لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

مایک پمپئو عملکرد جمهوری اسلامی در ایران و کشورهای منطقه را عامل مشترک اعتراضات خواند


وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اعتراضات در عراق، لبنان، و ایران ضمن انتقاد از جمهوری اسلامی گفت که رژیم ایران عامل مشترک در پس همه اعتراضات منطقه است.

مایک پمپئو روز دوشنبه ۱۱ آذر در سخنانی در دانشگاه لوئِول (لوئی‌ویل) با تایید دلایل داخلی اعتراضات در برخی از کشورهای خاورمیانه، به نقش جمهوری اسلامی در این کشورها نیز اشاره کرد.

او گفت که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، به این دلیل استعفا داد که معترضان آزادی‌خواه عراقی توسط نیروهای امنیتی کشته شدند؛ امری که ناشی از نفوذ گسترده ایران در آن کشور است.»

آقای پمپئو گفت: «همین موضوع درباره اعتراضات در لبنان نیز صادق است.» او اضافه کرد: «آنها می‌خواهند حزب الله لبنان و ایران، به عنوان نیروهای سرکوبگر، از سیستم [اداره] کشورشان خارج شوند.»

وزیر خارجه ایالات متحده در سخنان خود به اعتراضات در ایران، که بنا به اعلام عفو بین الملل بیش از ۲۰۸ کشته داشته است، نیز اشاره کرد و گفت که مردم ایران نیز خسته شده اند.

او گفت: «آنها نظام دین‌سالاری را می‌بینند که در حال دزدیدن پول است. آیت‌الله‌ها ده‌ها و ده‌ها میلیون دلار پول می دزدند.»

تظاهرات ضددولتی در لبنان و عراق علیه فساد اداری و مالی و ناکارآمدی دولت صورت گرفت و معترضان خواستار ایجاد کار و پایان فساد دولتی شدند.

دولت عادل عبدالمهدی در عراق که از سوی احزاب شیعه نزدیک به ایران حمایت می شد، با انتقاد تند معترضان و برخی از احزاب مخالف مواجه شد. معترضان در عراق که از نفوذ ایران در کشور خود خشمگین بودند، کنسولگری جمهوری اسلامی در نجف را به آتش کشیدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG