لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

مرضیه امیری، روزنامه نگار به ۱۰سال و نیم زندان محکوم شد


مرضیه امیری، روزنامه نگار، اردیبهشت امسال در روز جهانی کارگر بازداشت شد.
مرضیه امیری، روزنامه نگار، اردیبهشت امسال در روز جهانی کارگر بازداشت شد.

مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق زندانی در ایران، به ۱۰ سال و نیم زندان و شلاق محکوم شده است.

سمیرا امیری،‌خواهر مرضیه امیری، روز شنبه دوم شهریور در صفحه توئیتر خود درباره جزئیات حکم این روزنامه نگار زندانی نوشت که حکم صدوچهل‌وهشت ضربه شلاق و مجموعاً ده سال و نیم زندان برای خواهرش صادر شده است.

این حکم اولیه مرضیه امیری است که در صورت تایید در دادگاه تجدیدنظر بنا به گفته خواهر خانم امیری «شش سال از آن قابل اجراست.»

مرضیه امیری، روزنامه نگار و دانشجوی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران، اردیبهشت امسال برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به سمت بازداشتگاه وزرا رفته بود، که دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

بیست روز پس از بازداشت خانم امیری سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «امنیتی» اعلام کرد.

این روزنامه‌نگار و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران پیش از این نیز روز ۱۷ اسفند ۹۷ به دنبال شرکت در مراسمی به مناسب روز جهانی زن همراه با ده‌ها نفر دیگر بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. او در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ نیز بازداشت و به مدت سه روز بازجویی شده بود.

چندی پیش جمعی از روزنامه نگاران ایران خواستار آزادی مسعود کاظمی و مرضیه امیری روزنامه نگاران بازداشتی شده بودند.

همچنین نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه‌نگاران متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG