لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار لغو حکم زندان کیوان صمیمی شد


کیوان صمیمی، روزنامه نگار
کیوان صمیمی، روزنامه نگار

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با محکوم کردن حکم زندان کیوان صمیمی، روزنامه نگار و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در ایران، خواستار لغو این حکم شد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای حکم صادره ۵ سال زندان این روزنامه‌نگار ایرانی که بدون حضور وی در دادگاه صادر شده است را محکوم کرد و از دولت ایران خواست تا این حکم را لغو کند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، با ابراز تعجب از مجرمانه انگاشتن شرکت در راهپیمایی روز کارگر، از حکومت ایران خواست که از حمله به روزنامه‌نگاران دست بردارد، به اتحادیه‌ها و حقوق صنفی روزنامه‌نگاران احترام بگذارد، و به حریم حقوق اساسی آن‌ها تجاوز نکند.

کیوان صمیمی روزنامه نگار و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر، روز دوشنبه، یکم اردیبهشت ماه در کانال تلگرامی خود خبر صدور ۵ سال حکم زندان برای او را منتشر و اعلام کرد که تشکیل حزب آزادی مردم ایران که مربوط به ۲۲ سال پیش بوده، سردبیری نشریه ایران فردا، و بارگذاری مطالبی در فضای مجازی، سخنرانی و تحریک مخاطبان، حمایت از زندانیان سیاسی، و فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر، از جمله عناوین اتهامی در حکم او بوده است.

صدور احکام زندان برای فعالان سیاسی – عقیدتی و روزنامه‌نگارانی همچون کیوان صمیمی در حالی صورت می‌گیرد که با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، مقامات حکومت ایران مانع آزادی و یا اعطای مرخصی به برخی از زندانیان سیاسی و مدنی شده‌اند.

پیش از این جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران، از تهران خواسته بود همه زندانیان را موقتا آزاد کند. او پیشتر گفته بود ادامه نگه داشتن زندانیان سیاسی در بحبوحه شیوع کرونا «تاسف‌بار و نگران کننده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG