لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران احکام صادر شده علیه سه روزنامه‌نگار ایرانی را محکوم کرد


از راست: مرضیه امیری، مسعود کاظمی و کیومرث مرزبان سه روزنامه‌نگار ایرانی
از راست: مرضیه امیری، مسعود کاظمی و کیومرث مرزبان سه روزنامه‌نگار ایرانی

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، صدور احکام زندان برای سه روزنامه‌نگار ایرانی به نام‌های «مرضیه امیری»، «مسعود کاظمی»، و «کیومرث مرزبان» از سوی دادگاه انقلاب تهران را محکوم کرد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، روز چهارشنبه ۶ شهریور احکام زندان و شلاق صادر شده برای سه روزنامه نگار ایرانی را «ظالمانه» خواند و از مقام‌های ایرانی خواست که از هجمه به روزنامه‌نگاران دست بردارند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز با ظالمانه خواندن این احکام گفت، این احکام نمونه‌ای از بدرفتاری ایران با آزادی مطبوعات و آزادی بیان است.

وی همچنین افزود: «ما خواهان تجدیدنظر در حکم حبس کاظمی و در مورد زندان و شلاق برای امیری و مرزبان هستیم.»

مرضیه امیری، روزنامه نگار و دانشجوی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران، اردیبهشت امسال بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» به ۱۴۸ ضربه شلاق و ۱۰ سال‌ و نیم زندان محکوم شد.

مسعود کاظمی روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه «صدای پارسی» نیز که روز چهارشنبه ۱ خرداد در پی مراجعه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای رسیدگی به پرونده خود به دلیل ناتوانی در پرداخت کفالت «یک میلیارد» تومانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود بابت اتهاماتی همچون «تبلیغ به قصد تشویش اذهان عمومی» و «توهین به ولی‌فقیه» و «توهین به مقامات» از سوی دادگاه انقلاب به چهار سال و شش ماه زندان و دو سال ممنوعیت از کار به عنوان روزنامه‌نگار محکوم شد.

کیومرث مرزبان، طنز نویس ایرانی، نیز از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «ارتباط و همکاری با دولت متخاصم آمریکا»، «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به ولی‌فقیه و امام خمینی» و «توهین به مقامات»‌ به ۲۳ سال و نه ماه زندان محکوم شده است.

پیش از این نیز جمعی از روزنامه نگاران ایران خواستار آزادی مسعود کاظمی و مرضیه امیری روزنامه نگاران بازداشتی شده بودند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب اقشار مختلف مردم ایران، از جمله اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران، متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG