لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

کیوان صمیمی روزنامه نگار به پنج سال حبس محکوم شد


کیوان صمیمی روزنامه نگار و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در ایران به پنج سال حبس محکوم شده است.

کیوان صمیمی روز دوشنبه، یکم اردیبهشت ماه در کانال تلگرامی خود با انتشار این خبر نوشت که «در حکم غیابیِ صادره نوشته شده ‌است که به ‌دلایل زیر، مورد رصد و سپس شناسایی ماموران قرار گرفتم و نهایتا در سال ۹۸ دستگير شدم.»

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی همچنین تشکیل حزب آزادی مردم ایران که مربوط به ۲۲ سال پیش بوده، سردبیری نشریه ایران فردا و بارگذاری مطالبی در فضای مجازی، سخنرانی و «تحریک مخاطبین»، حمایت از زندانیان سیاسی و فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر، را از جمله عناوین اتهامی در حکم خود مطرح کرده است.

پیش از این روزنامه نگار و فعال سیاسی اعلام کرده بود «از طریق سایت قوه قضائیه» مطلع شده که بدون حضور او، دادگاه برگزار و حکم صادر شده است.

«کیوان صمیمی» سردبیر مجله ایران فردا نیز در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت و هم اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد و بر اساس اطلاعات موجود اواسط خرداد۹۸ قرار بازداشت او به مدت یک ماه تمدید شده بود.

پس از این بازداشت‌ها، صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

پیشتر سازمان عفو بین الملل در روز جهانی کارگر با انتشار یک بیانیه از مقام های جمهوری اسلامی خواست کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG