لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

دیده‌بان حقوق بشر: احکام ۶ ماه تا شش سال زندان برای ۲۴ نفر از بازداشت‌‌شدگان مرداد


یاسمن آریانی (راست) و صبا کردافشاری
یاسمن آریانی (راست) و صبا کردافشاری

بازداشت‌شدگان اعتراضات مردادماه در ایران به شش‌ماه تا شش سال زندان محکوم شدند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه ۱۵ آبان ماه اعلام کرد که قوه‌ی قضاییه‌ ایران برای حداقل ۲۴ معترض مردادماه به اتهامات «مبهم» امنیت ملی احکام شش ماه تا شش سال زندان را صادر کرده است.

در جریان تجمع‌های مرداد، شهروندان در شهرهای کرج، تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و چند شهر دیگر در اعتراض به وضعیت اقتصادی به خیابان ها رفتند.

وبسایت کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی پیشتر گزارش داده بود که نیروهای پلیس و امنیتی صدها تن از شرکت کنندگان در تجمع ها را بازداشت کرده و مورد ضرب و شتم قرار دادند.

گزارشها همچنین از مرگ یکی از معترضان به نام «رضا اوتادی» در اثر شلیک گلوله در جریان تجمع گوهردشت کرج حکایت داشت.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اختصاصی نوشت که قوه‌ قضاییه برای زنان بازداشت شده در اعتراضات مردادماه از جمله «صبا کردافشاری» ۱۹ساله و «یاسمن آریانی» ۲۳ ساله حکم‌هایی از ۶ ماه تا یک سال زندان صادر کرده است.

خانواده بازداشت شدگان مردادماه امسال در مقابل تئاتر شهر تهران اعلام کردند که به تازگی حکم ۶ ماه تا یکسال محکومیت فرزندانشان را دریافت کرده اند.

همچنین سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که دادستان‌ها و مقامات زندان از دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل در جریان بازپرسی و محاکمه امتناع کردند و به آنها فشار وارد کردند تا مجرمیت خود را بپذیرند.

مادر «صبا کردافشاری»‌ به تازگی با انتشار یک ویدئو از درباره چگونگی محکومیت و قبول اجباری مجرمیت دخترش سخن گفته است.

در بخش دیگری از گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر به مرگ افراد بازداشتی یعنی «سینا قنبری»‌ و «وحید حیدری »، «کاووس سید امامی»، فعال محیط زیست و «محمد راجی»، یکی از معترضان دراویش اشاره شده و نوشته است که مرگ این افراد از سوی مقامات جمهوری اسلامی خودکشی اعلام شده است و تا کنون درباره «محمد راجی» توضیحی ارائه نشده است. او در جریان دستگیری در اول اسفند۹۶ به شدت مجروح شده بود اما «محمد نجفی» وکیل نیز که مرگ «وحید حیدری» را گزارش کرده بود، به سه سال زندان محکوم شده است.

همچنین مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر درباره بازداشت‌های اخیر جمهوری اسلامی در اعتراضات مردمی گفته است که «مقامات دولت ایران همیشه در جهان تبلیغ می‌کنند که اعتراضات مداوم در کشور نشان‌دهنده‌ وجود آزادی‌های واقعی در ایران است، در حالی که همین معترضان برای سال‌ها در زندان به سر می‌برند.»

پیش از این نیز مارک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده ابراز نگرانی عمیق آمریکا نسبت به خشونت رژیم ایران با تظاهرکنندگان را اعلام کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا وزارت خارجه اعلام کرده بود که آمریکا ضمن حمایت از صدای نادیده گرفته شده مردم ایران، امیدوار به آزادی برای ایرانیان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG