لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۵

افزایش آمار کشته‌شدگان اعتراضات مردمی ایران به ۲۰۸ نفر؛ عفو بین‌الملل: کشتار وحشتناکی صورت گرفته است


تصویر مربوط به اعتراضات شیراز
تصویر مربوط به اعتراضات شیراز

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود از سرکوب اعتراضات مردمی آبان ماه اعلام کرد که بنا بر گزارش‌های معتبری که توسط این سازمان دریافت شده حداقل ۲۰۸ نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل، افزایش آمار کشته شدگان را هشدارآمیز و نشانه وقوع یک کشتار وحشتناک از سوی جمهوری اسلامی دانسته است.

عفو بین الملل می گوید که بر اساس گزارش های معتبر دریافت شده، شمار کشته های تظاهراتی که از ۲۴ آبان در ایران آغاز شد به دست کم ۲۰۸ نفر رسیده است. شمار واقعی کشته شدگان احتمالا بیش از این است.

یکی از بالاترین آمارها متعلق به شهر شهریار در استان تهران با ده‌ها کشته بوده است.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل، می گوید: «این شمار نگران کننده کشته ها شاهد مضاعفی است که نیروهای امنیتی ایران دست به کشتار جمعی هولناکی زده اند که در کمتر از یک هفته دست کم ۲۰۸ کشته بر جای گذاشته است. این شمار شوک آور کشته ها نشانگر بی اعتنایی شرم آور مقام های مسئول ایرانی به حیات انسان است.»

آقای لوتر در ادامه می‌گوید: «افراد مسئول این سرکوب خونین اعتراضات باید پاسخگوی اعمال‌شان باشند. با توجه به این که مقام های ایرانی پیشتر نشان داده اند تمایلی به انجام تحقیقات مستقل، غیرجانبدارانه و موثر درباره کشتارهای غیرقانونی و دیگر استفاده های خودسرانه از قوه قهریه علیه معترضان ندارند، ما از جامعه جهانی می خواهیم برای اطمینان از پاسخگویی در این باره کمک کند.»

بنا بر اطلاعاتی که عفو بین الملل گردآوری کرده است، خانواده قربانیان تهدید شده اند که با رسانه ها صحبت نکرده یا مراسم ترحیم برای عزیزانشان برگزار نکنند. همچنین بعضی از خانواده ها در جریان تحویل گرفتن پیکر عزیزانشان، برای پرداخت پول های هنگفتی تحت فشار گذاشته شده‌اند.

تصاویر ویدیویی فراوانی که مورد تائید و تحلیل واحد دیجیتال عفو بین الملل قرار گرفته است نشان می دهد که نیروهای امنیتی به معترضان غیرمسلح شلیک کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG