لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

حقوق شهروندی | افزایش ابتلا به کرونا در بند زنان زندان ارومیه؛ صدور حکم ۲۸ ماه زندان برای شاعر کرمانشاهی


نمای بیرونی زندان ارومیه
نمای بیرونی زندان ارومیه

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری حاکی از ابتلای ده‌ها تن از زندانیان زن در زندان مرکزی ارومیه به ویروس کرونا و صدور حکم ۲۸ ماه زندان برای کامران تکوک، شاعر و فعال مدنی اهل کرمانشاه است.

  • افزایش شمار مبتلایان به کرونا در زندان مرکزی ارومیه

شبکه حقوق بشر کردستان از گسترش شیوع ویروس کرونا در بند زنان زندان مرکزی ارومیه و ابتلای ده‌‌ها تن از زندانیان زن این زندان از جمله چهار زندانی سیاسی به نام‌های گلاله مرادی، سنور خلیفانی، سنور طامارا، و سمیه قریشی به این ویروس خبر داد. این رسانه، وضعیت سلامت آنها را نامناسب اعلام کرد.

در این گزارش به نقل از خانواده یکی از زندانیان آمده است که با بازگشت دو زندانی مبتلا به کرونا از مرخصی، این ویروس طی روزهای گذشته در بند زنان زندان مرکزی ارومیه شیوع پیدا کرده و به دلیل نبود خدمات درمانی مناسب در بهداری و بی‌اعتنایی مسئولان، این زندان در وضعیت بحرانی قرار گرفته است.

در این گزارش همچنین آمده است که اکثر زندانیان مبتلا کماکان به همراه دیگر زندانیان در بند زنان نگهداری می‌شوند و تنها دو تن از مبتلایان طی روزهای گذشته به دلیل وخامت حال‌شان به بیمارستانی خارج از زندان، و سپس به قرنطینه بند زنان زندان منتقل شده‌اند.

  • صدور حکم زندان برای یک فعال مدنی اهل کرمانشاه

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» از صدور حکم ۲۸ ماه زندان برای کامران تکوک، شاعر و فعال مدنی اهل کرمانشاه خبر داد و نوشت این حکم توسط شعبه اول دادگاه انقلاب و به اتهام «توهین به رهبر» و «تبلیغ علیه نظام» صادر و طبق قانون تجمیع احکام تنها ۱۶ ماه از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

بنا بر این گزارش کامران تکوک روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه پس از احضار به اطلاعات سپاه پاسداران در کرمانشاه بازداشت شد و نهایتا پس از پنج روز، با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است.

XS
SM
MD
LG