لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

واکنش کانون مدافعان حقوق بشر به محکومیت پنج دختر جوان بازداشت شده در مردادماه


صبا کردافشاری و یاسمن آریانی، زندانیان بازداشت شده در تجمع مرداد ۹۷
صبا کردافشاری و یاسمن آریانی، زندانیان بازداشت شده در تجمع مرداد ۹۷

کانون مدافعان حقوق بشر روز یکشنبه در گزارشی به محکومیت زندان پنج دختر جوان پرداخته که در اعتراضات مرداد ماه بازداشت شده بودند.

هفته پیش صدای آمریکا در گزارشی اختصاصی نوشت: قوه‌ قضاییه برای زنان بازداشت شده در اعتراضات مردادماه حکم‌هایی از ۶ ماه تا یک سال زندان صادر کرده است. خانواده بازداشت شدگان مردادماه امسال در مقابل تئاتر شهر تهران اعلام کردند که به تازگی حکم ۶ ماه تا یکسال محکومیت فرزندانشان را دریافت کرده اند. آنها از اینکه برخی رسانه های اصلاح طلب از انتشار اخبار فرزندان شان خودداری کرده اند، انتقاد دارند.

کانون مدافعان حقوق بشر در خبری که یکشنبه ۲۹ مهر در وبسایت خود منتشر کرد، نوشت که صبا کرد افشاری، یاسمن آریانی، نیلوفر همافر، مژده رجبی و آذر حیدری٬ پنج جوان بازداشت شده در تجمع علیه گرانی، پس از صدور حکم دادگاه به زندان اوین منتقل شده اند.

به نوشته کانون مدافعان حقوق بشر، مژده رجبی و نیلوفر همافر٬ هر یک به ۶ ماه حبس و صبا کرد افشاری و یاسمن آریانی و آذر حیدری٬ هر یک به یک سال حبس محکوم شده اند. این افراد دو ماه در زندان قرچک ورامین تحت بازداشت بودند و برای سپری کردن محکومیت خود به بند عمومی زنان زندان اوین منتقل شدند.

این دختران جوان که، سه تن از آنان بین ۱۹ تا ۲۳ ساله هستند، در یکی از تجمع های مرداد امسال در اعتراض به گرانی و نابسامانی اقتصادی که در پارک دانشجو مقابل تاتر شهر تهران برگزار شد، بازداشت شدند.

در جریان تجمع های مرداد، شهروندان در شهرهای کرج، تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و چند شهر دیگر در اعتراض به وضعیت اقتصادی به خیابان ها رفتند. وبسایت کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی پیشتر گزارش داده بود که نیروهای پلیس و امنیتی صدها تن از شرکت کنندگان در تجمع ها را بازداشت کرده و مورد ضرب و شتم قرار دادند.

گزارشها همچنین از مرگ یکی از معترضان به نام رضا اوتادی در اثر شلیک گلوله در جریان تجمع گوهردشت کرج حکایت داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG