌شود که سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود از سرکوب اعتراضات مردمی آبان ماه اعلام کرد که بنا بر گزارش‌های معتبری که توسط این سازمان دریافت شده حداقل ۲۰۸ نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند که شمار واقعی کشته شدگان احتمالا بیش از این است.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز دوشنبه ۱۱ آذر در سخنانی در دانشگاه لوئِول (لوئی‌ویل) با تایید دلایل داخلی اعتراضات در برخی از کشورهای خاورمیانه، به نقش جمهوری اسلامی در این کشورها نیز اشاره کرد و گفت که رژیم ایران عامل مشترک در پس همه اعتراضات منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG