لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

همزمان با روز خبرنگار در ایران؛ حکم ۴.۵ سال زندان «مسعود کاظمی» در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


حکم چهار سال و شش ماه زندان مسعود کاظمی روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه «صدای پارسی» که در حال حاضر در زندان به سر می برد، در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

شیما تدریسی، یکی از نزدیکان مسعود کاظمی روز چهارشنبه ۱۶ مرداد در صفحه توئیتر خود این خبر را منتشر کرده و نوشت که «حکم مسعود کاظمی در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد. این هم هدیه به مسعود به مناسبت روز خبرنگار، سهم مسعود از روزنامه‌نگاری بیکاری و حبس (است).»

آقای کاظمی به اتهام نشر اکاذیب به دو سال، توهین به رهبری به دو سال و توهین به مقامات دیگر به شش ماه زندان محکوم شده است.

پیشتر وکیل او گفته بود که در صورت قطعی شدن این محکومیت، مجازات اشد یعنی دو سال حبس اجرا خواهد شد.

این روزنامه نگار که با روزنامه های شرق و قانون نیز سابقه همکاری دارد، در آبان سال گذشته در منزل خود در تهران توسط مأموران امنیتی بازداشت شده بود و روز چهارشنبه ۱ خرداد ماه نیز در پی مراجعه به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای رسیدگی به پرونده خود، به دلیل ناتوانی در پرداخت کفالت «یک میلیارد» تومانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

چندی پیش جمعی از روزنامه نگاران ایران خواستار آزادی مسعود کاظمی و مرضیه امیری روزنامه نگاران بازداشتی شده بودند.

همچنین نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه‌نگاران متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG